eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Nienależne wynagrodzenie podczas L4 z tytułu umowy zlecenia


2014-02-07 00:09 autor: Luq

8 602 odsłon

Nienależne wynagrodzenie podczas L4 z tytułu umowy zlecenia

Witam serdecznie,

moja sprawa jest chyba dość nietypowa. Aktualnie jestem zatrudniony w ramach umowy o pracę w jednej firmie oraz realizuję działania w ramach umowy zlecenia w innej bliźniaczej mniejszej firmie.

W dniu 31 grudnia na skutek urazu ortopedycznego rozpocząłem L4, które trwa do dnia dzisiejszego i zostało przekazane do mojego pracodawcy. Tak się złożyło, że 31 grudnia był dniem, w którym przysługuje mi już zasiłek chorobowy z ZUS (wcześniej byłem już na L4 i ilość dni przekroczyła 33). Zgodnie z przepisami po 1 stycznia ZUS w dalszym ciągu wypłacał mi świadczenie z tytułu zasiłku chorobowego.

Moje pytanie dotyczy aspektu związanego z umową zleceniem. W dniu 6 grudnia 2013 roku podpisałem kolejną umowę zlecenie na cały rok 2014 (jedynie składka zdrowotna). Nie byłem wtedy świadomy, że moja sytuacja zdrowotna tak się potoczy.

Zgodnie z tym co wyczytałem byłem przekonany, że za określony w umowie zleceniu miesiąc z umowy nie powinienem otrzymać wynagrodzenia skoro w miesiącu styczniu nie byłem w stanie realizować przedmiotu zlecenia. Okazało się jednak, że zleceniodawca wypłacił mi wynagrodzenie za miesiąc styczeń (przelew na konto)  bowiem uznał, że większość obowiązków jestem w stanie wykonać zdalnie na odległość, więc z jego punktu widzenia jestem w stanie realizować zlecenie.

Sprawa, która mnie nurtuje w tym momencie to interpretacja ZUS-u. Przeczytałem w wielu miejscach, że podczas zwolnienia chorobowego nie można uzyskiwać żadnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania jakiejkolwiek pracy również umowy zlecenia. W tej sytuacji wynagrodzenie, które otrzymałem od zleceniodawcy i ewentualna składka zdrowotna z tego tytułu naraża mnie na ryzyko utraty zasiłku chorobowego.

Jestem świadomy, że z racji tego iż przez cały miesiąc styczeń nie wykonywałem żadnych działań w zakresie przedmiotu umowy zlecenia podczas pobytu na L4 nie powinienem dostać wynagrodzenia. Tak się składa, że rachunek za mnie niejako przygotowuje pracownik zleceniodawcy (zgodnie z umową) a ja jedynie podpisuję go jako zleceniobiorca. W tej sytuacji rachunek za styczeń wystawiony z początkiem lutego... nie został podpisany, bo fizycznie nie byłem w siedzibie zleceniodawcy... przelew jednak nastąpił.

Mając na uwadze własną opinię i interpretację chciałbym zwrócić przelane wynagrodzenie jako w mojej opinii nienależne. Niestety nie wiem, jak to powinno w tym momencie zafunkcjonować. Z fizycznego punktu widzenia nie świadczyłem w miesiącu styczniu jakichkolwiek czynności w ramach umowy zlecenia podpisanego na cały 2014 rok (generalnie nie było nawet takiej potrzeby). Obawiam się sytuacji kiedy siłą rozpędu zleceniodawca prześle do ZUS-u informację o odprowadzeniu składki zdrowotnej za miesiąc styczeń, w którym z tytułu L4 w ramach umowy o pracę otrzymywałem zasiłek chorobowy.

Jak powinienem załatwić tę kwestię? Dziś po otrzymaniu przelewu od razu zadzwoniłem do zleceniodawcy, że w mojej opinii wynagrodzenie mi się nie należy i czym grozi w moim przypadku jego otrzymanie, tj. utratą zasiłku chorobowego.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-07 02:23 autor odpowiedzi: Jowita

  Po pierwsze i najważniejsze zaistniałą sytuację należy zgłosić i wyjśnić w ZUS w innym przypadku wstrzymają panu zasiłek aż do momentu wyjaśnienia. 

  Tą sytauację którą opisał Pan tutaj proszę przedstawić w ZUS.

  Luq skomentował/a odpowiedź 2014-02-07 08:49

  Ciągle przebywam w domu z gipsem więc bieganie do ZUS nie jest zbyt dobrym pomysłem. Składka do ZUS jeszcze nie została wyslana, więc to chyba bardziej kwestia tego, żeby wyprostować sytuację wewnętrznie... czyli cofnąć ten proforma rachunek bez mojego podpisu, zrobić przelew zwrotny jako zwrot nienależnego wynagrodzenia i w tej sytuacji wysłać do ZUS informację o zerowym miesiącu składkowym z oświadczeniem, że nie wykonywałem w danym miesiącu żadnej pracy. Czy takie działanie będzie właściwe?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-07 14:16 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli nie ma jeszcze deklaracji i składki w ZUS to faktycznie proszę w pierwszej kolejności zgósić sprawę do pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-07 14:34 autor odpowiedzi: Luq

  Można powiedzieć, że sprawa została już załatwiona na etapie Zleceniodawcy. Nienależne mi wynagrodzenie zostało przeze mnie zwrócone a rachunek potraktowany jako niebyły. Do ZUS nie trafi w związku z tym żadna składka bo nie ku temu podstaw.

  Mam nadzieję, że moja dość oryginalna sytuacja, kiedyś komuś się przyda przy okazji rozwiązywania podobnych problemów i wątpliwości.

  Dziękuje Pani Jowito za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ania01111

  Dodano 2013-10-27 11:29 przez Ania01111

  Praca na czarno a L4

  Witam,
  moja siostra pracowała jakiś okres na czarno, na próbę. Sprawdziła się i ma dostać umowę o pracę. Co jeżeli będzie musiała iść na zwolnienie? Na normalną umowę miała przepracowany tylko miesiąc, gdzie odprowadzali wszelkie składki. (Pytała w ZUS) Czy pierwszy miesiąc nikt jej nie zapłaci? Wie...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-17 22:22 przez konto usunięte

  Dwie umowy. Jedna rozwiązana a druga jak się okazało nie…Czy muszę zwrócić zasiłek z L4?

  Dzień dobry,
  byłam zatrudniona na umowę o pracę, dodatkowo pracodawca zaproponował mi umowę zlecenie na sporadyczne czynności wykonywane poza godzinami pracy z zapłatą w wysokości 38,85 zł brutto.
  Te dodatkowe czynności wykonałam w roku kilkanaście na kwotę 510 zł brutto. Przed upływem roku pracodaw...

 • sbiel

  Dodano 2015-07-09 09:38 przez sbiel

  Sposób wyliczania zasiłku chorobowego w ciąży - umowy o pracę (zlecenie) dzieło

  Dzień dobry,w trakcie ostatnich 12 miesięcy otrzymywałam wynagrodzenia od trzech różnych pracodawców oraz w ramach kilku różnych umów - umowy o pracę (z 3. pracodawcą), o dzieło (z 1. pracodawcą) i zlecenie (z 1. i 2. pracodawcą).Chciałabym pójść na zwolnienie ze względu na aktualną ciążę w lipcu br...

 • malutka28

  Dodano 2014-09-07 13:06 przez malutka28

  Chorobowe na umowie zleceniu

  W przypadku dwóch umów u różnych pracodawców, jedna z umów na cały etat, druga umowa zlecenie, w przypadku zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie otrzymuje tylko z umowy o pracę.
  Moje pytanie: mogę opłacać składki chorobowe na umowie zleceniu, by mieć wypłatę pieniędzy na zwolnieniu lekarskim (ciąża) ...

 • 123jagoda

  Dodano 2013-11-07 20:31 przez 123jagoda

  Pracownik, który przedłuża swoje zwolnienie chorobowe

  Co w sytuacji, gdy były kierownik - obecnie pracownik na zwolnieniu - nie chce już wracać do pracy w pomocy społecznej, a chce ciągnąć zwolnienie najdłużej jak się da (na prawdę się leczy wypalenie zawodowe)? Prawdopodobnie nie wróci na to stanowisko tylko "wirtualnie będzie je zajmował do czasu wyk...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania