eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Ubezpieczenie zdrowotne po wypowiedzeniu w czasie urlopu wychowawczego


2013-01-31 22:30 autor: mama2013

3 796 odsłon

Ubezpieczenie zdrowotne po wypowiedzeniu w czasie urlopu wychowawczego

Witam!
Jestem na urlopie wychowawczym - właśnie go zaczynam po urlopie macierzyńskim. Pracodawca likwiduje moje stanowisko pracy, wiem że jest to podstawa do zwolnienia. Istotne dla mnie jest czy urlop wychowawczy ma znaczenie przy rejestracji na bezrobociu? Nie mogę podjąć pracy a muszę mieć ubezpieczenie dla siebie i dzieci. Czy będę ubezpieczona? Jeśli tak, to czy dzieci też? Teraz są na moim ubezpieczeniu. I jak długo? 

U tego pracodawcy jestem zatrudniona od 2006 r. Zatrudnia więcej niż 20 osób. 
Z góry dziękuje za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-01 14:24 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Zgodnie z Art. 1861. § 1. kodeksu pracy -  Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

  § 2. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

  W związku z powyższym pracodawca nie może rozwiązać z Panią umowy o pracę w trakcie trwania urlopu wychowawczego, a więc nadal może pani korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-22 11:39 autor odpowiedzi: mama2013

  pracodawca przeprowadził zwolnienia grupowe, zwolnienie jest zgodne z prawem

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dominika4401

  Dodano 2012-11-12 12:37 przez dominika4401

  Jakie dokumenty są naprawdę potrzebne do zasiłku dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym?

  witam!
  pracowałam miesiąc na umowie na 1/2 etatu po czym wykorzystałam 2 lata urlopu wychowawczego. Nadszedł czas by złożyć dokumenty potrzebne do zasiłku dla bezrobotnych. Jednak na każdym forum i w każdym urzędzie pracy otrzymuje sprzeczne informacje - w moim urzędzie również - za każdym razem dos...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-25 08:08 przez konto usunięte

  Ubezpieczenie rodzinne a urlop wychowawczy

  Jeśli mąż jest na ubezpieczeniu rodzinnym u swojej żony, a ta przechodzi na urlop wychowawczy, to czy mąż również jest ubezpieczony? Chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, mam umowę o pracę. Chodzi o to czy szpital, w którym przebywa mąż może wystawić fakturę za pobyt?

 • marusia20

  Dodano 2013-09-17 08:26 przez marusia20

  Urlop wychowawczy a kończąca się umowa

  Witam,
  Umowa o pracę skończyła mi się 31 sierpnia br. na urlopie wychowawczym przebywam od 15 lipca br. Napisałam wniosek o urlop wychowawczy na cały rok. W związku z tym mam pytanie co się dzieje z urlopem wychowawczym i ubezpieczeniem zdrowotnym moim i mojego dziecka po wygaśnięciu umowy?

 • kristin

  Dodano 2013-12-13 15:45 przez kristin

  Zasiłek dla bezrobotnych po pracy za granicą

  Witam,
  pracowałam za granicą, później przebywałam na urlopie wychowawczym, który ukończyłam w sierpniu 2013. Rozwiązałam umowę o pracę z moim zagranicznym pracodawcą za porozumieniem stron. Od września jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Dostałam decyzję przyznającą mi zasiłek dla bezrobotnych, ...

 • upr87

  Dodano 2013-01-16 14:28 przez upr87

  Problem z rejestracją w UP po wychowawczym

  Witam od 3.09.07 do 30.11.07 pracowałam na pół etatu, od 1.12.07 do 31.12.12 cały etat czas określony z tym że w okresie od 3.11.11 do 31.12.12 byłam na urlopie wychowawczym. Przed urlopem wychowawczym korzystałam z macierzyńskiego, a na wychowawczym odbierałam zasiłek rodzinny na dziecko i dodatek ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania