eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Nowe zasady macierzyńskiego a urząd pracy i zasiłek


2015-07-21 11:01 autor: simone299

2 391 odsłon

Nowe zasady macierzyńskiego a urząd pracy i zasiłek

Witam,

mam kilka pytań. Otóż jestem w ciąży obecnie 10. tydzień i mam umowę na zastępstwo do dnia 27.07. Czy jeżeli w dniu 24.07 lekarz wypisze mi L4, to czy będzie ono ważne pomimo, że umowa wygasa trzy dni później, czy ZUS będzie wypłacał pieniądze?

Tez inna sprawa, jeśli nie pójdę na L4, a po wygaśnięciu umowy będę chciała się zarejestrować w PUP i wg przepisów mam mieć zasiłek, gdyż rok pracowałam na pełnym etacie, to co w sytuacji gdy urodzę dziecko w 2016? Według nowych przepisów wchodzi zasiłek 1000 zł dla rodzica przez rok, a mnie z UP przysługiwałoby przedłużenie zasiłku do 52. tygodnia kwota około 550 zł z tytułu urodzenia dziecka w trakcie trwania zasiłku.

Czy muszę z niego korzystać, tj. z zasiłku z UP, czy też otrzymam te obiecane 1000 zł od państwa? Czy można pobierać obydwa na raz?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-21 11:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na zasiłku chorobowym może Pani być do porodu. Zasołek dla bezrobotnych a nowe świadczenie to są dwie rózne rzeczy wypłacane przez rózne podmioty. Zasiłek płaci PUP a zapomogę wypłaca ośrodek pomocy społecznej ( miasta, gminy). Poczekajmy na przepisy wykonawcze, aby mieć pełną jasność w temacie. Wysokosć dochodu nie ma znaczenia, więc myślę ( ale tylko myślę...),że mozna pobierać obydwa zasiłki równocześnie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-21 12:19 autor odpowiedzi: korinka

  Resort pracy zapewnie,ze bezrobotne zarejestrowane w UP, które będą miały prawo do nowego "macierzyńskiego" czyli 1000zł przez rok, nie stracą w tym czasie ubezpieczenia zdrowotnego, , ale  zostaną wykreśleni z rejestru bezrobotnych i utracą prawo do zasiłku dla bezrobotnych....mówili nawet o tym w wiadomosciach, że albo zasiłek dla bezrobotnych albo 1000zł miesiącznie macieryzńskeigo.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • misia KAPSEL8691

  Dodano 2017-03-27 12:23 przez misia KAPSEL8691

  Czy będę miała płatne L4 i czy dostanę macierzyński?

  Witam,przez niecały rok pracowałam w urzędzie miasta na zastępstwo, niestety zastępstwo skończyło mi się 5.03 i szybko musiałam znaleźć inną pracę. 27.02 podjęłam się nowej pracy, a 24.03 na wizycie kontrolnej u ginekologa okazało się, że jestem w 8. tygodniu ciąży w dodatku zagrożonej.Lekarz nie po...

 • Koralina88

  Dodano 2015-04-19 12:17 przez Koralina88

  Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

  Obecnie jestem zatrudniona na zastępstwo. Osoba, którą zastępuje wraca do pracy w styczniu 2016 r. Jestem w ciąży (termin styczeń 2016 r.). Czy kiedy osoba zastępowana wróci (moja umowa przestanie obowiązywać), a ja zarejestruję się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, to będzie przysługiwał mi jakikol...

 • edytkack

  Dodano 2015-03-07 14:50 przez edytkack

  Umowa zlecenie a prawo do zasiłku macierzyńskiego i chorobowego

  Witam, od 8 stycznia jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Umowę mam do 30 kwietnia. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży mam opłacane dodatkowego ubezpieczenie chorobowe. Czy mogę iść na chorobowe i czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

 • laptop

  Dodano 2015-02-09 12:15 przez laptop

  Umowa zlecenia a ciąża

  Witam,posiadając umowę zlecenie z opłaconymi składkami ZUS, jeżeli zajdę w ciążę, a termin jest wyznaczony po zakończonej umowie, to czy zostanie ona przedłużona do dnia porodu? Co w przypadku L4 i czy należy się w takiej sytuacji zasiłek macierzyński?

 • aggość

  Dodano 2014-10-13 19:00 przez aggość

  Umowa na zastępstwo a ciąża

  Witam,
  pracuję na umowę na zastępstwo. Obecnie jestem w 7. miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Dzisiaj dowiedziałam się, że pracownica, którą zastępowałam, wraca do pracy przed terminem mojego rozwiązania.
  Proszę o informację, co w takiej systuacji mam zrobić? Czy przy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

 • Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

  Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

  Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania