eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rolnik VAT-owiec - faktura za usługi rolnicze


2013-03-12 09:53 autor: magdaw

24 583 odsłon

Rolnik VAT-owiec - faktura za usługi rolnicze

Czy rolnik VAT-owiec (nieprowadzący działalności gospodarczej) może wystawić fakturę za usługę rolniczą np. orkę, wysiew nawozów itp.?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-12 10:28 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Na wstępie należy określić status rolnika w podatku VAT. Są tu dwie możliwości do wyboru:

  a) można być rolnikiem ryczałtowym,
  b) rozliczać się z podatku VAT na zasadach ogólnych.

  Ad. a)

  W przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje dostaw produktów rolnych dla podatników VAT czynnych, nie korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji jest faktura VAT RR. Obowiązek udokumentowania tych czynności ustawodawca przeniósł na podatnika VAT nabywającego produkty rolne, a sposób i zasady dokumentowania takich transakcji określone zostały w art. 116 ustawy o podatku VAT. Z treści art. 116 ust. 10 ustawy o podatku VAT wynika, iż rolnik ryczałtowy ma jedynie obowiązek przechowywania oryginału dokumentu wystawionego przez nabywcę przez okres 5 lat.

  Ad. b)

  Rolnik będący czynnym podatnikiem VAT może wystawiać faktury na świadczone usługi rolnicze. Należy pamiętać o obowiązku rozliczania deklaracji VAT-7 w terminach wybranych w druku zgłoszeniowym VAT-R.

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-13 06:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ze swojej strony dodam, że takie działanie powoduje też konsekwencje w podatku dochodowym. Świadczenie usług rolniczych podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jako że nie jest to działalność rolnicza na potrzeby tych przepisów.

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-22 21:35

  Prowadzę DG na kpir oraz na VAT i kasie fiskalnej , mam też gospodarstwo na ryczałcie , chce zacząć usługi rolnicze z wyroków sądu widzę że usługi rolnicze podlegają pod działalność rolniczą to w takim razie proszę napisać jak rozliczyć podatek dochodowy w takiej sytuacji???

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-22 21:46

  No właśnie i teraz zagadka jak mam prowadzić usługi rolnicze jeżeli dodam je na VAT do działalności a okaże się że nie mogę bo podlegają one pod działalność rolniczą to będę musiał wszystko oddać a jeżeli nie dodam to jak rozliczyć dochodowy??? Wszystkie wyroki wskazują że usługi rolnicze podlegają pod działalność rolniczą . np. I FSK 157/16 - Wyrok NSA 2017-10-13 oddalenie kasacji od wyroku I SA/Po 446/15 i drugi z dnia 10.04.2018 NSA oddalenie kasacji od wyroku VIII SA/Wa 716/15 , proszę o rozjaśnienie sprawy... POZDRAWIAM:)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-12-23 13:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Miesza Pan podatek dochodowy z VAT. W dochodowym działalność rolnicza to wyłącznie produkcja szeroko rozumianych płodów rolnych. Nie ma tutaj usług rolniczych. W efekcie świadczenie usług rolnicznych jest opodatkowane podatkiem dochodowym w każdym przypadku.Zgodnie z przytoczonymi wyrokami natomiast w VAT decydując się na rozliczanie tego podatku od usług rolniczych, automatycznie trzeba będzie też rozliczać VAT z tytułu sprzedaży płodów rolnych. Zatem fatkury VAT RR zastąpią tutaj zwykłe faktury VAT, zaś Pan będzie je ujmował w ewidencji i rozliczał w składanej deklaracji.

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-23 13:31

  Dziękuje za bardzo szybką odpowiedź, czyli rozumiem to tak przechodzę gospodarstwem na VAT . I kupuje ciągnik,maszyny na moją działalność gospodarczą czyli wrzucam w koszty - kpir oraz odliczam VAT, a sprzedaż i kupno na gospodarstwo tylko do rozliczenia deklaracji VAT. Proszę o potwierdzenie czy tak ??? A teraz jak się mają działy specjalne produkcji rolnej do tego np. sprzedaż jaj od kur niosek od np . 300szt , bo od 80szt jest już to dział specjalny .

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-23 17:21

  Tylko nie rozumie jednej rzeczy skoro ciągnik kupiony do usług rolniczych będzie podlegał pod dochodowy to muszę wrzucić go do kpir ale jednocześnie VAT z tego ciągnika powinnem wrzucić do ewidencji z gospodarstwa ponieważ usługi rolne podlegają po gospodarstwo więc jak ująć taką fakturę nie rozumie właśnie tego... Pozdrawiam

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2019-01-24 01:54

  I jak da radę Pan podpowiedzieć ??? Pozdrawiam

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2019-06-24 17:20

  No właśnie jak to jest ciągnik kupiony do usług rolniczych będzie podlegał pod dochodowy to muszę wrzucić go do kpir ale jednocześnie VAT z tego ciągnika powinnem wrzucić do ewidencji z gospodarstwa ponieważ usługi rolne podlegają pod gospodarstwo więc jak ująć taką fakturę nie rozumie właśnie tego...

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • gabrysiunia

  Dodano 2013-02-21 21:37 przez gabrysiunia

  Jaki termin płatności?

  Jestem rolnikiem VAT. Na jaki termin zapłaty wystawiam fakturę za sprzedaż tucznika do firmy będącej na VAT ?

 • justysia

  Dodano 2015-03-19 08:36 przez justysia

  Faktura VAT czy faktura VAT RR?

  Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i sprzedałem bydło rolnikowi ryczałtowemu.Czy mogę wystawić fakturę VAT czy musi być faktura VAT RR? Czy z wystawieniem faktury VAT RR wiążą się jakieś konsekwencje?

 • Patrycja_851

  Dodano 2015-07-02 14:09 przez Patrycja_851

  Rolnik z VAT-em a działalność gospodarcza

  Witam, Czy osoba prowadząca działalność rolniczą, która jest czynnym podatnikiem VAT, (oczywiście sprzedaje tylko własne plony) powinna otworzyć działalność gospodarczą, jeśli sezonowo chce świadczyć usługi jedną z posiadanych maszyn?
  Co dzieję się z regularnie składanymi deklaracjami VAT podczas za...

 • romikhehe

  Dodano 2014-12-18 19:29 przez romikhehe

  Czy rolnik VAT-owiec może wystawić fakturę VAT za odśnieżanie?

  Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i rozliczam sie na zasadach ogólnych. Czy mogę wystawić fakturę VAT Urzędowi Gminy za usługe odśnieżania dróg gminnych? Jesli tak, to na jakiej stawce VAT-u? Jeśli nie, to czy mogę podpisać umowę zlecenie z Urzędem Gminy na odśnieżanie?

 • Gość

  Dodano 2014-04-09 23:48 przez Gość

  Stawka VAT na transport marchwi ciągnikiem rolniczym

  Jaką należy naliczyć stawkę VATna usługę transportu marchwi ciągnikiem rolniczym z przyczepą u rolnika VAT-owca? Czy jest różnica w stawce VAT, gdy przewiozę marchew w celu zmagazynowania lub gdy przetransportuję ją z jednego pola na inne? Jak nazwać taką usługę aby była ze stawką 8%?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

  Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

  Minister Finansów w dniu 29.12.2017 r. wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.6.2017 w zakresie określenia właściwej stawki VAT dla sprzedaży sznurka rolniczego wykorzystywanego w celach rolniczych oraz nierolniczych.

 • Rolnik ryczałtowy może wystawić fakturę korygującą

  Rolnik ryczałtowy może wystawić fakturę korygującą

  Podatnik będący rolnikiem ryczałtowym może wystawić fakturę korygującą „in plus” do faktury na sprzedaż buraków cukrowych opodatkowaną podatkiem VAT, wystawionej w okresie rozliczania VAT, a także zapłacić podatek VAT do ...

 • Sprzedaż zboża dla rolnika ryczałtowego w podatku VAT

  Sprzedaż zboża dla rolnika ryczałtowego w podatku VAT

  Status rolnika ryczałtowego skutkuje tym, że gdy inny kontrahent (czynny podatnik VAT) dokonuje od niego zakupu wystawia na tę transakcję fakturę VAT RR i wylicza na niej zryczałtowany zwrot podatku. Sprzedaż dla rolnika ryczałtowego ...

 • Jak wykazać fakturę VAT RR w nowym JPK_VAT?

  Jak wykazać fakturę VAT RR w nowym JPK_VAT?

  Z dniem 1 października 2020 r. diametralnej zmianie ulegną zasady składania deklaracji rozliczeniowych VAT oraz raportowanie w zakresie tego podatku. Zniknie bowiem obowiązek składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, które staną się częścią ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania