eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT marża dla biur podróży


2014-05-03 21:33 autor: konto usunięte

6 195 odsłon

VAT marża dla biur podróży

Witam,

proszę o podpowiedź, jak postąpić w przypadku otrzymania zaliczki od klienta na poczet przyszłej imprezy turystycznej, podczas gdy będę stosować procedurę marży dla biur podróży?

Czy jestem zobowiązana od razu naliczyć (oszacować VAT), czy też mogę odprowadzić podatek VAT w przyszłości, np. za 3 miesiące?

Pozdrawiam,

Beata

e- mail: beatablaszczyk116a@wp.pl

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-04 21:44 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

   Jeśli przed wykonaniem usługi zostanie uiszczona całość lub część należnej z tytułu wykonania usługi zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty. To ogólna zasada wynikająca z przepisu ale w branży turystycznej jest to unormowanie nie korzystne . Min Fin nie wyjaśniło jednak mimo zapytań ,  jak ustalać podstawę opodatkowania, gdy na poczet usługi turystyki otrzymano zaliczkę. Na dzień dzisiejszy najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem albo zapłacenie VAT od całej kwoty otrzymanej zaliczki, albo od szacunkowo ustalonej marży, przypisanej proporcjonalnie do otrzymanej zapłaty. Po ustaleniu ostatecznej marży konieczne może być jednak dokonanie stosownej korekty VAT - poprzez złożenie korekty deklaracji VAT za miesiąc (kwartał), w którym wykazano VAT od zaliczki.

  BEATA-B

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-05-05 17:13

  dziękuję, pozdrawiam Beata Błaszczyk

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bawolek

  Dodano 2016-01-18 23:17 przez bawolek

  Dropshipping a rozliczenie

  Witam,chcę pośredniczyć w sprzedaży artykułów na zasadzie dropshipping. Będę po prostu pośredniczyć w zakupie. Wystawiając produkt firmy i naliczając swoją prowizję.Moje pytanie: z jakiej kwoty mam się rozliczyć: czy z przychodu czy dochodu (moja marża)?

 • cma

  Dodano 2017-01-02 08:32 przez cma

  Zaliczka na poczet wynajęcia pokoju gościnnego

  Witam,czy fiskus może zarzucić mi nieprawidłowość, jeśli na moje konto wpływają zaliczki na poczet wakacyjnego wypoczynku w pokojech gościnnych, jeśli mam zawieszoną działalność (odwieszam tylko na lipiec-sierpień)?Jestem na ryczałcie.

 • 0206

  Dodano 2013-05-15 00:09 przez 0206

  Usługa noclegowa a faktura VAT marża

  Jesteśmy licencjonowanym biurem podróży i działamy jako organizator i pośrednik turystyczny.
  Podpisaliśmy umowę z zagranicznym partnerem na pośredniczenie w usłudze noclegowej ze śniadaniem dla grup na terenie Polski - dotyczy to konkretnego hotelu w różnych terminach na jedną noc. Wystawiamy dla ni...

 • PTG

  Dodano 2014-02-15 12:34 przez PTG

  Usługi turystyczne - VAT marża z faktury zaliczkowej 2014

  Zgodnie z nowelizają przepisów podatkowych w 2014 faktury zaliczkowe na poczet imprezy turystycznej podlegają opodatkowaniu. Proszę o pomoc, jak zaksięgować fakturę i obliczyć marżę?
  Zaliczka na poczet zagranicznej imprezy grupowej - maj 2014 
  1. Faktura zaliczkowa - data wystawienia 27.01.2014, czy...

 • qppawelqp

  Dodano 2018-04-28 14:20 przez qppawelqp

  Czy faktura jest potrzebna?

  Witam, pytanie dotyczące handlu samochodami. Jeśli kupuje samochód w celu dalszej sprzedaży od osoby fizycznej na umowe kupna sprzedaży.Następnie sprzedaje samochód np VAT marża. Faktura za zakup VAT marża oryginał idzie dla kupującego, umowę na którą ja kupiłem też oddaję dla kupującego - żeby mogł...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania