eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Nowa praca, ciąża, L4. Co z macierzyńskim?


2018-11-18 10:16 autor: Alicjjjja

2 017 odsłon

Nowa praca, ciąża, L4. Co z macierzyńskim?

Dzień dobry,

przeszukałam forum, ale takiego samego tematu nie znalazłam więc piszę, bo wiem, ze nieodgadnione są manewry ZUS.

Otóż do końca sierpnia tego roku ZUS wypłacał mi zasiłek macierzyński. Żeby uchronić się przed bezrobociem, już 6 sierpnia podjęłam pracę, ciągle starając się z mężem o dziecko... Podpisując umowę z moim pracodawcą nie wiedziałam o ciąży, bo jeszcze w niej nie byłam! Ale całe szczęście szybko w nią zaszłam i teraz jestem w 15. tygodniu ciąży, USG pokazuje 13. tydzień, a ja od 15. tygodnia pracuję.

Umowę pierwszą miałam podpisaną 6 sierpnia do 5 listopada, następną mam na 24 miesiące. Od 4 dni jestem na zwolnieniu, ale nie z powodu ciąży, a z powodu grypy i zaraz do pracy zamierzam wrócić, bo czuję się dobrze. Tu mam dylemat, który nasunęła mi moja znajoma... Czy ZUS uzna moją pracę za pozorną i nie dostanę zasiłku ani płatnego L4?

Fakt jest taki, że drugie dziecko chciałam mieć, ale rzeczywistość jest taka, że za coś te moje dzieci wykarmić muszę. Kontroli samej w sobie się nie boję, bo do pracy chodzę, mamy tam kamery, maile do klientów, listy obecności, więc proszę, mogę mnie sprawdzać...

Bardziej boję się tego, że jak pod koniec ciąży pójdę na zwolnienie to obudzę się bez kasy, z karami i bez zasiłku.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Endzisk

  Dodano 2020-11-23 22:28 przez Endzisk

  Kiedy mogę pójść na L4?

  Witam. Jestem w trakcie stażu do 30 listopada i jestem w 30 tyg. ciąży.  Termin porodu mam na 23 stycznia.  Z tego co się dowidziałam z UP mój pracodawca musi mnie zatrudnić na co najmniej 3 miesiące.
  Czy po podpisaniu umowy z dniem 1 grudnia mogę od razu pójść na L4? I jak będzie liczony po porodzi...

 • Olgaaaa87

  Dodano 2020-07-12 08:55 przez Olgaaaa87

  Ciąża a przedłużona umowa

  Witam. Została mi przedłużona umowa o pracę 1 lipca. Okazało się, że jestem na chwilę obecną w 3 tygodniu ciąży a nie wiedziałam o tym przed przedłużeniem umowy. Czy mogę iść normalnie na zwolnienie lekarskie i czy będę miała płacone normalnie pieniążki?

 • katee. 1988

  Dodano 2019-03-04 19:22 przez katee. 1988

  Nowa umowa o pracę i ciąża

  Witam,28.02.19 skończyła mi się umowa o pracę. W tym samym dniu dostałam następną umowę o pracę na czas nieokreślony. W tej chwili jestem w 8. tygodniu ciąży, która jest zagrożona. Dzisiaj, 04.03.2019 lekarz wpisał mi zwolnienie L4. Moje pytanie dotyczy tego, czy nie będzie żadnych z problemów z teg...

 • Magda890

  Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890

  L4 w ciąży, nowa praca

  Witam serdecznie
  Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
  Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

 • Katarzyna22

  Dodano 2020-08-21 16:17 przez Katarzyna22

  Kiedy mogę iść na zwolnienie?

  Przepracowany jeden miesiąc na umowie o pracę, czy można iść na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży? Czy mogę mieć kontrole z Zus? Czy zwolnienie i urlop macierzyński będzie normalnie platny?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania