eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Działalność budowlana: VAT czy ryczałt?


2013-07-30 20:51 autor: rosomak3

12 349 odsłon

Działalność budowlana: VAT czy ryczałt?

Witam,

Chcę założyć działalność budowlaną i nie wiem co będzie się dla mnie lepiej opłacało: być na VAT czy na ryczałcie? Nadmienię, że będę wykonywał posadzki betonowe na budowie i że cały materiał będzie kupowała budowa - ja będę tylko to wykonywał.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-30 21:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeśli koszty prowadzenia działalności będą małe (a tak to wygląda) to lepszy jest ryczałt. Mniej papierkowej roboty, płacisz stały podatek od przychodów i masz spokój. Jeśli koszty masz duże (materiały, pracownicy) to prowadzisz KPiR i płacisz podatek po odliczeniach - liniowy 19% bez względu na dochody, bądź %18% lub 32% jak dużo zarobisz.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-07-31 20:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Proste pytanie...prosta odpowiedź , więc jak zwykle ...diabeł ...ubiera sie u Prady:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-01 07:48 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Analizując szczegółowo pytanie można dopatrzeć się nieścisłości. Otóż wybór pomiędzy zwolnieniem z podatku czy bycie czynnym podatnikiem vat dotyczy podatku od towarów i usług, a wybór pomiędzy ryczałtem a zasadami ogólnymi dotyczy podatku dochodowego.

  Nie ma, żadnych przeciwskazań aby być na ryczałcie i jednocześnie czynnym podatnikiem vat.

  A jeśli chodzi o korzystność, to tak jak kolega wyżej napisał. Ewentualnie jeszcze możan dodać, że jeżeli klientami będą firmy to pewnie będą chciały otrzymywać fakturę za wykonane usługi i wymuszą zgłoszenie do vat.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • arek1114

  Dodano 2020-02-06 18:34 przez arek1114

  Podatek od sprzedaży nieruchomości

  Dzień dobry,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą trudniącą się tzw. budowlanką (remonty, wykończenia pomieszczeń itd.) na zasadach ryczałtu (5,5 % podatku). Chciałbym w przyszłości zająć się budowaniem domów i dalszą odsprzedażą. Mam pytanie dotyczące tego jaka forma opodatkowania była by d...

 • orson1985

  Dodano 2014-11-06 17:31 przez orson1985

  Co lepsze: VAT czy ryczałt?

  Otwieram jednoosobową działalność gospodarczą - branża budowlana. Moimi klientami będą zazwyczaj VAT-owcy. Również będę podwykonawcą dla firmy - VAT-owca. Co wybrać - VAT czy ryczałt?

 • karlensa

  Dodano 2013-09-05 10:18 przez karlensa

  Rachunek za usługę dla kontrahenta z Francji

  Zakładam działalność gospodarczą (usługi budowlane - wykończenia wnętrz). Będę rozliczał się na ryczałcie. Na razie rachunek będę wystawiał dla kontrahenta z Francji, usługa też będzie wykonywana na terenie Francji. Czy muszę zgłosić się do VAT? Czy muszę mieć NIP unijny?

 • patycha

  Dodano 2013-11-25 22:46 przez patycha

  Czy przekroczyłam już limit zwolnienia z podatku VAT?

  Proszę o pomoc w wyliczeniu proporcji zwolnienia z podatku VAT (nie wiem czy już przekroczyłam czy dopiero przekroczę za miesiąc listopad limit zwolnienia z podatku VAT).
  Jestem ryczałtowcem (branża budowlana). Rozpoczęłam działalność gospodarczą w dniu 15 lipca 2013 r. wpisując formę opodatkowania ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-22 13:44 przez konto usunięte

  Sprzedaż przez internet. Jakie wybrać opodatkowanie?

  Witam,
  Potrzebuję pomocy eksperta. Mam zamiar otworzyć działalność gospodarczą - sprzedaż detaliczna w sieci, sprzedaż tekstyliów, ale nie wytworzonych przeze mnie, czyli będę ponosić koszta, koszta szczególnie na początku mojej działalności - kasa fiskalna, sprzęt rtv, koszty jazdy po towar, koszty...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania