eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wypoczynkowy i wychowawczy a zwolnienie z pracy


2018-08-03 07:45 autor: 1megi1

1 378 odsłon

Urlop wypoczynkowy i wychowawczy a zwolnienie z pracy

Witam,

w chwili obecnej przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim chciałabym wybrać zaległy urlop wypoczynkowy i bezpośrednio po nim chciałabym iść na urlop wychowawczy w związku z tym, że chciałabym być w porządku wobec mojego pracodawcy.

Będę chciała go odpowiednio wcześnie poinformować o moich planach, jeśli zrobię to w momencie składania podania o urlop wypoczynkowy, powiem mu o planach po urlopie wychowawczym, czy może on mnie zwolnić lub jeśli najpierw wypiszę podanie o urlop wypoczynkowy i odczekam jakiś czas, zgłoszę podanie o urlop wychowawczy, to czy przebywając na urlopie wypoczynkowym, a zgłaszając chęć wychowawczego pracodawca może mnie zwolnić?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2018-08-03 09:29

a czy bedac na urlopie wypoczynkowym jak zloże na nim podanie o urlop wychowawczy np miesiac albo poltora przed to czy moze pracodawca mnie zwolnić? albo co zrobic jesli powie ze za wczesnie na taki wniosek i go nie przyjmie? moze wowczas mnie zwolnic?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-08-03 08:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na urlopie nie mozna wręczyć wypowoedzenia. Na wychowawczym raczej też nie, chyba, że będą zwolnienia grupowe.

  1megi1 skomentował/a odpowiedź 2018-08-03 14:01

  a czy bedac na urlopie wypoczynkowym jak zloże na nim podanie o urlop wychowawczy np miesiac albo poltora przed to czy moze pracodawca mnie zwolnić? albo co zrobic jesli powie ze za wczesnie na taki wniosek i go nie przyjmie? moze wowczas mnie zwolnic?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-08-03 09:29 autor odpowiedzi: 1megi1

  a czy bedac na urlopie wypoczynkowym jak zloże na nim podanie o urlop wychowawczy np miesiac albo poltora przed to czy moze pracodawca mnie zwolnić? albo co zrobic jesli powie ze za wczesnie na taki wniosek i go nie przyjmie? moze wowczas mnie zwolnic?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-08-03 17:35 autor odpowiedzi: Jowita

  Pracodawca jest zobowiązany uwzglednić wniosek pracownika o urlop wychowawczy (art. 186  § 7 K.p.)

  Art. 1868. Kodeksu pracy (Ochrona zatrudnienia)

   § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

  1) udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu;

  2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

  § 2. W przypadkach, o których mowa w § 1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

   § 3.W przypadku złożenia przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, zakaz, o którym mowa w § 1, zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo obniżonego wymiaru czasu pracy.

   

  § 4. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

   

  1megi1 skomentował/a odpowiedź 2018-08-03 20:58

  dziekuje za kompletna odp :) czyli skoro nie moze mnie zwolnic na wypoczynkowym ani na wychowawczym. to rozumiem ze skoro mam zalegly urlop ok 50 dni i jak nawet razem dam oba wnioski o wypoczynkowy i wychowawczy to pracodawca nie ma prawa mnie zwolnic? :)

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

 • Ostatni dzwonek na udzielenie zaległego urlopu

  Ostatni dzwonek na udzielenie zaległego urlopu

  Pracodawco, do 30 września należy udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego z 2015 r. W tym roku 30 września przypada w piątek i w tym dniu pracownicy powinni najpóźniej rozpocząć korzystanie z zaległych urlopów. Pracownik ...

 • Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

  Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

  30 września zbliża się milowymi krokami, należy więc zrewidować ilość przysługującego urlopu ponieważ – zgodnie z treścią art. 168 kodeksu pracy (dalej k.p.) – pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany w terminie ...

 • Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie konsekwencje?

  Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie konsekwencje?

  Niewykorzystany urlop nie może tak po prostu przepaść. W przypadku stałych pracowników dni niewykorzystanego urlopu przechodzą na następny rok. Jeżeli dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, pracownik może z niego skorzystać tuż przed ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania