eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Wystawiłam rachunek (zwolniony), a powinnam fakturę VAT z VAT.


2024-02-14 02:30 autor: Basia - emerytka.

2 105 odsłon

Wystawiłam rachunek (zwolniony), a powinnam fakturę VAT z VAT.

Prowadzę działalność gospodarczą - budowlaną. We wrześniu 2023 przekroczyłam przychód zwolniony z VAT (200.000,-), zorientowałam się dopiero w styczniu tego roku. Zrobiłam zgłoszenie do VAT od dnia 13-to września. Wprowadziłam poprawnie faktury zakupu i kosztowe (naniosłam warość netto i VAt do odliczenia), utknęłam za rachunkach sprzedaży i nie wiem jak je poprawić. Do końca roku wystawiłam 3 rachunki bez VAT. Wiem, że muszę wystawić faktury korygujące, ale cały czas mam wątpliwości czy wartość brutto na rachunku to też wartość brutto na fakturze VAT, czy też wartość brutto na rachunku to wartość netto na fakturze VAT i muszę doliczyć odpowiednią stawkę VAT (8% lub 23%). Następna kwestia to z jaką datą wystawić te faktury korygujące, wydaje mi się, że powinnam poprawić w datach i miesiącach wystawienia rachunku pierwotnego. Z jaką datą wystawić fakturę korygującą dla kontrahenta, czy z bieżącą datą, czy też powinna to być data z danego miesiąca prawidłowo wystawionej faktury. Jak do tego ma się strona mojego kontrahenta, nie chcę go obciążać dodatkowyni "kosztami". Dziękuję za wszelką pomoc i wyjaśnienie tej zawiłości.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2024-02-14 07:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A kontrahent to firma czy Kowalski? Faktury korygujące wystawiamy a bieżąco ale u Pani będą księgowane wstecznie w dacie dokumentów pierwotnych.
  Co do zasady brutto na rachunku to także brutto na fakturze. Jeżeli kontrahent zgodzi się zrobić z tego netto - lepiej dla Pani.

  Basia - emerytka. skomentował/a odpowiedź 2024-02-14 10:35

  Kontrahent to firma, mój błąd i kontrahent nie powiniein ponosić konsekwencji za moje niedopatrzenie. Aby relacje z kontrahentem nadal dobre wolę trochę stracić, aby później trochę więcej zyskać. Ogromne dzięki za pomoc. Serdecznie pozdrawiam. Basia - emerytka.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania