eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża, urlop macierzyński a zasiłek


2015-05-26 13:51 autor: mamazuzi

3 466 odsłon

Ciąża, urlop macierzyński a zasiłek

Witam,

31 maja br. kończy mi się umowa o pracę. Pracowałam 2 lata (w tym od 30.06.2014 jestem na urlopie macierzyńskim rocznym. Dowiedziałam się, że jestem w 9. tygodniu ciąży. Na pracodawcę nie mam co liczyć, bo umowy mi nie chce przedłużyć. Teraz jak zostanę bezrobotna w ciąży, to czy będzie mi się należało coś na dziecko, jak urodzę albo coś?

Czy mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych albo kuroniówkę czy coś? Kolejne pytanie, to czy jeśli uda mi się podjąć pracę i zataję fakt o ciąży, to przepracuję te 33 wymagane dni i pójdę na zwolnienie do końca ciąży i będę ubiegała się o urlop macierzyński, to będą mogli mi jakoś zaszkodzić, że np., nie powiedziałam o ciąży, to mogą się nie zgodzić i zerwać umowę?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-26 19:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli zarejestruje się Pani jako bezrobotna i w czasie pobierania zasiłku urodzi Pani dziecko, to okres pobierania zasiłku zostanie przedłuzony. Jeżeli znajdzie PAni pracę i urodzi w trakcie zatrudnienia to dostanie Pani zasiłek macierzyński i nikt nie będzie miał prawa tego zakwestionować. Nie ma Pani obowiązku informować przyszłego pracodawcę o ciązy, ale powinna Pani wziąc pod uwagę warunki w których będzie PAni pracowała i czy to nie wpłynie niekorzystnie na zadrowie Pani oraz dziecka.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-27 19:33 autor odpowiedzi: mamazuzi

  dziękuję za odpowiedz. czyli jak 30.06 tego roku skonczy mi sie macierzynski i nie znajde pracy to jak zarejestruje sie w podredniaku jako osoba bezrobotna to będzie mi się nalezal zasilek dla bezrobotnych czy będą mi wciskali jakas prace? jak to jest? a i czy w posredniaku mam ewentalnie ukrywac fakt o ciazy czy powiedziec przy rejestracji ze jestem w ciazy i chce ubiegac sie o zasilek dla bezrobotnych? boje sie ze zostane z dzieckiem bez zadnych srodkow finansowych i dlatego rozwazam kazda mozliwa opcje zeby tylko cos wymyslic.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-29 13:03 autor odpowiedzi: mamazuzi

  może mi ktoś podpowiedzieć jakie mam opcje zeby nie zostac bez pieniedzy w takiej sytacji? o ile w ogóle mam jakies opcje. z góry dziękuję

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • eziaczek

  Dodano 2018-12-05 11:57 przez eziaczek

  Koniec umowy przed trzecim miesiącem ciąży

  Witam serdecznie,proszę o poradę: umowa kończy mi się przed 3 miesiącem ciąży i wiem, że nie zostanie mi przedłużona :( Pytanie co w takiej sytuacji zrobić? Co jest bardziej ekonomiczne:- pójść na L4 przed końcem umowy i ciągnąć je do rozwiązania- zarejestrować się jako bezrobotna i po 3 miesiącach ...

 • barbiusza

  Dodano 2018-07-18 08:25 przez barbiusza

  Koniec umowy. Co dalej po macierzyńskim?

  Witam,
  pracowałam, a po urodzeniu dziecka pracodawca zakończył współpracę. Pobierałam zasiłek macierzyński do maja tego roku. Co dalej? Jakie formalności trzeba załatwić po zakończeniu macierzyńskiego i gdzie się udać, o co pytać?
  Aktualnie pobieram rodzinne i 500 plus, to mój jedyny dochód, a chłop...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-07 14:38 przez konto usunięte

  Koniec umowy. Co dalej po urlopie macierzyńskim?

  Witam,
  z końcem roku kończy się moja umowa o pracę i w związany z tym urlop macierzyński.
  Czy jako osoba bezrobotna będę miała płacony zasiłek macierzyński przez ZUS? Jeśli on się skończy, czy będę miała prawo do zasiłku wychowawczego lub zasiłku dla bezrobotnych?

 • Iwona2087

  Dodano 2015-09-03 21:49 przez Iwona2087

  Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po rejestracji w UP, jak skończy mi się macierzyński?

  Jestem mamą 10-miesięcznej córeczki. W trakcie ciąży pracodawca ogłosił upadłość firmy, wszelkie świadczenia wypłaca mi  teraz ZUS, tj. zasiłek macierzyński. W październiku kończy mi się ten zasiłek, w związku z tym moje pytanie brzmi: czy po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, mogę zarejes...

 • szalewska36

  Dodano 2015-08-09 13:12 przez szalewska36

  Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

  Witam,czy mając umowę o pracę na czas określony (na 2 lata) i jeśli będąc w tym czasie najpierw na zwolnieniu lekarskim, a potem na macierzyńskim, to czy po tym czasie przysługuje zasilek dla bezrobotynych w przypadku nieprzedłużenia umowy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

 • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania