eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › vat na usługi budowlane w 2008


2007-11-10 08:29 autor: frimark

2 955 odsłon

vat na usługi budowlane w 2008

Witam!

jestem właścicielem małej firmy budowlanej i dalej nie jestem pewny jak będzie w przyszłym roku rozliczany VAT za usługi budowlane w budynkach mieszkalnych.

Czy w przyszłym roku dalej będzie można rozliczać roboty remontowe i inwestycyjne tak jak do tej pory z 7% stawką VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-11 14:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Kłopotliwy 7-proc. VAT w budownictwie? - eGospodarka.pl - Podatki

    Gdyby artykuł nie wyjaśnił wszystkich wątpliwości - proszę pytać ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-08 12:02 autor odpowiedzi: beti66

    A ja mam pytanie pomocnicze. Takie zdarzenie gospodarcze. Roboty budowlane wykonane w roku 2007, faktura VAT wystawiona 31.12.2007. termin płatności styczeń 2008. Wiem, ze obowiązek zapłaty wystepuje w chwili zapłaty lub 30 dni od zdarzenia ale jaka obowiązuje stawka VAT - dodam, że roboty dotyczyły infrastruktury więc nie jestem pewna czy w 2008 roku są również opodatkowane 7% stawką VAT-u. Generalnie co z VAT-em jeśli robota w 2007 roku była opodatkowana 7% a w 2008 22%?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-08 13:57 autor odpowiedzi: priam

    Witam.

    Mam pytanie z tego samego typu.

    Zgodnie z zapisami art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.) do końca 2007 roku na roboty budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu można zastosować 7 % stawkę podatku VAT.

    Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów w dniu 2007. 12. 05 godz. 17:27 ukazał się komunikat:

    „W dniu 4 grudnia 2007 r. na posiedzeniu Rady ds. Ekonomiczno Finansowych (ECOFIN) Polska uzyskała zgodę na przedłużenie stosowania derogacji przyznanych w Traktacie Akcesyjnym. Ministrowie Finansów krajów Unii Europejskiej wyrazili akceptację dla projektu dyrektywy przedłużającej do końca 2010 roku możliwość stosowania preferencyjnych stawek podatku VAT przez niektóre nowe kraje członkowskie. W przypadku Polski takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie przez następne 3 lata stawki 0% VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, 7% VAT na usługi gastronomiczne oraz budownictwo mieszkaniowe, a także 3% VAT na żywność, co ma istotne znaczenie społeczne.

    Kompromis osiągnięty przez Ministrów Finansów krajów Unii Europejskiej jest sukcesem Polski. Dotychczas nie zdarzyło się przedłużenie derogacji uzyskanych Traktatem Akcesyjnym w tak szerokim zakresie.

    Jednocześnie uzgodniony kompromis daje Polsce większą możliwość wpływania na przyszłe rozwiązania w zakresie stawek obniżonych VAT nad którymi prace mają się rozpocząć w UE w 2008 roku.

    Ponieważ preferencyjne stawki na niektóre towary i usługi wygasają 31.12.2007 r. możliwość dalszego stosowania tych stawek zostanie wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów na podstawie obowiązujących delegacji ustawowych. Pozwoli to na stosowanie tych rozwiązań również po 31.12.2007 r.”

    Pytanie czy rozporządzenie się ukazało i czy obejmuje roboty budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu np. sieć wodociągową do osiedla mieszkaniowego?

    Proszę o podanie podstawy prawnej. :)

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-08 21:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Z tego co mi wiadomo, MF pracuje nad zmianami, które wprowadzi rozporządzeniem. Obecnie jednak projekt chyba jeszcze nie wszedł w życie. O ile też dobrze pamiętam, obniżona stawka (w tym rozporządzeniu) nie została przedłużona w odniesieniu do infrastruktury towarzyszącej.

    Mówimy o projekcie nowelizującym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

    Co do pytania poprzedniego - hmm wychodzi mi mała sprzeczność ;) - muszę to jeszcze przemyśleć. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem faktycznie w roku 2008 i chyba powinna być skorygowana faktura. Z drugiej jednak strony na dzień jej wystawienia zawierała prawidłowe dane. Zapraszam także do dyskusji w tej kwestii :)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-11 15:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dokopałem się do pisma ministra finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24 czerwca 2004r., w którym jest rozwiązanie tej kwestii. Co prawda dotyczyło ono przejścia ze starej ustawy VAT na nową, ale zasada ta sama.

    Otóż MF- wyjaśnił, że określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Natomiast samo wykonanie jakiejś czynności opodatkowanej VAT powoduje jej opodatkowanie stawką obowiązującą w dniu wykonania tej czynności.

    Tym samym zatem, w przypadku usług wykonanych do końca grudnia 2007 r., na które została w tym roku wystawiona faktura VAT, należy opodatkować stawką podatku właściwą w tym okresie, mimo że obowiązek podatkowy powstanie dopiero w roku 2008.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania