eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Spis z natury przed przejściem na VAT


2013-11-02 22:15 autor: katarina9020

11 829 odsłon

Spis z natury przed przejściem na VAT

Witam,

otrzymałam informację, iż przed przejściem na VAT tj. z dniem przekroczenia limitu 150000 zł mogę zrobić spis z natury, a następnie przedłożyć go w US i wtedy otrzymam zwrot VAT-u za towar, jaki mam na sklepie. Mam pytanie odnośnie owego spisu: robię go w kwocie brutto, i od tej kwoty US wylicza VAT? Czy wygląda to inaczej?

I pytanie z całkiem innej dziedziny: w tej chwili prowadzę sklep z zabawkami i odzieżą, jednak od maja będę miała stoisko z piwek u znajomych w smażalni. Czy mogę zgłosić to już teraz żeby wcześniej starać się o zezwolenie na alkohol i czy są jakieś przeciwwskazania, jeśli mam jedną działalność tj. sklep a chcę pod tą samą firmą prowadzić sprzedaż piwa w sezonie letnim?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-03 19:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do pytania drugiego - rozszerzyć można wpis już teraz. Podatkowo nie ma przeszkód, aby obok handlu zabawek i odzieży sprzedawać także alkohol.

  Co do spisu - tak jest taka możliwość. Zwrot - może niekoniecznie, ale VAT wynikający z zakupów towarów umieszczonych w spiscie będzie podlegał odliczeniu, jednakże za zgodą naczelnika urzędu skarbowego.

  W takim przypadku w spisie towary trzeba podzielić na stawki VAT mające do nich zastosowanie. Oczywiście w spisie ceny przyjmujemy rzeczywiście zapłacone (wynikające głównie z faktur zakupu).

  art. 113 ust. 5 ustawy o VAT

  Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1)   sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
  2)   przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.
  6. Kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 5, stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-03 20:15 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Jeszcze tylko dodam jak wyliczyć podatek do odliczeniaKwotę  podatku  naliczonego  stanowi  iloczyn  ilości  towarów  objętych  spisem  z  natury  i  kwoty  podatku  naliczonegoprzypadającej  na  jednostkę  towaru,   z  podziałem  na  poszczególne  stawki  podatkowe.  Oznacza  to,   że  remanent   powinien  byćsporządzony  z  uwzględnieniem  podziału  towarów według  poszczególnych  stawek  VAT .   Następnie  należy  ustalić  kwotępodatku  naliczonego  przypadającą  na  jednostkę  towaru.  W  t ym  celu  należy  ustalić  sumę  podatku  naliczonego wynikającą  zfaktur  towarów  znajdujących  się w  zapasach w  dniu  sporządzania  remanentu  i  kwotę  tę  podzielić  przez  ilość  towarówwynikających  z  tych  faktur.   Pozwoli  to  na  ustalenie  kwoty  podat ku  naliczonego  przypadającej  na  jednostkę  towaru.   Iloczyn  takobliczonej  kwoty  i  pozostałych w magazynie  na  dzień  remanentowy towarów  pozwoli  wyliczyć  podatek  do  odliczenia.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-03 22:23 autor odpowiedzi: katarina9020

  dziekuje za szybka odpowiedź. co do spisu z natury na wszystkie towary mam stawke 23% czyli po podliczeniu całego spisu z tej kwoty liczę 23% podatku? pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Anna9

  Dodano 2014-01-14 18:11 przez Anna9

  Nabycie środka trwałego WNT ,remanent likwidacyjny, a rozliczenie VAT

  Dzień dobry mam wątpliwości w następującej sprawie:
  Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie PKPiR, opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej, będący VAT-owcem.
  Rozliczenie podatku VAT na moment zakończenia, likwidacji działalności związane z wcześniejszym zakupem automatu ze śro...

 • katarina9020

  Dodano 2013-09-05 21:25 przez katarina9020

  Limit ryczałtowca 150000 zł

  Witam ponownie,
  Proszę o pomoc: nieuchronnie zbliżam się do kwoty 150000 zł, jestem na ryczałcie, działalność prowadzę drugi rok - mam już kasę rejestrującą. Proszę mi powiedzieć co mnie czeka po przekroczeniu tego limitu? :) Tak krok po kroku, jak mam się przygotować zanim go przekroczę.
  Parę dodat...

 • aniakajak

  Dodano 2013-06-04 19:27 przez aniakajak

  Kiedy mogę złożyć korektę deklaracji VAT?

  Chciałabym odliczyć część VAT od zakupów sprzed przejścia na VAT. Maszynę kupiłam w 2007 r. Na VAT przeszłam w 2009 r. Czy mogę teraz złożyć korekty deklaracji uwzględniające 1/5 podatku naliczonego za lata, w których używałam maszyny do czynności opodatkowanych, czyli za 2009 r. (korekta za I 2010)...

 • Tomasz Masz

  Dodano 2018-01-29 15:57 przez Tomasz Masz

  Korekta faktury VAT

  Dzień dobry,we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto, otrzymałem na to fakturę. W październiku 2017 przeszedłem na VAT. W grudniu 2017 musiałem zrezygnować z zakupu i dostałem zwrot zaliczki. Sprzedawca wystawił mi faktur...

 • POTĘŻNY

  Dodano 2016-02-03 17:48 przez POTĘŻNY

  VAT 23% lub 8%

  Jeśli jestem podatnikiem mającym własną hurtownię i zakupiłem towar z naliczonym podatkiem VAT 23%, to czy muszę sprzedać go z takim samym VAT 23%, czy taż mogę go sprzedać z VAT 8%. I NA ODWRÓT?Przykład: - zakupione rękawice latexowe z vat8%, - z innej firmy zakupione z vat 23%, Z jakim VAT-em powi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania