eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Jakie faktury podatek VAT UE


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-03-15 19:30 autor: annaweronika

5 124 odsłon

Jakie faktury podatek VAT UE

Jakie faktury powinien wystawiać podatnik VAT UE, który zarejestrował jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i wykonuje usługi budowlane w Niemczech dla osób fizycznych nie będących podatnikami VAT?

Czy faktury powinny być walutowe czy zwykła faktura? Czy VAT jak w Polsce 23% czy bez VAT-u? Podatek VAT rozliczyć w Polsce czy w Niemczech i w jakiej pozycji ująć w deklaracji VAT-7?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-16 06:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Usługi te będą opodatkowane w Niemczech. W Polsce w deklaracji VAT ich wartość należy wykazać w pozycji 21 deklaracji. Ewentualna faktura w Polsce ze stawką np (nie podlega). Co do waluty - kwestia umowna między stronami transakcji.

  Niestety musiałaby się Pani zorientować, jak powyższe rozliczyć w Niemczech - czy przysługuje Pani zwolnienie, czy trzeba się rejestrować na potrzeby tamtejszego podatku VAT, jako że drugą stroną transakcji nie jest firma.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • wakei

  Dodano 2015-11-13 12:01 przez wakei

  Usługi dla podmiotu zagranicznego z polskim NIP

  Wykonuję usługi rachunkowe dla podmiotu zagranicznego należącego do UE, posługującego się NIP PL. Podmiot zagraniczny nie ma oddziału w Polsce jedynie placówkę (magazyn), w którym przetrzymuje swoje towary do sprzedaży. Moje pytanie: 1. Czy wystawiając fakturę VAT zastosować polską stawkę VAT traktu...

 • PiotrekSz

  Dodano 2013-03-13 20:34 przez PiotrekSz

  Co z podatkiem VAT gdy pracuję za granicą?

  Witam, planuję popracować ok. 2 lat w Indonezji jako tzw. kontraktor w banku, czyli jako "jednoosobowa działalność gospodarcza" zarejestrowana w Polsce. Czy wystawiając fakturę bankowi muszę również "dodać" do kwoty VAT, czy nie?
  Kiedyś miałem działalność gospodarczą i pracowałem dla włoskiej firmy....

 • instalwalczak

  Dodano 2013-01-17 16:21 przez instalwalczak

  Faktura VAT w Szwecji

  Wykonałem krótkotrwałą usługę instalacyjną w Szwecji, dla prywatnego odbiorcy, nie będącego zarejestrowanym jako firma. Jaką mam wystawić fakturę? Jestem Vatowcem. Czy VAT zerowy, czy według przepisów polskich czy szwedzkich?

 • maciejp

  Dodano 2013-06-18 16:56 przez maciejp

  Firma zarejestrowana w Polsce a praca w Wielkiej Brytanii

  Witam serdecznie,
  Mam zarejestrowaną działalność w Polsce, jestem podatnikiem VAT, posiadam NIP UE. Chcę podjąć pracę w Wielkiej Brytanii - usługi ogólnobudowlane. Z tego co wiem, obowiązek rozliczenia podatku VAT leży po stronie usługobiorcy, czyli w tym przypadku firmy angielskiej, która także pow...

 • rafpol03

  Dodano 2013-02-15 19:12 przez rafpol03

  Usługa budowlana w Niemczech

  Firma niemiecka zleciła budowę domu firmie polskiej. Ja jestem podwykonawcą montującym okna w Niemczech dla firmy polskiej.
  Jak sprawa wygląda pod względem VAT-u? Jak mam wystawić fakturę i czy muszę się zgłosić do niemieckiego urzędu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania