eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaStaże / Praktyki › Czy mogę sama opłacać składkę chorobową, żeby po porodzie otrzymać zasiłek macierzyński?


2014-10-08 12:57 autor: Dzela2007

7 639 odsłon

Czy mogę sama opłacać składkę chorobową, żeby po porodzie otrzymać zasiłek macierzyński?

Witam!

Chciałabym przybliżyć swoją sytuację, w której niespodziewanie się znalazłam. Będąc na stażu z urzędu pracy dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Do 20 tego tygodnia ciąży pracowałam. Jednak zaczęłam mieć problemy zdrowotne i poszłam na zwolnienie lekarskie.

Po miesiącu zwolnienia zadzwoniono do mnie, że staż został przerwany przez pracodawcę (organizatora stażu), ponieważ będąc na zwolnieniu nie mogę realizować programu stażu. Tak więc zostałam zwolniona przez to, że jestem w ciąży...

Niestety nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych ani zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka, nie chronią mnie też przepisy, jak inne matki mające np. umowę o pracę.

Stąd moje pytanie, czy mogę sama odprowadzać do ZUS-u składkę chorobową i czy w takiej sytuacji otrzymam zasiłek macierzyński? Ile takie składki wynoszą? Dodam, że nadal jestem zarejestrowana w urzędzie pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-08 16:20 autor odpowiedzi: Jowita

  Nie można samej za siebie odprowadzać składki na ubezpieczenie chorbowe. Składkę może odprowadzać płatnik np.: pracodawca czy też zleceniodawca.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aska_2706

  Dodano 2014-04-05 23:12 przez aska_2706

  Przyjęcie do pracy a ciąża

  Przyjęłam się do nowej pracy na 1/2 etatu, po czym okazało się, że jestem w ciąży i muszę iść na L4.
  Pracodawca zapłacił mi maksymalne 2 składki ZUS. W związku z tym mam zapytanie: czy po takim okresie będzie mi się należał zasiłek macierzyński, czy nie?

 • ami93

  Dodano 2019-01-20 10:16 przez ami93

  Zasiłek macierzyński, praca na umowę zlecenie a ciąża

  Witam,od 26 maja 2018 r. jestem za zasiłku macierzyńskim. Dnia 01.01 2019 zaczęłam pracę na umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Chcę pracować i chciałabym się dowiedzieć, co zrobić by zyskać prawo do płatnego L4 i zasiłku macierzyńskiego. Czy muszę opłacać składki chorobowe...

 • Marcelka

  Dodano 2016-01-20 19:33 przez Marcelka

  Czy należy mi się zasiłek macierzyński w Polsce? Jeśli tak, to jak obliczyć wysokość składki?

  Sytuacja wygląda tak, że od 4 lat pracuje legalnie w Belgii oczywiście jestem tu ubezpieczona, a mój pracodawca odprowadza wszystkie składki. Aktualnie jestem w 2. miesiącu ciąży i zamierzam jeszcze 2 przepracować, ale póżniej chcę wrócić do Polski i tam urodzić.Co powinnam zrobić by uzyskać w Polsc...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • jda006

  Dodano 2014-05-14 00:24 przez jda006

  Jak uzyskać podwyższony zasiłek macierzyński?

  Witam,
  jestem na umowie o pracę, prowadzę także działalność. Z działalności opłacam ubezpieczenie zdrowotne. Jestem w ciąży i chciałabym iść na zwolnienie lekarskie.
  Czy jednorazowe zapłacenie najwyższej składki na ZUS przed L4 uprawni mnie do podwyższonego zasiłku macierzyńskiego?
  Jak będzie wygląd...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Staże / Praktyki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania