eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT - faktura dla rosyjskiego kontrahenta


2014-12-09 13:24 autor: joannab

8 719 odsłon

VAT - faktura dla rosyjskiego kontrahenta

Wykonaliśmy usługę transportu dla rosyjskiego kontrahenta. Załadunek w Niemczech rozładunek w Polsce. Jak opodatkować usługę?

Stawka NP odwrotne obciążenie? Na infolinii powiedziano mi, że muszę zapytać czy kontrahent rosyjski przejmie obowiązek podatkowy, jeżeli nie to muszę ustalić swój obowiązek podatkowy na terenie Rosji zgodnie z ich prawodawstwem. O co tu chodzi?

Pytanie zaktualizowano 2014-12-09 14:01

czy wobec tego na fakturze wystarczy informacja "odwrotne obciążenie" ?, czy też stawka VAT NP ?, w jaki sposób ? i czy sprawdzać ? czy vat rozliczy nabywca usługi

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-09 13:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A o to, że usługi transportowe są opodatkowane tam, gdzie znajduje się ich nabywca (gdy ten jest mówiąc w uproszczeniu przedsiębiorcą). Ponieważ ten jest z Rosji, "VAT" należy też w Rosji rozliczyć. Z reguły właśnie takie rozliczenie przerzuca się na nabywcę w ramach tzw. odwrotnego obciążenia (reverse charge).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • monika123

  Dodano 2014-09-26 13:44 przez monika123

  Deklaracja VAT-7 a usługa transportowa dla kontrahenta z UE

  Witam,
  wystawiam fakturę VAT sprzedaży (za usługę transportową w ramach przewozu towaru z Anglii do Polski) dla kontrahenta z Unii (posiada VAT UE). W stawce VAT wpisuję odwrotne obciążenie. Jak pokazać w deklaracji ten rodzaj transakcji?
  Z góry dziękuję.

 • Hanna78

  Dodano 2014-07-17 13:06 przez Hanna78

  VAT na usługi budowlane w Niemczech

  Jestem czynnym podatnikiem Vat UE zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie innego czynnego podatnika VAT UE zarejestrowanego w Polsce będę wykonywał usługę na terenie Niemiec polegającą na rewitalizacji terenów zielonych na zlecenie niemieckiego kontrahenta.
  Z jaką stawką podatku VAT mam wystawić faktu...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-03-29 13:10 przez konto usunięte

  Wystawienie faktury VAT dla podmiotu niebędącego VAT-owcem

  Witam, mam założoną jednoosobowa działalność gospodarcza, jestem VAT-owcem. Pełnie usługi ogólnobudowlane na terenie Niemiec, ślą firmy, która jest zwolniona z podatku VAT. W związku z tym, jeśli chcę wystawić fakturę VAT dla niemieckiej firmy, czy mogę ja wystawić z 23% podatkiem i rozliczyć go w p...

 • Violetta

  Dodano 2016-01-24 08:50 przez Violetta

  Jak rozliczyć zakup produktów po stronie polskiej?

  Witam, jak wygląda sytuacja w przypadku gdy obywatel niemiecki kupuje produkty w Polsce z zamiarem sprzedaży w sklepie niemieckim? Na jakie sprawy, czynności musi zwrócić uwagę po stonie polskiej? Chodzi mi np. o podatki, faktury itp.

 • Violet

  Dodano 2014-10-30 13:59 przez Violet

  Jak zaksięgować wysyłkę towaru poza Unię Europejską?

  Sprzedałam mojemu kontrahentowi towar. Ten kontrahent jest z Niemiec (więc ta transakcja jest wewnątrzwspólnotowa). Jednak towar wysłałam bezpośrednio do klienta mojego kontrahenta - a mianowicie do Szwajcarii - czyli poza Unię Europejską.Mojemu kontrahentowi wystawiłam fakturę z VAT-em 0%. A w jaki...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania