eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy przez pracownika a zasiłek dla bezrobotnych


2013-04-19 19:22 autor: Kaja33

9 712 odsłon

Wypowiedzenie umowy przez pracownika a zasiłek dla bezrobotnych

Proszę mi odpowiedzieć na pytanie:

Pracowałam na umowę zlecenie od 24.02.2012 r. Z dniem 18.04.2013 r. rozwiązałam umowę za porozumieniem stron, gdyż znalazłam nową pracę. Niestety nie wyszło. Czy przysługuje mi zasiłek dla osób bezrobotnych?

Pytanie zaktualizowano 2013-04-19 19:24

Przez jaki okres by przysługiwał?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-19 21:43 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Szanowna Pani,

    W sytuacji gdy umowa zostanie rozwiązane z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje zasiłek do 7 dni od zarejestrowania się w urzędzie pracy. W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, zasiłek również przysługuje, jednak dopiero po 90 dniach od wypowiedzenia umowy. Art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy (o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) mówi o tym, że bezrobotnemu nie przysługuje prawo do zasiłku przez 3 miesięcy, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron. Wyjątkiem jest tu sytuacja likwidacji, upadłości i innych przyczyn zmniejszenia zatrudnienia, które leżą po stronie pracodawcy.

    Pracodawcy często w umowach umieszczają klauzulę „umowa rozwiązana za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących zakładu pracy”. Tak skonstruowane rozwiązanie umowy zapewnia bezrobotnemu otrzymanie zasiłku w ciągu 7 dni od daty zarejestrowania się w urzędzie pracy. 

     

    Pozdrawiam

    Karolina Rowecka

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-22 08:42 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Aby uzyskać prawo do zasiłku należy w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania przepracować 365 dni i otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

    Liczy się również sposób rozwiązania stosunku pracy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowanie. Przy porozumieniu stron prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach, warunek ten nie dotyczy to umów-zleceń. Aby potwierdzić zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej do rejestracji przedstawia się zaświadczenie o okresie zatrudnienia, wysokości zarobków i odprowadzanych składkach.

    Podsumowując, jeśli otrzymywała Pani co najmniej minimalne wynagrodzenie i były odprawadzane składki, a za porozumieniem stron była rozwiązana umowa-zlecenie, nie umowa o pracę, to prawo do zasiłku będzie przysługiwało po 7 dniach od daty rejestracji.

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania