eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Import usług elektronicznych spoza UE


2010-09-17 23:57 autor: jolak12

3 291 odsłon

Import usług elektronicznych spoza UE

Mam taki oto ZONG. Uprzejmie proszę o skorygowanie mojego toku rozumowania jeśli jest nieprawidłowy. Nie chciała bym popełnić błędu a jestem trochę jeszcze zielona w tych sprawach...

Moja firma podpisała umowę na świadczenie usług informatycznych z firmą zarejestrowaną w Tunezji (więc poza UE). W zakresie umowy firma tunezyjska ulepsza wytworzone przez nas oprogramowanie oraz administruje zdalnie serwerem naszego klienta (outsourcing) u którego owe oprogramowanie jest zainstalowane. Otrzymujemy na te usługi od firmy tunezyjskiej co miesiąc dwie oddzielne faktury. Jedną na usługi w zakresie zdalnej administracji serwerem, drugą na usługi w zakresie oprogramowania (rozbudowy, modernizacje itp.). Faktury wystawione są w EUR w języku angielskim i nie mają VAT.

Nasza firma jest podatnikiem VAT, rozliczamy się na zasadach ogólnych KPiR.

Chciałabym mieć pewność, że otrzymywane faktury wprowadzę we właściwy sposób.

Przyjmuję założenie (proszę poprawić jeśli się mylę) że miejscem świadczenia usługi w obu przypadkach jest PL. O ile w przypadku oprogramowania nie mam co do tego wątpliwości, to co do zdalnej administracji serwerem klienta nie wiem czy takie założenie jest poprawne….

A skoro miejscem świadczenia jest PL to mogę obydwie faktury traktować jako import usług. A więc przeliczam je na PLN według kursu średniego z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury.

Wystawiam fakturę wewnętrzną (nabywcą i odbiorcą jest nasza firma). Kwotą netto faktury jest ta przeliczona na PLN. Naliczam VAT 22%. VAT ten jednocześnie tytułem tej samej faktury wewnętrznej odliczam. Czyli VAT się zeruje, a kosztem jest przeliczona na PLN wartość usług.

Naszemu kontrahentowi (temu u którego de facto działa nasze oprogramowanie i u którego znajduje się serwer administrowany przez firmę tunezyjską) wystawiam faktury VAT w PLN na zasadach ustalonych w odrębnej umowie.

Proszę o komentarz czy takie postępowanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli jest gdzieś błąd to uprzejmie proszę o wskazówkę. Trochę jestem jeszcze zielona w tych sprawach a w Internecie znalazłam wiele sprzeczności.

Nie jestem też pewna czy w ogóle kontrahent tunezyjski może wystawić nam w świetle obowiązujących przepisów fakturę na administrację serwerem, który de facto nie jest naszą własnością oraz nie znajduje się w naszej siedzibie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-09-20 10:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    co do wystawiania faktury na administrowanie serwerem, który nie jest państwa własnością nie pomogę.

    Ale sam tok postępowania z punktu widzenia VAT wydaje się być prawidłowy. Do wskazanych usług nie mają zastosowania wyjątki w zakresie importu usług (przynajmniej ja nie znalazłem), a więc opodatkowanie w kraju nabywcy (zgodnie z zasadą ogólną).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania