eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › pytanie o faktury vat rr


2008-01-26 11:05 autor: swatek

2 798 odsłon

pytanie o faktury vat rr

Dzień dobry

Pytanie dotyczące faktury Vat RR. Bardzo często jeżdżę na giełdę rolną do Krakowa,Radomia,Dębicy kupując towar od rolnika proszę o jego dowód osobisty i na podstawie danych z dokumentu wpisuję w miejsce sprzedającego jego dane. W rubryce formy płatności wpisuję gotówka i płacę gotówką. Mam teraz pytanie czy to wystarczy by móc odliczyć vat naliczony na tej fakturze (płacę rolnikowi cenę brutto).Chciałbym zwrócić uwagę, że jak do tej pory żaden rolnik nie zgodził się na formę zapłaty przelewem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-01-27 17:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety. Aby odliczyć VAT z RR-ek, zapłata w prawie wszystkich przypadkach musi nastąpić przelewem na konto bankowe rolnika. W żadnym wypadku nie można go odliczyć, jeżeli faktura została zapłacona gotówką.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-01-27 20:01 autor odpowiedzi: swatek

  Nie bardzo rozumiem określenie prawie we wszystkich przypadkach.Chciałbym więc zapytać jak powinienem wystawić ten dokumen tak aby spełniał wszystkie wymagania dotyczące odpisania podatku VAT a forma płatności to gotówka

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-01-28 07:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie da się - to musi być przelew. Wyjątki dotyczą zaliczek, przedpłat, pożyczek. Ale te (zgodnie z ustawą o VAT) także muszą być przelane na konto rolnika plus niektóre kompensaty. Przytoczę Panu przepisy (art. 116 ustawy o VAT)

  6. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

  2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

  3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

  9. Przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:

  1) zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty;

  2) raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

  9a. Przez należność za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z zapłaty należności za dostarczone mleko opłat określonych w ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081 oraz z 2006 r. Nr 50, poz. 363).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-11 22:15 autor odpowiedzi: bartek0483

  Jeśli ktoś z Forumowiczów szuka jakiegoś dobrego programu pozwalającego wystawiać Faktury VAT-RR to chciałbym polecić aplikację Pakiet Przedsiębiorcy - Faktura VAT. Można go pobrać bezpłatnie stąd . Jest zgodny z nową ustawą o Funduszach promocji produktów rolno-spożywczych i jako jeden z niewielu programów potrafi robić to w pełni prawidłowo.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania