eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop rodzicielski a praca na dwóch etatach


2017-10-27 22:27 autor: marcinw3

2 567 odsłon

Urlop rodzicielski a praca na dwóch etatach

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie korzystania z urlopu rodzicielskiego w przypadku pracy na dwóch etatach jednocześnie. Mianowicie...

W lutym urodziło mi się dziecko :) Do chwili obecnej na urlopie rodzicielskim (a wcześniej macierzyńskim), przebywa matka dziecka. Mama planuje powrót do pracy w połowie stycznia, a w tym czasie, ostatnie 4 tygodnie urlopu rodzicielskiego chciałbym wykorzystać ja.

Jednocześnie z dniem 1 stycznia będę zmieniał pracę. Okres wypowiedzenia u obecnego pracodawcy kończy się 31 stycznia, mam jednak kilkanaście dni niewykorzystanego urlopu, z którego chciałbym skorzystać w styczniu (tak aby zakończyć obecne świadczenie pracy 29 grudnia) i tym samym rozpocząć pracę u nowego pracodawcy.

Urlop rodzicielski planuję od 22 stycznia, obejmował by on, więc teoretycznie ostatni tydzień pracy u obecnego pracodawcy i rozpoczynał się po 3 tygodniu pracy u nowego pracodawcy (jest poinformowany o zaistniałej sytuacji).

Proszę o informację, czy takie jednoczesne korzystanie z urlopu rodzicielskiego u obu pracodawców jest możliwe? Czy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w takiej sytuacji powinienem składać do obu pracodawców (do obecnego na 1 tydzień, do przyszłego na 4), czy tylko do jednego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-28 12:04 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

  Witam,

  Nie może Pan skorzystać z urlopu rodzicielskiego w formie, jaką Pan przedstawił.

  Zapis Art. 182 prim 1c.  Kodeksu pracy określa zasady wykorzystania urlopu rodzicielskiego.

  „§ 1. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

  § 2. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.”.

  marcinw3 skomentował/a odpowiedź 2017-10-28 17:35

  Nie bardzo rozumiem skąd stwierdzenie o niemożności skorzystania przeze mnie z urlopu rodzicielskiego... Może nie wyraziłem się precyzyjnie, ale matka dziecka wykorzystała bezpośrednio po porodzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego a następnie bezpośrednio po nim 28 tygodni urlopu rodzicielskiego (takie wnioski złożyła u swojego pracodawcy). Z pozostałych 4 tygodni urlopu rodzicielskiego chciałbym skorzystać ja bezpośrednio po zakończeniu urlopu przez mamę dziecka. Takie podział urlopu rodzicielskiego jest jak najbardziej możliwy. Art. 182 prim 1c. Kodeksu pracy w §3 i §4 wyraźnie o tym stanowi. Kwestią do rozważenia jest połączenie tego ze zmianą pracy o której wspominałem i krótkotrwałej pracy na dwóch etatach.

  Piotr Kostrzewa zaktualizował/a odpowiedź 2017-11-02 18:14
  Informacja dotyczy zapisu o ciągłości urlopu rodzicielskiego - fragment Pana wypowiedzi "Urlop rodzicielski planuję od 22 stycznia, obejmował by on, więc teoretycznie ostatni tydzień pracy u obecnego pracodawcy i rozpoczynał się po 3 tygodniu pracy u nowego pracodawcy (jest poinformowany o zaistniałej sytuacji).".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magd-huko

  Dodano 2015-05-22 17:02 przez magd-huko

  Zaległy i bieżący urlop a zatrudnienie w innej firmie

  Witam, proszę o poradę. Do połowy czerwca znajduje się na urlopie rodzicielskim, ale dostałam propozycję pracy w innej firmie od 1 czerwca. Przyjęłam tą propozycję ale zastanawiam się nad zaległym i bieżącym urlopem, jak rozwiązać tą sytuację.Od listopada 2013 roku jestem nieobecna w pracy - najpier...

 • angelika10c

  Dodano 2019-02-12 09:33 przez angelika10c

  Zmiana pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego

  Do 31 czerwca przebywałam na urlopie rodzicielskim, jednak mam możliwość podjęcia nowej pracy od 1 kwietnia. Czy w takim razie pozostałe trzy miesiące urlopu rodzicielskiego mi przepadają? Czy ewentualnie mąż może wykorzystać te trzy miesiące? Czy dostanę jakieś wyrównanie ponieważ przebywam na urlo...

 • Magdusia89

  Dodano 2018-05-25 07:44 przez Magdusia89

  Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego na rzecz nowej pracy

  Dzień dobry, chciałabym zrezygnować u obecnego pracodawcy z urlopu rodzicielskiego, gdyż dostałam dobrą ofertę pracy u innego pracodawcy. Czy mogę zrobić to z dnia na dzień, czy ktoś musi przejąć ten urlop czy mogę oddać dziecko pod opiekę np. babci, cioci? Czy rezygnację wystarczy dostarczyć obecne...

 • Weronika2104

  Dodano 2016-12-08 21:26 przez Weronika2104

  Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

  Witam,27 listopada skończył mi się urlop rodzicielski i automatycznie przechodzę na zaległy urlop wypoczynkowy tj. 52 dni. Chciałabym się dowiedzieć, czy moje wynagrodzenie za ten urlop to będzie tylko najniższa krajowa za 2016 (namieniam iż moja wyłata składała się z najniższej krajowej dodatku fun...

 • aleksisk88

  Dodano 2013-11-12 14:32 przez aleksisk88

  Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim

  Do 18.01.2014 r przebywam na urlopie rodzicielskiem. Czy przed powrotem do pracy muszę wykorzystać w pełnym wymiarze urlop, jaki przysługuje mi za 2014 r.? Wiem, że muszę wykorzystać urlop za rok 2012 i 2013.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania