eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Czy pracodawca może sam "zwiększyć" urlop?


2018-10-05 00:54 autor: teresa53

1 490 odsłon

Czy pracodawca może sam "zwiększyć" urlop?

Witam,

mam pytanie w imienu znajomej. Otóż jest ona zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Umowa, której dotyczy urlop skończyła się we wrześniu (dostała przedłużenie na kolejne miesiące). Za cztery miesiące pracy (czerwiec - wrzesień) należy się jej 8 dni urlopu.

Moja znajoma chce wziąć 4 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast jej przełożony, twierdzi że 4 dni to za mało i chce aby poszła na te 8 dni. Znajoma nie chce, bo potrzebuje tylko te 4 dni, a pozostałe 4 chce wziąć w innym terminie razem z urlopem z "nowej" umowy.

I w związku z tym chce się dowiedzieć, czy przełożony może dysponować jej urlopem, zmuszając ją (tak to w jej ocenie wygląda) niejako do wykorzystania tych całych 8 dni? A jest zaniepokojona tym bardziej, że w lipcu kiedy miała wrócić do pracy po zwolnieniu L4, przełożony wysłał ją na nieplanowany przez nią urlop. Czy również w tym przypadku postąpił słusznie rozdysponowując jej urlopem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-10-06 21:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie chodzi tu o "zwiększenie urlopu", bo tego pracodawca nie może zrobić. Natomist kwestia wykorzystania przysługującego urlopu a także zaległego jest w gestii pracodawcy.

  teresa53 skomentował/a odpowiedź 2018-10-07 10:37

  Witam. Z tego co mi wiadomo, rozmawiając ze znajomą, to dowiedziałam się, że, ów urlop do którego została "przymuszona" w lipcu, miała wziąć we wrześniu. Natomiast te 4 dni chce wykorzystać w pażdzierniku. Nie ma żadnego zaległego urlopu. A należny urlop za każdy przepracowany miesiąc (po skumulowaniu) wykorzystuje.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asta

  Dodano 2014-08-18 10:16 przez asta

  Koniec umowy o pracę w trakcie roku a liczba dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania

  Co w przypadku, kiedy pracuje ktoś 2 lata w pewnej firmie i kończy się umowa o pracę w marcu 2015? Czy 26 dni urlopu przysługuje w styczniu? Czy wtedy w styczniu 2015 dostanie się 3/12 urlopu?

 • asta

  Dodano 2014-08-14 14:20 przez asta

  Urlop wypoczynkowy a przedłużenie umowy o pracę

  Ile przysługuje mi urlopu wypoczynkowego, jeżeli umowę o pracę mam do sierpnia i będę mieć przedłużaną o rok do 31 sierpnia 2015? To już w sierpniu 2014 przysługuje mi urlop wypoczynkowy? Mimo że wykorzystałam cały urlop przysługujący mi na 2014 r. Czy dostane dopiero 26 dni urlopu w styczniu?

 • 04Anka09

  Dodano 2021-02-03 12:28 przez 04Anka09

  Ile przysługuje mi dni urlopu?

  Dzień dobry. Od 01.02.2019 r. do 30.09.2021 r. mam umowę o pracę.  W tym roku powinnam mieć 26 dni urlopu. (Studia ukończone w 2018 r. – 8 lat i 2 lata pracy na umowie, które minęły 31.01.21 r.)  
  W związku z tym, że umowa kończy mi się 30.09.21 r. urlop mam naliczany proporcjonalnie do okresu zatru...

 • PB

  Dodano 2017-06-29 10:58 przez PB

  Urlop wypoczynkowy po stażu i zatrudnieniu na umowę na czas określony

  Po odbytym stażu pracodawca zatrudnia pracownika na czas określony tj. 1 miesiąc. Proszę o podpowiedź, ile urlopu wypoczynkowego należy się takiemu pracownikowi jeśli jest to jego pierwsza praca? Czy nabywa w tym czasie prawo do jakiegokolwiek urlopu wypoczynkowego skoro powinno mu się go udzielić d...

 • VIOLA

  Dodano 2015-03-06 21:07 przez VIOLA

  Ustalenie ilości przysługującego urlopu wypoczynkowego

  Witam,proszę o pomoc przy ustaleniu ilości urlopu mojej (już byłej) pracownicy za rok 2015. Była zatrudniona od końca 2013 r. Przysługuje jej wymiar 26 dni. W dniu dzisiejszym złożyła wypowiedzenie umowy o pracę (na czas określony).

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

 • Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

 • Na ile dni urlopu zgadza się Twój szef?

  Na ile dni urlopu zgadza się Twój szef?

  Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni ...

 • Wymiar urlopu wypoczynkowego przy różnicach w wymiarze etatu

  Wymiar urlopu wypoczynkowego przy różnicach w wymiarze etatu

  W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu wymiar tego urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 albo 26 dni (zależnie od stażu pracy); przy tym niepełny dzień urlopu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania