eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › RR-ka a zwrot podatku VAT?


2007-12-05 22:23 autor: kajka71

2 354 odsłon

RR-ka a zwrot podatku VAT?

Wiadomo, że faktura Vat RR "rządzi" się swoimi prawami, odnośnie zwrotu podatku VAT. Muszą zostać spełnione okresy płatności itp.

Co jednak zrobić jeśli w danym miesiącu mam zakup na rr-ki, mam umowy o przedłużonym okresie płatności, jednak nie ma zapłaty, bo nie mam funduszy. Czy w książkę zakupów ujmuję VAT jako podatek należny w tym miesiącu? Natomiast nie domagam się zwrotu tego podatku na deklaracji Vat, a jedynie chodzi mi o pokrycie różnicy podatku należnego z naliczonym.

Może napiszę przykład:

W czerwcu muszę odprowadzić podatek vat w wys. 5000zł, kupiłam na rr towar i Vat wynosi 5300. Faktur nie zaplacilam. Roznica miedzy naleznym a naliczonym wynosi 300zl. ale ja nie chce zwrotu. czy te 5000tys mialam prawo uznac za podatek naliczony, zeby nie zaplacic podatku od sprzedazy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2007-12-06 14:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety faktur takich w ogóle nie może Pani uwzględnić w ewidencji zakupu dopóki nie zostaną one zapłacone. W przedstawionej przez Panią sytuacji niestety trzeba będzie zapłacić podatek VAT w wysokości 5 000 zł.

  Sama umowa z rolnikiem nie upoważnia do odliczenia tego podatku (bez znaczenia pozostaje tutaj, czy pomniejszy ona podatek należny, będzie stanowił zwrot podatku VAT czy zostanie przeniesiony do następnej deklaracji).

  Proszę także pamiętać, iż w sytuacji, gdy zapłaci Pani później, niż w określonych terminach (wynikających z ustawy bądź zawartej umowy z rolnikiem), podatek ten nie będzie mógł być nigdy odliczony.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-06 15:24 autor odpowiedzi: kajka71

  Dziękuję za odpowiedź i ma Pan w zupełności rację(już sobie znalazłam odp.), ale dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania