eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zakup auta na fakturę VAT i odsprzedaż na fakturę VAT marża. Czy jest to możliwe?


2016-05-31 20:13 autor: Rekin

3 266 odsłon

Zakup auta na fakturę VAT i odsprzedaż na fakturę VAT marża. Czy jest to możliwe?

Witam. Kupiłem auto za 10 tys. zł na fakturę VAT z zamiarem dalszej odsprzedaży. Mam zamiar sprzedać je na fakturę marża, żeby rozliczyć się tylko ze swojego zysku... Czy jest to możliwe? Jaka jest marża wtedy od kwoty 1000 zł?

Pytanie zaktualizowano 2016-05-31 20:31

kupiłem auto na fakture vat 23%

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-03 09:07 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Dla opodatkowania dostawy towarów używanych w procedurze marży ważne jest to, od kogo ten towar został kupiony. Może Pan zastosować tą procedurę jeśli ten, od kogo kupił Pan samochód, był pozbawiony prawa do odliczenia VAT naliczonego przy jego nabyciu, a opis na to nie wskazuje. Pisze Pan, że kupił samochód na fakturę vat. Z art. 120 ust. 4 i 10 ustawy o VAT wynika, że u podatnika dokonującego dostawy towaru używanego podstawę opodatkowania stanowi marża, pod warunkiem że towar ten został nabyty m.in. od podatników VAT, którzy w poprzedniej fazie obrotu zastosowali do dostawy zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. ze względu na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru. Podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę VAT.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-07 07:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zakup nastąpił na fakturę z 23% VAT - dlatego zastosowanie marży do jego sprzedaży nie jest możliwe.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Patryk898

    Dodano 2018-03-26 16:53 przez Patryk898

    Sprzedaż firmowego samochody zakupionego na fakturę VAT marża

    Dzień dobry! Potrzebuję pomocy przy rozwiązaniu sprawy sprzedaży auta. Kupiłem samochód 3 lata temu na fakture VAT marża, na użytek prywatny, w maju 2017 roku został wciągnięty do działalności gospodarczej, więc jest na użytek mieszany mogę odliczyć od niego 50 % VAT-u na paliwo.Potrzebuję go pilnie...

  • agama321

    Dodano 2017-11-04 08:49 przez agama321

    Sprzedaż samochodu osobowego kupionego na fakturę VAT marża

    Witam,w 2014 roku kupiłem auto osobowe używane na fakturę VAT marżę, więc nieskorzystałem z odliczenia VAT-u. Auto jest wciągnięte do środków trwałych firmy. Odliczałem część VAT-u z paliwa i kosztów amortyzacji. W tym roku chciałbym sprzedać auto. Mam wystawić fakturę VAT 23%. Czy mogłbym to zrobić...

  • Tomo

    Dodano 2017-10-03 11:35 przez Tomo

    Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT

    Witam,
    w 2014 roku kupiłem samochód od osoby fizycznej - umowa kupna-sprzedaży i podatek od zakupu nie był odliczany.
    Od roku 2015 jestem osobą fizyczną będącą płatnikiem VAT, nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jestem płatnikiem VAT. Co miesiąc wystawiam fakturę VAT firmie, które...

  • Miden

    Dodano 2015-09-06 16:43 przez Miden

    Handel autami, środek trwały, sprzedaż i zamiana auta w rozliczeniu

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą handlu pojazdami, usługi transportowe itp. Mam środek trwały - samochód ciężarowy typu VAN. Ogłaszałem go za 8000 zł brutto, nie było ofert kupna. Sprzedałbym go za 7500 zł brutto, lecz nie było chętnych. Pojawiła się propozycja zamiany na inny pojazd o podobne...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

    Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

    Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania