eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Obowiązek JPK


2016-11-23 12:27 autor: konto usunięte

2 082 odsłon

Obowiązek JPK

Prowadzimy ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w formie papierowej - ręcznie. Czy od stycznia 2017 r. obowiązywać będzie nas JPK (zatrudniamy średnio 12 osób)? Czy dopiero od stycznia 2018 r., kiedy prowadzenie ewidencji VAT komputerowo stanie się obowiązkowe na mocy ustawy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-11-23 12:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Skoro ewidencje prowadzone są ręcznie a nie przy pomocy programów komputerowych, w 2017 r. ewidencji w postaci jpk przekazywać nie trzeba. Niemniej proszę pamiętać o wyjaśnieniu MF - arkusze kalkulacyjne to także programy komputerowe - nie musi tutaj wystąpić dedykowany program finansowo-księgowy.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Lucy125

    Dodano 2018-02-19 22:34 przez Lucy125

    Ewidencja VAT w gospodarstwie rolnym i działalność a JPK

    Witam,prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i gospodarstwo rolne. Jedno i drugie opodatkowane jest VAT-em. Do tej pory prowadziłam odrębną ewidencje VAT dla gospodarstwa i odrębną dla działalności. VAT rozliczałam w zbiorczej deklaracji VAT-7. Od stycznia tego roku muszę prowadzić ewidencję ...

  • bozena22235

    Dodano 2017-10-17 20:06 przez bozena22235

    JPK a podatek VAT

    Czy od 2018 będę musiała wysyłac JPK do urzędu skarbowego. Jestem podatnikiem VAT, całą dokumentacje prowadzę ręcznie, posiadam kasę fiskalną, jestem firmą jednoosobową.Proszę o poradę i z góry dziękuję.

  • konto usunięte

    Dodano 2017-09-23 09:41 przez konto usunięte

    Jednolity Plik Kontrolny, a zwolnienie podmiotowe VAT

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, korzystam przy tym z art. 113 ust. 1 czyli zwolnienie podmiotowego wynikającego z osiąganego przychodu poniżej 150 tys. zł - teraz to już chyba nawet 200 tys. zł.Sprzedaż i usługi ewidencjonuje przy pomocy programu komputerowego Insert GT - tam prowadzo...

  • IRMA

    Dodano 2017-05-29 19:49 przez IRMA

    JPK korekta

    Witam, dostałam pismo z Krajowej Administracji Skarbowej o błędach w pliku JPK VAT za luty 2017 r. Błąd dotyczy NIP-u kontrahenta. Poprawiłam te dane w rejestrze VAT za luty i chcę wysłać korektę JPK. Uważam też, że nie muszę robić korekty deklaracji VAT za luty, bo nic się nie zmienia. Nie wiem czy...

  • gambol

    Dodano 2017-07-31 14:28 przez gambol

    Kiedy powinnam rozliczyć korektę faktury?

    W marcu, kwietniu i maju 2017 r. wystawiono faktury zawierające błędy rachunkowe, tj. źle wyliczono kwotę netto i kwotę VAT- u należnego z tytułu sprzedaży. Podatek VAT należny odprowadzony do US został nieznacznie zawyżony.
    W jaki sposób i w jakim okresie należy to skorygować? Czy wystawione faktu...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz jednostek samorządu terytorialnego

    Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz jednostek samorządu terytorialnego

    30 sierpnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia aktualizujący zasady korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wprowadzone zmiany mają na celu dostosowanie warunków korzystania z systemu do specyfiki ...

  • Nowa wersja struktury JPK_FA - co się zmieni

    Nowa wersja struktury JPK_FA - co się zmieni

    Struktura JPK_FA (4) jest wymagana w przypadku praktycznie każdej kontroli, niezależnie czy dotyczy ona VAT czy podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę, że nie podlega ona korekcie, a na przestrzeni ostatnich sześciu lat zmieniała się już 4 ...

  • Podmioty powiązane: oznaczenie TP w JPK_VAT

    Podmioty powiązane: oznaczenie TP w JPK_VAT

    Fiskus chce wiedzieć na bieżąco, które transakcje są zawierane z podmiotami powiązanymi. W tym celu zobowiązał sprzedawców do oznaczania faktur (i nie tylko) dokumentujących sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych symbolem TP. Które ...

  • Od 2022 r. szybszy zwrot podatku VAT ale tylko dla wybranych

    Od 2022 r. szybszy zwrot podatku VAT ale tylko dla wybranych

    W piątek 29 października 2021 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustawa (czeka ona obecnie na podpis Prezydenta). Nowelizacja zakłada wprowadzenie do przepisów VAT możliwości wystawiania faktur ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania