eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyKomputer & InternetStrony www › Strony mobilne a sankcje od Google


2013-07-02 09:01 autor: konto usunięte

13 162 odsłon

Strony mobilne a sankcje od Google

W Internecie pojawiły się informacje o tym, że właściciele stron www powinni dostosować je do urządzeń mobilnych. Jeśli tego nie zrobią, Google może nałożyć na nich kary. Czy to prawda?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-02 09:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Gigant z Mountain View od momentu swojego powstania wyznaczał trendy, do których musieli dostosowywać się właściciele stron www oraz specjaliści SEO dbający o ich wysokie pozycje w globalnej sieci. Teraz nadszedł czas na strony mobilne. Jeżeli Twoja www nie wyświetla się poprawnie na urządzeniach przenośnych, jej miejsce w rankingu tej najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce może spaść o wiele pozycji.

   

  Era mobilnych gadżetów, których używamy przeglądając strony w Internecie, rozpoczęła się stosunkowo niedawno, ale z każdym miesiącem trend ten przybiera na sile. Dzisiaj korzystamy ze smartfonów czy tabletów nie tylko wtedy, gdy nie mamy dostępu do komputera. Coraz częściej to nasze główne źródło łączności z globalną siecią. Google kreuje się na firmę, która odpowiada na zapotrzebowania internautów. Wszelkie wprowadzane przez siebie zmiany – np. modyfikacje algorytmów – argumentuje wygodą i oszczędnością czasu internautów. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Google poinformowało, że właściciele stron www, którzy nie dostosują ich do wymagań technicznych urządzeń mobilnych, mogą spodziewać się obniżenia ich pozycji w wyszukiwarce.

  Najczęściej pojawiającym się utrudnieniem, gdy korzystamy ze smartfonu, jest kwestia niewłaściwego przekierowania. Np., gdy korzystamy z portalu społecznościowego i zainteresował nas zamieszczony tam artykuł, klikamy w link, który przenosi nas do strony głównej, a nie do interesującego nas tekstu.

  Dla wygody użytkownika ważne jest też to, aby korzystając z urządzenia przenośnego, wyszukiwarka rozpoznała ten fakt i automatycznie wyświetlała mobilną wersję strony.

  Nie bez znaczenia jest również fakt, że jeśli przenoszeni jesteśmy na standardową wersję strony, zwiększa się transfer danych, a co za tym idzie opłaty w ramach abonamentu.

  A co z portalami zawierającymi treści multimedialne? Niejednemu z nas zdarzyło się, że chcąc odtworzyć np. film na swojej komórce, nie mogliśmy tego zrobić. Strona „wieszała się”, aż zrezygnowani i zniecierpliwieni nie podejmowaliśmy kolejnych prób odtworzenia multimediów. Teraz ma się to zmienić, bo właściciele takich portali również znaleźli się na celowniku Google. Jeśli nie skonfigurujemy parametrów, na stronę może zostać nałożony filtr. Ale taka utrata dotychczasowej pozycji będzie widoczna tylko na mobilnych gadżetach. Prawdopodobnie jednak na stacjonarnym sprzęcie lub laptopie, nasza witryna będzie znajdowała się na dotychczasowych pozycjach.

  Takie pomysły już wywołały burzę w Internecie. Fora dyskusyjne pełne są wypowiedzi, które krytykują postępowanie amerykańskiego giganta. Dotychczasowe rozwiązanie jest bowiem korzystne dla właścicieli tradycyjnych witryn. Niewłaściwe przekierowania zwiększają przecież oglądalność strony głównej. Przy mobilnej wersji strony, kliknięcia liczone są oddzielnie. Jednym z głównych argumentów przytaczanych w tej dyskusji jest także stwierdzenie, że Google nie może narzucać właścicielom portali, do jakiego targetu mają kierować swoją ofertę. Słyszalny jest też głos drobnych przedsiębiorców czy blogerów, których po prostu nie stać na modyfikacje swoich witryn.

  Te wszystkie wątpliwości sprawiają, że ostateczna decyzja Google w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzona.

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Bez strony mobilnej znikniesz z Google

  Bez strony mobilnej znikniesz z Google

  21 kwietnia 2015 Google zapowiedziało wprowadzenie zmiany w algorytmie wyszukiwania. Oznacza to, że w wynikach wyszukiwania będą promowane strony internetowe, które zostały przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych.

 • Dostępność strony internetowej ważna dla 68% internautów w Polsce

  Dostępność strony internetowej ważna dla 68% internautów w Polsce

  Dostępność strony internetowej jest kluczowa dla internautów w Polsce. 68% użytkowników sieci rezygnuje z korzystania ze strony, jeśli nie będzie ona stabilnie działać - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie ...

 • Sektor TMT - prognozy 2016

  Sektor TMT - prognozy 2016

  Firma Deloitte już po raz piętnasty przygotowała coroczny raport "TMT Predictions", dotyczący prognoz dla sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji. Przewidywania jego autorów wskazują m.in., że w nadchodzących miesiącach będziemy ...

 • Aplikacje mobilne popularniejsze od stron internetowych

  Aplikacje mobilne popularniejsze od stron internetowych

  Popularność smartfonów w Polsce rośnie z roku na rok. Ich użytkownicy – według badań – spędzają średnio dwie godziny dziennie na przeglądaniu sieci za pomocą tych urządzeń. Rynek mobile nie może być już traktowany przez firmy po ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Strony www

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania