eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża w trakcie trwania urlopu wychowawczego


2015-06-12 14:03 autor: AAAla

1 671 odsłon

Ciąża w trakcie trwania urlopu wychowawczego

Zostałam zatrudniona na podstawie umowy o pracę do końca lipca 2017 roku. Obecnie przebywama na urlopie wychowawczym, który trwa do końca trwania mojej umowy.

Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy po urodzeniu dziecka (planowane rozwiązanie - początek lutego 2016), będę mogła bez problemu przerwać urlop wychowawczy na rzecz urlopu macierzyńskiego?

Czy po zakończeniu okresu urlopu macierzyńskiego (do lutego 2017) będę mogła dłużej przejść na urlop wychowawczy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-12 19:06 autor odpowiedzi: Jowita

  Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.

  Zgodnie z art. 29 ust 1 pkt 1 i ust 5 ustawy zasiłkowej: zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy  jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu rodzicielskiego.

   

  Gdy urlop wychowawczy zakończy się w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, pracodawca na wniosek pracownicy zobowiązany jest do udzielenia odpowiedniego urlopu: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego.

   

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • Dzień Matki: 7 praw pracujących matek i kobiet w ciąży

  Dzień Matki: 7 praw pracujących matek i kobiet w ciąży

  Już jutro polskie matki obchodzić będą swoje święto. Z tej okazji Dział Rachunkowości Grupy Gumułka postanowił przypomnieć podstawowe uprawnienia, jakie przysługują pracującym mamom oraz kobietom w ciąży.

 • Urlop rodzicielski a ciąża i praca

  Urlop rodzicielski a ciąża i praca

  Przepisy z 2013 r. dotyczące uprawnień rodzicielskich, w tym wprowadzenie nowego pojęcia – urlopu rodzicielskiego - wprowadziły szereg udogodnień dla młodych rodziców, ale i sporo zamieszania. Właśnie mija rok od zatwierdzenia zmian w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania