eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego. Czy korzystniej iść na L4?


2017-03-01 13:58 autor: szafi1

6 654 odsłon

Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego. Czy korzystniej iść na L4?

Witam serdecznie,

bardzo proszę o poradę dotyczącą mojej obecnej sytuacji. Otóż, w dniu 30 lipca 2016 r. urodziłam córkę. Na zwolnieniu chorobowym byłam od dnia 30 maja 2016 r. Po narodzinach córki skorzystałam z rocznego urlopu (tj. 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego i 32 tygodniowego urlopu rodzicielskiego). Aktualnie jestem nadal na urlopie rodzicielskim i zaszłam w kolejną ciążę.

Z tego względu, że otrzymuje 80% wynagrodzenia, zastanawiam się czy korzystniej byłoby dla mnie zrezygnować z urlopu rodzicielskiego i skorzystać ze zwolnienia chorobowego, wówczas otrzymywałabym 100% wynagrodzenia? Czy jest to możliwe, aby w dniu ustalonego z pracodawcą powrotu do pracy przedłożyć mu zwolnienie chorobowe?

A jak się ma kwestia badań lekarskich (przed 1 porodem byłam na 2-miesięcznym chorobowym), czy przy ewentualnym powrocie do pracy będę musiała je wykonać? Ogólnie czy opłacalna będzie dla mnie taka sytuacja? Z jakim uprzedzeniem i w jaki sposób poinformować pracodawcę o rezygnacji z części urlopu rodzidzielskiego i powrocie do pracy? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-02 19:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Chęć rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy - składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Zwolnienie może Pani dać w pierwszym dniu powrotu do pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-28 18:37 autor odpowiedzi: klauducha23

  Witam. Do 16 kwietnia byłam na urlopie rodzicielskim, aktualnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Okazało się że jestem w drugiej ciąży. Czy muszę wrócić do pracy na jeden dzień czy urlop wypoczynkowy jest moim powrotem do pracy i mogę go w każdej chwili przerwać okazując zwolnienie ciążowe.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-29 22:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W kazdej chwili może Pani dać zwolnienie lekarskie, które przerwie bieg urlopu wypoczynkowego. Urlop nie przepadnie. Bedzie go mogła Pani wykorzystać później.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-23 10:05 autor odpowiedzi: Calmes

  Witam. Ja rowniez zaszlam w ciaze bedac na uropie rodzicielskim. Mam zagrozona ciaze. Jak wiadomo przy malym dziecku ciezko jest duzo odpoczywac i nie dzwigac. Zastanawialam sie razem z narzeczonym czy nie lepiej byloby abym ja zerwala urop rodzicielski, on by je dalej kontynuowal a ja od nastepnego dnia przeszlabym na zwolnienie lekarskie. Czy ZUS nie zakwestionuje tego w jakis sposob? Czy pracodawca narzeczonego moze odmowic mu urlopu rodzicielskiego?
  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ania840702

  Dodano 2016-11-05 12:46 przez ania840702

  Druga ciąża na urlopie rodzicielskim

  Witam,  jestem właśnie na urlopie rodzicielskim, który kończę w grudniu 2015 r., potem zamierzam wykorzystać zaległe urlopy, ale okazało się, że jestem w ciąży.
  Moje pytanie jest takie: czy mogę przerwać urlop rodzicielski i przejść na L4, czy muszę poczekać aż skończy mi się urlop rodzicielski? I ...

 • marciniak8

  Dodano 2014-06-01 23:33 przez marciniak8

  Ciąża na urlopie rodzicielskim

  Witam,
  do listopada 2014 przebywam na urlopie rodzicielskim, staramy się o drugie dziecko i moje pytanie brzmi: czy mogę przerwać urlop rodzicielski i pójść na L4 w związku z ciążą?
  Jak będzie wtedy liczona średnia: czy za miesiące gdy byłam ma macierzyńskim i rodzicielskim, czy za te gdy faktycznie...

 • Andzelka88

  Dodano 2017-02-15 11:43 przez Andzelka88

  Czy mogę zrzec się urlopu rodzicielskiego w trakcie jego trwania na rzecz ojca dziecka?

  Witam,
  3 października urodziłam syna i od tego dnia przebywam na urlopie macierzyńskim. Wybrałam opcję wykorzystania również urlopu rodzicielskiego. Miesiąc temu dowiedziałam się, że ponownie jestem w ciąży.
  Czy mogę zrzec się pozostałej części urlopu na rzecz męża? W rzeczywistości wyglądałoby to t...

 • beatka4022

  Dodano 2017-01-30 18:26 przez beatka4022

  Urlop rodzicielski, a druga ciąża

  Czy w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego (60%), jak się zajdzie w ciążę trzeba wrócić na co najmniej dzień do pracy aby uzyskać 100% na L4? Czy można złożyć podanie o przerwanie takiego urlopu i udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie, którego przedstawić L4? Czy pracodawca ma prawo odmowy ur...

 • Golanna

  Dodano 2017-11-27 07:24 przez Golanna

  Urlop rodzicielski a ciąża

  Jestem na urlopie macierzyńskim, a raczej już rodzicielskim bo minęło 7 miesięcy. Czy można taki urlop przerwać i iść na L4 z powodu kolejnej ciąży? Jeśli tak, to czy muszę składać jakiś wniosek o jego przerwanie czy wystarczy dać w firmie zwolnienie lekarskie? Czy niewykorzystany urlop rodzicielski...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania