eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Faktura sprzedaży dla osoby prywatnej z Holandii nie prowadzącej działalności gospodarczej


2018-02-05 11:50 autor: aniao1989

4 638 odsłon

Faktura sprzedaży dla osoby prywatnej z Holandii nie prowadzącej działalności gospodarczej

Witam,

Mam następujący problem.
Osoba prywatna (nie prowadząca działalności gospodarczej) z Holandii chce od nas zakupić wyroby (bez montażu). Zawiezienie towaru do Holandii poprzez firmę kurierską. Czytałam coś na ten temat, że przy wystawianiu faktury dla takiej osoby z UE mogę opodatkować fakturę na 23% w Polsce, pod warunkiem, że nie przekroczę limitu 100 tys. euro NETTO w danym roku podatkowym lub poprzednim tak?

I dodatkowo trzeba nabić taką transakcję na kasę fiskalną, czyli normalnie potraktować taka transakcję jak krajową dla osoby prywatnej tak? Czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi formalnościami, papierologią? Jak to się nazywa? Czy jest to jakiś specjalny rodzaj transakcji? Jak wyglada rozliczenie VAT-7? ( jak przy normalnej krajowej sprzedaży?)

A jak wyglądałaby sprawa, gdyby to było wykonanie i montaż jak to wtedy rozliczyć? Czy wtedy byłoby to wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług na rzecz osoby prywatnej? opodatkowane 23% VAT?

Jak wygladała by sprawa VAT-7 w jakie rybryki ująć tą sprzedaż? Czy potraktować to jak sprzedaż krajową poz. 19 i 20? czy tylko VAT-7 czy jeszcze jakies dodatkowe deklaracje złożyć?

Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-05 13:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jest to tzw. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju.
  Limit takiej sprzedaży każdy kraj określa indywidualnie. Sczegóły tutaj: http://www.firma.egospodarka.pl/niezbednik-firmowy/Sprzedaz-wysylkowa-limity-w-krajach-UE.html

  Jeżeli mamy taką sytuację, to traktujemy taką sprzedaż tak jak "zwykłą" sprzedaż krajową. Ustawodawca wymaga jednakże jej udokumentowania fakturą (dlatego dobrze wystawić jedno i drugie - paragon i fakturę).
  W deklaracji VAT rozliczamy tak jak sprzedaż krajową (czyli w polach przewidzianych dla danej stawki VAT).

  A co to za wybory? Jeżeli to budowlanka, to usługi na nieruchomościach opodatkowane są VAT w tym kraju, w którym znajduje się nieruchomość.

  aniao1989 skomentował/a odpowiedź 2018-02-11 18:04

  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam ;)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michal Michalski

  Dodano 2017-10-12 15:23 przez Michal Michalski

  Stawka VAT przy pośredniczeniu w druku

  Mam pytanie odnośnie stawki VAT przy pośredniczeniu w druku. Drukuję dla klienta książki, lecz ze względu na nieposiadanie sprzętu korzystam z zewnętrznej drukarni. Książki z numerem ISBN, zatem drukarnia wystawia mi fakturę ze stawką VAT 5%. Jaką stawkę VAT powinienem wpisać na faktura VAT dla klie...

 • piotrus01

  Dodano 2017-07-28 12:28 przez piotrus01

  Podatek VAT a handel za granicą. Ile wyniesie stawka VAT?

  Witam,chciałbym rozpocząć handel towarem za granicę (Niemcy). Jak to wygląda z podatkiem VAT? Moja firma i firma odbiorcy będą miały NIP EU. Kupując towar w Polsce, kupuję za cenę brutto czy do dalszej odsprzedaży kupuje po cenie netto na zerowym VACIE?Natomiast wystawiając fakturę, to jaką stawkę V...

 • Patrycja_851

  Dodano 2017-06-13 08:55 przez Patrycja_851

  Transport międzynarodowy, VAT-7

  Witam,
  prowadzę firmę transportową. Wystawiam fakturę VAT ze stawką 0% za transport z Polski do Szwajcarii. Fakturę jednak wystawiam dla polskiego kontrahenta.
  W której pozycji deklaracji VAT powinna zostać ujęta dostawa - 11 czy 13?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 • gerwand

  Dodano 2021-03-04 11:06 przez gerwand

  VAT na eksport usługi dla kontrahenta spoza UE

  Prowadzę JDG zarejestrowaną w Polsce. Chciałbym świadczyć zdalnie z Polski usługi IT (doradztwo w zakresie IT, programowanie itp.) dla jednego (jedynego) kontrahenta, którego siedziba znajduje się w Szwajcarii.
  Obecnie jestem czynnym podatnikiem VAT, czy w przypadku takiego eksportu usług, miejscem ...

 • Violet

  Dodano 2020-07-02 00:14 przez Violet

  Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług

  Dzień dobry, pośredniczyłam mojemu unijnemu kontrahentowi w znalezieniu producenta w Polsce. Transakcja zakupu towaru była między kontrahentem z Unii a tym w Polsce. Towar został wysłany na teren Unii.
  W tej chwili muszę wystawić fakturę dla mojego kontrahenta za usługę. Oto moje pytania z tym zwią...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania