eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop macierzyński, likwidacja stanowiska a urlop wypoczynkowy


2014-09-22 19:41 autor: iskierka22

2 743 odsłon

Urlop macierzyński, likwidacja stanowiska a urlop wypoczynkowy

Witam,

kończę urlop macierzyński 26.10, w międzyczasie zostało zlikwidowane moje stanowisko pracy (staż 13 lat pracy). Mam 52 dni urlopu zaległego, który chciałabym wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Firma zaproponowała mi wstępnie, że 27 października muszę się udać na spotkanie w celu wręczenia wypowiedzenia, a urlop zaległy mam wykorzystać w czasie trwania 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Proszę o informację, czy taka forma jest prawidłowa, czy mam prawo ubiegać się o wykorzystanie urlopu zaległego bezpośrednio po macierzyńskim i czy firma może mi odmówić udzielenia takiego urlopu? Zależy mi by iść na urlop bezpośrednio po macierzyńskim, a wypowiedzenie otrzymać dopiero po urlopie wypoczynkowym.

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-22 19:55 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Ma Pani prawo zawnioskować o urlop wypoczynkowy w innym terminie, jednak to od pracodawcy zależy, czy udzieli urlopu w terminie, który Pani odpowiada. Biorąc pod uwagę opisaną sytuację, wątpię, żeby pracodawca zmienił zamiary i wręczył wypowiedzenie po urlopie wypoczynkowym. Zaległy urlop pracownicy na wypowiedzeniu często właśnie wykorzystują w okresie wypowiedzenia.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 19:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystko jest mozliwe. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na odebranie zaległego urlopu w terminie przez Panią wskazanym. W takim wypadku musi się Pani stawić w pracy, chyba że pójdzie Pani na zwolnienie lekarskie. Natomiast w okresie wypowiedzenia ma prawo wysłać Panią na urlop.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 20:46 autor odpowiedzi: Jowita

  Stawiając się w pierwszym dniu do pracy proszę wręczyć pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy.

  Zgodnie z art. 163 § 3 K.p. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

  Jak wyjaśnia Sąd Najwyższy w wyroku:

  Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim Sąd Najwyższy wyrok z 20 sierpnia 2001 r. (sygn akt I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336).

  iskierka22 skomentował/a odpowiedź 2014-09-22 21:11

  dziekuje za odpowiedz zastanawiam sie czy moge wczesniej wyslac taki wniosek do firmy i czekac na odpowedz ? czy korzystniej jest w pierwszym dniu pracy czyli 27.10. ?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 22:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Polemizując z panią Jowitą... stawiając się w pierwszym dniu do pracy, pracodawca wręcza Pani wypowiedzenie. Nalezy pamiętać o tym, że wypowiedzenie nawet wtedy, gdy zawiera błędy formalne lub jest nie zgodne z prawem jest prawnie skuteczne. W takim wypadku pozostaje Pani tylko odwołanie się do sądu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Grimald

  Dodano 2016-06-13 17:49 przez Grimald

  Zmiana pracy po macierzyńskim. Kiedy złożyć wypowiedzenie?

  Witam,1 sierpnia kończę urlop macierzyński, potem wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy z 2 lat. Chcę zmienić pracę. Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie? Jak określić nowemu pracodawcy, od kiedy mogę podjąć pracę? Czy lepiej przejść na urlop wychowawczy i wtedy złożyć wypowiedzenie?Obowiązuje mnie...

 • kreolka1

  Dodano 2013-09-03 15:24 przez kreolka1

  Czy w okresie wypowiedzenia przysługuje mi urlop wychowawczy?

  Witam!
  1 października urodziłam córkę. Po wykorzystanym urlopie macierzyńskim przebywałam 6 miesięcy na zasiłku chorobowym, który mam do 8 września. Wiem, że pracodawca ma przygotowane dla mnie wypowiedzenie ze względu na brak miejsca pracy, proponuje mi zatrudnienie w siedzibie firmy oddalonej od m...

 • Awika

  Dodano 2014-07-29 22:42 przez Awika

  Wypowiedzenie po urlopie rodzicielskim

  Witam:)
  03.09.2014 kończy mi się urlop rodzicielski. 28.02 b.r. dowiedziałam się, że moje stanowisko jest likwidowane, więc po zgłoszeniu gotowości do podjęcia pracy dostanę wypowiedzenie (3 miesiące) bez świadczenia pracy. Mam jeszcze do wykorzystania 44 dni urlopu wypoczynkowego. I tak:
  - czy prac...

 • Admin123

  Dodano 2014-12-09 22:47 przez Admin123

  Urlop macierzyński a zaległy urlop wypoczynkowy - wypowiedzenie

  Kończy mi się urlop macierzyński, w pracy dostałam informację że jak tylko się pojawię wręczą mi wypowiedzenie. Mam jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy do wykorzystania, ale pracodawca nie chce się zgodzić na jego wykorzystanie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, twierdzi że wliczy go w okres wypo...

 • iwett05

  Dodano 2014-09-22 10:51 przez iwett05

  Urlop wychowawczy a zwolnienie z pracy. Jakie mam prawa?

  Jestem zatrudniona w zakładzie pracy od 2006 roku na czas nieokreślony. Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników. W trakcie trwania stosunku pracy zaszłam w ciążę, której część spędziłam na L4. Następnie przebywałam na macierzyńskim. Po nim wybrałam zaległy urlop pracowniczy. Obecnie przebywam na urlo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania