eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Brak urlopu wypoczynkowego


2014-01-06 21:08 autor: titu2

5 228 odsłon

Brak urlopu wypoczynkowego

Witam!

Mam taki problem: od prawie dwóch lat pracuję w pewnej firmie. Najpierw była to praca na umowę zlecenie, po jakimś czasie dostałam normalną umowę na czas określony. Na umowie mam najniższą krajową, a w rzeczywistości mam troszkę więcej z racji płatności godzinowej. To znaczy: pracuję od poniedziałku do piątku po 8-9 godz. i w każdą sobotę po 7 godz.

Od niedawna, może ze trzy miesiące temu podpisałam pierwszą listę wynagrodzenia, na której wychodziła czysta pensja, bez żadnych dodatków. Teraz napiszę do czego dążę: od tych dwóch lat nie dostaję urlopów, mój pracodawca ubzdurał sobie, że umawialiśmy się ustnie że, będą podlegała pod przepisy, jak na zleceniu a on mi pójdzie na rękę i zrobi mi normalną umowę. Owszem umawiałam się z nim na wolne pojedyncze bezpłatne dni, ale nic więcej!!!! Nie wiem co mam robić?!

Teraz dostałam umowę na czas nieokreślony, szkoda by było stracić taką pracę, tym bardziej, że się w niej spełniam i bardzo mi odpowiada. Proszę mi coś doradzić, co można zrobić w tej sprawie? Jestem już bardzo zmęczona, bo wciąż pracuję. A nie interesuje mnie urlop bezpłatny, bo taki mi zaproponował mój pracodawca! Masakra po prostu!

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-06 22:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli ma Pani umowę o pracę to należy się Pani urlop. Jest o uwarunkowany stażem. Jeżeli staż pracy (do urlopu wypoczynkowego liczony ze szkołą) wynosi co najmniej 10 lat należy się Pani 26 dni. Za okres przepracowany na umowę zlecenie urlop się nie należy. Za czas obowiązywania umowy o pracę może Pani żądać prawa o urlop lub ekwiwalent (jeżeli nie może go Pani wybrać) do trzech lat wstecz.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2014-01-06 22:28
  Co może Pani zrobić? Ma trzy możiwości: 1. porozmawiać z pracodawcą (zalecane), 2. zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy (po kontroli Inspektor w razie stwierdzenie nieprawidłowości nakaże pracodawcy je usunąć i nałoży na niego karę pieniężną), 3, wnieść sprawę do sądu o łamanie praw pracowniczych (ostateczność).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koza2014

  Dodano 2014-07-17 18:39 przez koza2014

  Zmuszanie do urlopu bezpłatnego gdy placówka jest nieczynna oraz grożenie zwolnieniem

  Dzień dobry,
  pracuję w prywatnym przedszkolu na 1/2 etatu od 3 miesięcy. Umowę mam do czerwca 2015. Urlop - jak mi przysługuje - to 5 dni wg pracodawcy (z 21 jakie mam wg wykształcenia i lat pracy).
  Pracodawca zmusza mnie do podpisania wniosku o urlop bezpłatny na część sierpnia, gdyż placówka wtedy...

 • myszka55

  Dodano 2013-12-02 11:54 przez myszka55

  Czy mogę zostać zwolniona z pracy na obniżonym etacie mając umowę na czas określony?

  Witam!
  Od 1 maja pracuję na obniżonym etacie zamiast urlopu wychowawczego art.186 (7) k.p... Umowę mam na czas określony do 31 lipca 2014 r. Dwa miesiące temu został przyjęty nowy pracownik na cały etat, na koniec roku jeden pracownik ma zostać zwolniony.
  Moje pytanie jest nastepujące: czy mogę zost...

 • gnx

  Dodano 2016-04-13 21:14 przez gnx

  Trzecia umowa o pracę. Ile urlopu mi przysługuje?

  20 lipca 2015 r. zawarłam pierwszą umowę o pracę. Była ona na czas określony i trwała do 31.12.2015 r. Od 1.01.2016 do 31.03.2016 pracowałam na podstawie kolejnej umowy na czas określony u tego samego pracodawcy. W dniu 1.04.2016 r. zawarłam umowę na czas nieokreślony. W jakim wymiarze przysługuje m...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-25 23:33 przez konto usunięte

  Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

  Witam,
  moja sytuacja jest następująca: w maju 2013 (13 maja) przerwałam urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, byłam w drugiej ciąży. W dniu 26 maja 2013 urodziłam drugie dziecko. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim.
  Proszę o  informację, czy w tej sytuacji nabyłam prawo do urlopu wypoczynkow...

 • donzibi

  Dodano 2014-01-30 13:46 przez donzibi

  Umowa o dzieło i częściowa wypłata wynagrodzenia

  Witam,
  pracowałem na umowę o dzieło w firmie "coldservice" od sierpnia do grudnia 2013 roku. Do chwili obecnej otrzymałem wynagrodzenie za sierpień, wrzesień oraz część (750 zł z 1500 zł, które powinienem otrzymać) za październik. Jest 30 stycznia i za chwilę powinny przyjść rozliczenia roczne (PIT-...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem.

 • Staż pracy udokumentowany z opóźnieniem a urlop

  Staż pracy udokumentowany z opóźnieniem a urlop

  Jeżeli pracownik dostarczy dokumenty potwierdzające dłuższy staż pracy, nawet ze znacznym opóźnieniem, pracodawca powinien je uznać i ponownie ustalić wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest bowiem ...

 • Kiedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

  Kiedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

  Ekwiwalent pieniężny przysługuje w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownika. Pracownik, którego stosunek pracy nie ulega wygaśnięciu nie może ...

 • Rodzaje umów pracy i współpracy

  Rodzaje umów pracy i współpracy

  Podstawą rozpoczęcia pracy w każdej firmie jest podpisanie odpowiedniej umowy o pracę. Każda umowa powinna być zawarta na piśmie i określać rodzaj umowy, rodzaj pracy, strony umowy, miejsce wykonywania pracy, termin rozpoczęcia i ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania