eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o zachowaniu poufności. Co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę?


2013-04-17 20:19 autor: konto usunięte

4 091 odsłon

Umowa o zachowaniu poufności. Co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę?

Klient naciska na podpisanie umowy o poufności przed wejściem we współpracę. Z czym się to wiąże i na co zwracać szczególną uwagę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-17 20:41 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Umowa o poufności to szczególny rodzaj umowy, którą zaleca się podpisywać właśnie przy okazji współpracy niezależnych wobec siebie podmiotów. Współpraca na gruncie handlowym często wiąże się z ujawnieniem pewnych specyfikacji, wzorów, rysunków, oprogramowania, danych, czy nawet danych dotyczących prototypów drugiej ze Stron. Przedmiotem ochrony przed ujawieniem informacji o Stronie są też i inne informacje strategiczne, finansowe, handlowe i techniczne. Zatem umowa o poufności zostaje zawarta, po to aby uchronić przedmioty od ujawniania istotnych informacji z punktu widzenia strategii biznesowej. Jak każdą umowę, tak umowę o poufności należy sporządzić w dwóch lub więcej egzemplarzach, a po jej podpisaniu przekazać po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Wszelkie spory mogące wyniknąć z niedotrzymania warunków uzgodnionych w umowie są rozstrzygane przez Strony polubownie w drodze negocjacji. Jednak w przypadku niemożności polubownego rozstrzygnięcia sporu może on zostać przedłożony przez którąkolwiek Stronę i przekazany do rozstrzygnięcia Sądowi Powszechnemu, właściwemu dla siedziby Wykonawcy. Wzory umów o zachowaniu poufności dostępne są w Internecie, natomiast zapisy zawarte w umowie mogą być dowolnie modyfikowane na drodze negocjacji przez Strony przed podpisaniem umowy. Zwykle w umowie zostaje zawarty zapis dot. dokonywania zmian po jej podpisaniu o treści: „Wszelkie zmiany niniejszej umowy, pod rygorem nieważności muszą być dokonane w formie pisemnej” oraz zapis dot. sytuacji nieregulowanych przez zapisy wynegocjowanej umowy o treści: „W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się przepisy prawa polskiego.”

  Niniejsze zapisy stosuje się celem ochrony każdej ze Stron przed nieprawidłowościami realizowania zapisów umowy przez drugą stronę oraz wyznaczenia drogi rozwiązywania ewentualnych sporów nieprzewidzianych w wcześniej zatwierdzonej przez Strony umowie.

   

  Pozdrawiam

   

  Katarzyna Zięba

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Stary

  Dodano 2014-10-06 09:29 przez Stary

  Propozycja współpracy a umowa NDA

  Witam,
  na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych otrzymałem propozycję zainwestowania pewnej kwoty w przyszły biznes. Czy chęć podjęcia współpracy biznesowej jeszcze przed podpisaniem umowy NDA jest już umową ustną i zobowiązuje do takowej współpracy?
  Czy po podpisaniu umowy NDA jestem zobowi...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-01 13:17 przez konto usunięte

  Szukam partnerów biznesowych. Gdzie zamieszczać informacje o współpracy?

  Witam,
  Od niedawna prowadzę działalność w sektorze IT dla branży medycznej. Główne produkty to portal www.medicalbase.pl oraz autorskie oprogramowanie przetargowe.
  Obecnie poszukuję osób/firm zainteresowanych współpracą na zasadach partnerstwa biznesowego/spółki.
  Jakie są najlepsze środki przekazu d...

 • BTSPN

  Dodano 2013-04-27 00:06 przez BTSPN

  Jak najlepiej wybrać formę dla grupy firm?

  Witam wszystkich,
  Mam pewien problem. Chciałbym założyć grupę składającą się z firm - jakiś związek czy zrzeszenie działające w określonym celu. Jednak nie chcę aby to była jakaś forma prowadzenia działalności gospodarczej.
  Doradźcie, co mogę wybrać i jakie są opcje?
  Istotnym jest fakt, że ilość fir...

 • KirliN

  Dodano 2014-06-11 22:01 przez KirliN

  Zysk procentowy jako forma wynagrodzenia?

  Witam,
  w niedalekiej przyszłości (myślę, że w tym roku) planuję założyć firmę. Obecnie współpracuję z dwiema osobami, które w tej chwili są w charakterze wykonawców mojego projektu, na którym będzie bazowała firma. Tutaj nasuwa mi się kilka pytań:
  1. Czy do tego celu najlepszym rozwiązaniem będzie s...

 • Ania008

  Dodano 2014-06-11 12:44 przez Ania008

  Zaległości we własnej firmie, współpraca i zasiłek macierzyński

  Witam,
  proszę o poradę w następującej sprawie. Od 01.2008 prowadzę własną działalność, 01.12.2013 rozpoczęłam współpracę z firmą męża, opłaciłam wysokie składki od max podstawy za 12.2013 i 01.2014.
  01.02.2014 przeszłam na wcześniejszy macierzyński - 14 urodziłam dziecko, ZUS wszczął postępowanie. P...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy jest możliwe zerwanie umowy z rosyjskim kontrahentem z powodu wojny?

  Czy jest możliwe zerwanie umowy z rosyjskim kontrahentem z powodu wojny?

  Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę spowodowała, że nie tylko firmy objęte sankcjami gospodarczymi zdecydowały się wycofać z Rosji lub zawiesić swoją działalność. Wiele firm nieobjętych sankcjami decyduje się na zerwanie stosunków ...

 • Non-disclosure agreement, czyli jak chronić poufne dane firmowe

  Non-disclosure agreement, czyli jak chronić poufne dane firmowe

  Kluczowe dla działania przedsiębiorstwa, a także jego dalszej przyszłości jest odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie informacji. Zalicza się do nich informacje handlowe, finansowe, plany rozwoju przedsiębiorstwa, dane klientów i ...

 • Współpraca biznesowa: jak sprawdzić firmę w Niemczech?

  Współpraca biznesowa: jak sprawdzić firmę w Niemczech?

  Podejmując współpracę z nowym kontrahentem niezależnie czy funkcjonuje on na rynku polskim, czy niemieckim powinno zostać poprzedzone pozyskaniem rzetelnych informacji na temat naszego potencjalnego partnera biznesowego. W przypadku podjęcia ...

 • Umowa o zachowaniu poufności

  Umowa o zachowaniu poufności

  Negocjacje niemal zawsze wiążą się z ujawnieniem informacji na temat sposobu działania partnerów biznesowych, którzy prowadzą ze sobą rozmowy. Dane mogą się różnić pod względem szczegółowości oraz istotności, jednak bez względu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania