eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaWindykacja › Czy polski windykator może windykować sprawę miedzy dwoma niemieckimi firmami


2020-09-04 17:52 autor: alexowa

1 140 odsłon

Czy polski windykator może windykować sprawę miedzy dwoma niemieckimi firmami

Sprawa rozgrywa się w Niemczech, mąż w roku 2012 podpisał umowę jako niemiecka firma  na usługi biurowe z firmą ADAM1. Ta firma w międzyczasie zamknęła działalność i otworzyła na nowo pod inną nazwą ADAM2, nie dając aneksu do umowy.

Firma ADAM2  w 2017 wystawiła mężowi fakturę, której mąż nie przyjął ze względu na nieprawidłowości. Po czasie firma ADAM2 zamknęła działalność otwierając nową firmę ADAM3 i wysłała ponaglenie, potem znowu zamknęła działalność otwierając firmę ADAM4 i wysłała ponownie ponaglenie i wezwanie do zapłaty. 

Mąż zamknął w tym czasie działalność i nie kojarząc  już sprawy wpłacił na ich konto jakąś kwotę to 9 na poczet tej faktury to było w 2019. Firma ADAM4 postanowiła wysłać mężowi wezwanie do zapłaty na nazwisko właściciela firmy ADAM4, ale działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce  z którą mąż nigdy nie miał nic do czynienia.

Firma ADAM4 oddała sprawę do firmy windykacyjnej i ta wysłała już wezwanie do zapłaty i teraz przedsądowe wezwanie do zapłaty na rzecz tej polskiej firmy. Firma windykacyjna oczywiście straszy zablokowaniem konta, sprzedażą długu i kosztami,  co jest bardzo uciążliwe.

W Niemczech windykacja jest bardzo skuteczna i uważam, że gdyby firma ADAM1,2,3 lub 4 miała jakiekolwiek podstawy do roszczeń, to pewnie musielibyśmy zapłacić ten rachunek, ale właściciel firmy ADAM oddał sprawę do windykacji jako polska firma do polskiego windykatora. Czy to normalne? Czy mam się bać konsekwencji? Chcę wziąć prawnika by zakończyć tą sprawę lecz najpierw chcę wiedzieć, czy są jakiekolwiek podstawy by czuć się winnym i zagrożonym.

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-09-30 11:46 przez konto usunięte

    Cesja wierzytelności a VAT u dłużnika i wierzyciela

    Witam,mam zapytanie dotyczące VAT-u w przypadku cesji. Spółka wystawiła fakturę, która została nieopłacona w terminie. Faktura została scedowana do firmy windykacyjnej (umowa cesji powierniczej), następnie dłużnik opłacił fakturę na rachunek firmy windykacyjnej, a firma windykacyjna po potrąceniu sw...

  • kiaris

    Dodano 2013-06-19 10:54 przez kiaris

    Spłaciłam dług a sprawa jest w e-sądzie. Co robić?

    Firma windykacyjna złożyła wniosek do e-sądu w Lublinie. Dług został zapłacony z należnymi odsetkami przed odbyciem się rozprawy. Kontaktowałam się z sądem i uzyskałam informację, że sprawa jeszcze się nie odbyła i mam się zwrócić do firmy windykacyjnej o wycofanie wniosku.
    Niestety firma windykacyj...

  • lily1985

    Dodano 2013-02-05 20:21 przez lily1985

    Przedawnienie kredytu a sprzedaż długów

    Witam,
    W listopadzie 2005 r. wzięłam kredyt konsumpcyjny i do tej pory byłam pewna, że kredyt został przeze mnie spłacony w całości (niestety część potwierdzeń zaginęła w czasie przeprowadzki).
    Natomiast w styczniu 2013 r. dostałam pismo z "Kruka" o sprzedaniu długu w drodze cesji wierzytelności prz...

  • pszczułka

    Dodano 2020-07-11 12:12 przez pszczułka

    Umorzenie egzekucji komorniczej i wszczęcie ponownie. Czy jest to zasadne?

    Moje pytanie to: rok temu komornik umorzył egzekucję z mocy prawa, a wszystkie koszty sądowe zostały pobrane przez komornika. Wierzyciel pierwotny sprzedał dług firmie windykacyjnej, która wszczęła ponownie egzekucję komorniczą na podstawie powszedniego nakazu zapłaty.
    W wykazie od komornika otrzyma...

  • Dzikus2232

    Dodano 2020-11-17 21:53 przez Dzikus2232

    Czy opłaca się zakładanie 2 działalności w Polsce i za granicą

    Witam serdecznie. Mam takie pytanie odnośnie zwrotu VAT. Muszę zarejestrować działalność w Niemczech, żeby handlować przez Internet, ale towar będę kupował od firmy X w Polsce.
    Proszę mi powiedzieć czy nie lepiej by było założyć jeszcze jedną firmę, którą zajmował by się wujek w Polsce i  kupował te...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Telefon od windykatora to dobra wiadomość?

    Telefon od windykatora to dobra wiadomość?

    Czerwcowe dane BIG InfoMonitor wykazały, że zaległe długi to problem 2,68 mln Polaków. To m.in. efekt niezapłaconych w terminie kredytów, pożyczek czy rat za zakupy sprzętu AGD. Osoby, które zaprzestały spłaty swoich zobowiązań, mogą ...

  • Co może, a czego nie firma windykacyjna?

    Co może, a czego nie firma windykacyjna?

    Inflacja, drożyzna, wzrost stóp procentowych. Niepewna sytuacja gospodarcza coraz mocniej dotyka konsumentów - zwłaszcza tych posiadających zadłużenie. Gdy pojawiają się problemy z jego spłatą, wielu wierzycieli, nie mogąc lub nie mając ...

  • Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

    Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

    Część przedsiębiorców próbując dostosować się do nowej rzeczywistości podatkowej usankcjonowanej Polskim Ładem podjęło decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zamknąć dotychczasową firmę, tak ...

  • Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

    Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

    W poniższym dokumencie dowiesz się jak dokonać likwidacji działalności gospodarczej. Krok po kroku zapoznasz się z dokumentacją jaką będziesz musiał wypełnić i złożyć, by działalność została zlikwidowana zgodnie z obowiązującymi ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Windykacja

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania