eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Za co można odliczyć VAT?


2015-04-23 13:27 autor: maszmiszka

4 176 odsłon

Za co można odliczyć VAT?

Witam,

Mam problem z zakwalifikowaniem zakupów od których mogę odliczyć VAT.

Czy kupując część wyposażenia do maszyny, która nie jest moją własnością mogę odliczyć VAT?

Przykładowo: zleceniodawca udostępnia mi swoją piłę, a ja kupuję do niej tarcze tnące, olej, czy od takich zakupów mogę odliczyć VAT? Samych tarcz bez urządzenia nie da się wykorzystać.

I drugie pytanie: adres działalności jest w miejscu zamieszkania, nie chcę się bawić w odliczenia mediów, ale czy zakupując biurko,krzesło, jakąś szafkę, mogę za te zakupy odliczyć VAT? Czy muszę mieć zgłoszone, że przeznaczam część mieszkania na biuro (kawałek pokoju na postawienie biurka) co wiąże się z dodatkową opłatą podatku od nieruchomości?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-27 07:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Maszyna - odliczyć VAT można. Niemniej warto spisać w tym zakresie umowę, dla celów dokumentacyjnych, że taki sprzęt został Panu powierzony i eksploatacja z nim związana leżała po Pana stronie.
  2. Wydzielenie części pomieszczenia mieszkalnego na cele firmowe nie powoduje zmiany stawki podatku od nieruchomości (gdy w dalszym ciągu spełnia on funkcję mieszkalną). Od zakupu biurka czy szafki na firmowe dokumenty można odliczyć VAT.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-29 18:09 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  materiały eksploatacyjne do cudzych maszyn i urządzen stanowią koszt podatkowy dla rpzedsiębiorcy, VAT również podlega odliczeniu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w umowie uzyczenia przewidziano, że materialy eksploatacyjne zapewnia nieodpłatnie właściciel urzadzenia (wtedy jest odpowiednio skalkulowana - wyższa rata czynszu najmu, która stanowi koszt dla przedsiębiorcy).  W przypadku zakupu materiałów biurowych i wyposażenia - na prawo do odlcizenia VAT nie ma wpływu miejsce wykonywanej działalnści czy siedziba. Trzeba odpowiedznio opisać fakturę, wskazując na związek zakupu z prowadzoną dzialalnością gospodarczą.  Jeżeli lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnia zajmowana na prowadzenie działalności służy jednocześnie celom mieszkalnym, to będzie ona korzystała ze stawki tak jak dla budynków (lokali) mieszkalnych - podatek od nieruchomości nie jest podwyższany, ale w takim wypadku urzędy skarbowe kwestionują prawo do zaliczania w koszty działalnosci wydatków związanych z utrzymaniem lokalu (np. część czynszu)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-25 11:22 przez konto usunięte

  Rozpoczęcie działalności a odliczenie VAT

  Niedawno rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Przed rozpoczęciem dokonałam zakupów związanych z prowadzeniem tej działalności (towary handlowe, materiały biurowe).
  Czy od tych zakupów mogę też odliczyć VAT?

 • Miśka53

  Dodano 2015-07-06 12:46 przez Miśka53

  Jak odliczyć VAT od zakupu środka trwałego?

  Spółka zo.o. kupuje nieruchomość od najemcy, w której prowadzi działalność od 15 lat.Na zakup środka trwałego bierze kredyt z banku, sprzedający dostaje całą kwotę. Część nieruchomości jest opodatkowana VAT-em 23%, VAT w kwocie 46 000 zł jest spłacany w ratch. Czy VAT naliczony można odliczyć w cało...

 • karlabis

  Dodano 2015-04-18 21:23 przez karlabis

  Czy od samochodu CITROEN JUMPER mogę odliczyć ulgę VAT w 100%?

  Mam samochód Citroen Jumper prowadzę działalność gospodarczą w dowodzie rejstracyjnym jest zapis w poz. dopuszczalna ładowność (F2 2900 w F3 4500 kg). Czy mogę odliczyć VAT od faktury VAT w 100% i czy taki samochód należy wprowadzić do środków trwałych? Czy jeżeli nie jest w środkach trwałych, to pr...

 • tudo

  Dodano 2015-03-05 10:37 przez tudo

  Sprzedaż samochodu służbowego

  Witam,prowadziłem działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i byłem płatnikiem VAT, w tym okresie kupiłem samochód ciężarowy, od którego odliczyłem VAT. Obecnie firmę zlikwidowałem i nie jestem już płatnikiem VAT - chcę sprzedać auto. Czy teraz sprzedaję na umowę kupna-sprzedaży i co z VAT-em?

 • gastroczeslaw

  Dodano 2015-02-24 22:49 przez gastroczeslaw

  Czy zamiana ryczałtu na VAT może się opłacać prowadząc restaurację sezonową?

  Od trzech lat prowadzę restaurację w sezonie letnim i do tej pory odprowadzałem zryczałtowany podatek. Moje przychody były na granicy przejścia na podatek VAT. W tym roku zastanawiam się nad wprowadzeniem do sprzedaży napojów alkoholowych, co automatycznie wiąże się z przejściem na VAT.Czy kwota odp...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania