eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Niewykorzystany urlop a koniec umowy o pracę


2012-11-29 22:20 autor: chrupek.wow

24 005 odsłon

Niewykorzystany urlop a koniec umowy o pracę

Witam. Moje pytanie dotyczy porady w sytuacji: pewna osoba została zatrudniona na umowę zlecenie. Umowa została skonstruowana na rok i kończy się 31 grudnia b.r. Osoba ta w dniu dzisiejszym 29 listopada została poinformowana o konieczności znalezienie innego zatrudnienia. Osoba ta nie wykorzystała urlopu.

Pytanie co powinna zrobić. Czy może z dnia na dzień zdecydować się na urlop? W firmie, w której jest zatrudniona jest zbyt mało pracowników, aby działalność funkcjonowała przy jej nieobecności. Z tego też powodu nie wykorzystała tego urlopu do tej pory. Czy pracodawca może odmówić jej tego urlopu? Jeśli tak to czy należy jej się wypłata rekompensująca urlop?

Ponadto osoba ta obawia się, że chcąc uzyskać urlop lub ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop może mieć nieprzyjemności, w stylu próby zwolnienia dyscyplinarnego lub złej opinii. Czy wraz ze świadectwem pracy dostaje się jakąś opinię dla przyszłego pracodawcy?

Dodam, iż powyższa osoba ma ponad 20 letni staż pracy, zatem urlop powinien wynosić 26 dni roboczych. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2012-11-29 22:53

Art. 171.

§1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

czy w związku z tym artykułem mogę rozumieć, że skoro umowa wygasa 31 grudnia 2012 roku to jeśli do 31 grudnia osoba nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego to należy jej się ekwiwalent pieniężny za 26 dni urlopu? czy artykuł odnosi sie do tego, że jeśli np. komuś wygasa umowa w czerwcu a nie zdążył wykorzystać całego urlopu to wówczas należy się ekwiwalent pieniężny? bardzo proszę o odpowiedź, gdyż sprawa jest naprawdę plna. Ponadto, jak uzyskać taki ekwiwalent? czy potrzebna jest pisemna prośba do pracodawcy a jeśli tak to w jakiej formie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-30 09:51 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Witam!

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop co do zasady należy się osobie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

  Często pracodawcy wysyłają odchodzących pracowników na urlopy, ale w tym wypadku, jeśli pracownikowi zostało 26 dni urlopu do wykorzystania do końca roku, to nie jest fizycznie możliwe, by w całości wykorzystał.

  Pracodawca ma jednak prawo wysłać pracownika na urlop np. w okresie wypowiedzenia. Jeśli zaś rozwiązanie umowy kończy się w czerwcu, to urlop nalicza się oczywiście proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

  Obowiązek wypłaty ekwiwalentu powinien być zrealizowany bez wniosku pracownika.

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-11-30 13:57 autor odpowiedzi: chrupek.wow

  "Ekwiwalent za niewykorzystany urlop co do zasady należy się osobie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

  Często pracodawcy wysyłają odchodzących pracowników na urlopy, ale w tym wypadku, jeśli pracownikowi zostało 26 dni urlopu do wykorzystania do końca roku, to nie jest fizycznie możliwe, by w całości wykorzystał"

  Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź

  Czyli mogę rozumieć, że jeśli pracodawca w ogóle nie udzieli urlopu do końca roku to wraz z dniem wygaśnięcia umowy o pracę, czyli 31 grudnia 2012 roku powinien wypłacaić ekwiwalent pieniężny bez żadnej prośby pracownika? W tym dniu powinien także wydać świadectwo pracy? Czy w takim wypadku powinno to być uwzględnione w powyższym świadectwie. Obawiamy się bowiem, że pracodawca może nie wywiązać się z tego obowiązku. JAk najlepiej zabezpieczyć w tym przypadku pracownika przed brakiem rzetelności ze strony pracodawcy? i co zrobić jeśłi pracodawca w dniu wygaśniecia umowy nie będzie chciał wypłacić ekwiwalentu pienieżnego?  Ponadto ekwiwalentu w jakiej wysokości można się spodziewać? Pracownik zatrudniony jest na cały etat i zarabia 1500 zł brutto, netoo jest 1200 z małą końcówką. Czy dzielić to na 30 dni, 31 dni czy ilość dni roboczych w miesiącu, a jeśli tak to w jakim miesiącu?

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • julka_1

  Dodano 2017-04-10 15:56 przez julka_1

  Świadectwo pracy. Zapis o wypoczynkowym, z którego nie korzystałam i zwolnienie ze świadczenia pracy

  Szanowni Państwo,potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu następującej klauzuli na moim świadectwie pracy.Mianowicie, na wypowiedzeniu 2-tygodniowym widnieje, że w pierwszym tygodniu pracodawca udziela mi 5 dni urlopu wypoczynkowego (gdzie przez 7 dni byłam na chorobowym), a w 2 tygodniu zwalnia mnie ze świa...

 • sobucha00

  Dodano 2014-09-08 18:53 przez sobucha00

  Świadectwo pracy, zapis o urlopie wypoczynkowym, z którego nie korzystałam w 2014 roku

  Witam,
  dzisiaj otrzymałam świadectwo pracy 08.09.2014 r., gdzie na nim widnieje data, że otrzymałam 01.08.2014. Wypisywałam i wydzwaniałam i dopiero teraz dostałam moje świadectwo. Jest w nim zapis, który mnie niepokoi (a wiem, że mam 7 dni na odwołanie a dzisiaj 08.09.2014 je dostałam).
  Zapis brzmi...

 • Betson

  Dodano 2014-08-25 06:11 przez Betson

  Jak złożyć wniosek do sądu pracy?

  Nie wiem, jakie dokumenty złożyć do sądu pracy, aby wyjaśnić świadectwo pracy? Czy poniosę jakieś koszty? Jak ma wyglądać wzór wniosku? I do jakiego sądu muszę złożyć wniosek?
  Chciałabym odzyskać niewykorzystany urlop lub ekwiwalent za urlop. Czy sprawa może zostać rozstrzygnięta na moją niekorzyść ...

 • monika.god

  Dodano 2014-01-11 21:39 przez monika.god

  Czy zapis w świadectwie pracy jest poprawny?

  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji świadectwa pracy - czy owy zapis w świadectwie jest poprawny?
  W świadectwie pracy w punkcie 4. w okresie zatrudnienia pracownica:
  1). wykorzystała urlop wypoczynkowy: 3 dni, w tym wypłacono ekwiwalent za 3 dni przysługujący wymiar urlopu 3 dni urlop wykorzystany...

 • asiagabi385

  Dodano 2017-05-19 20:10 przez asiagabi385

  Czy muszę pracować do końca umowy?

  Witam,pracuję na pół etatu, obowiązuje mnie 2-tygodniowe wypowiedzenie. Czy muszę pracować do końca, czy mogę wziąć urlop, jeśli tak to ile? Pracuję od 04.01.2017,  umowa kończy się 02.06.2017.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

  Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

  NSZZ Solidarność zaproponowała zmiany w treści świadectw pracy, polegające na usunięciu informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan, nie jest to dobra propozycja. Pracodawca nie dowie się ...

 • Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

 • Świadectwo pracy a urlop wypoczynkowy

  Świadectwo pracy a urlop wypoczynkowy

  Błędem jest wpisywanie w świadectwie pracy całego wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego, tj. zarówno urlopu za rok bieżący, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jak i urlopu zaległego - za poprzednie lata. W ...

 • Niewykorzystany urlop pracownika a świadectwo pracy

  Niewykorzystany urlop pracownika a świadectwo pracy

  Jedną z informacji, jakie pracodawca ma obowiązek zawrzeć w świadectwie pracy pracownika, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygaśnięciu, jest informacja o wykorzystanym przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania