eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaSavoir vivre w biznesie › Całowanie w rękę. Jak kulturalnie odmówić?


2019-01-15 14:20 autor: Ewa75

4 160 odsłon

Całowanie w rękę. Jak kulturalnie odmówić?

Szanowni Państwo,

mam pytanie dotyczące całowania w rękę. Czy istnieje coś takiego jak elegancka i zgodna z zasadami savoir vivre'u odmowa ze strony kobiety?

Jestem pracownikiem biurowym w firmie, którą często odwiedza w sprawach biznesowych Pan, który ma zwyczaj całowania wszystkich napotkanych kobiet w rękę. Jako, że moje miejsce pracy znajduje się na otwartej przestrzeni, to przy każdej wizycie, na przywitanie albo pożegnanie, Pan ten podchodzi i całuje mnie w rękę, a dodam, że ma do pokonania kilkanaście metrów i zazwyczaj wchodzi specjalnie w tym celu za kontuar, przy którym stoi moje biurko, co dodatkowo mi nie odpowiada.

Niestety wygląda to na tą chwilę tak, że widząc jak Pan wchodzi do firmy pozostaje mi właściwie siedzieć i czekać spokojnie na to tradycyjne powitanie, które mnie jednak irytuje. 

Wiem, że nie odpowiada to również koleżankom z pracy, ale ja chciałabym zareagować w swoim własnym imieniu. Niestety możliwość podania dłoni wyraźnie do uścisku już dawno minęła, ponieważ proceder trwa od dawna i uczestniczą w nim o wiele dłużej pracujące w firmie Panie.

Czy istnieje jakakolwiek odmowa słowna, która mogłabym przekazać w taki sposób, abym sama nie wyszła na osobę niekulturalną i arogancką?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-01-15 17:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie jestem ekspertem od tych spraw, ale myślę ( i z doświadczenia wiem),że szystko zalezy od tego jak Pani poda dłoń ( rękę ) do przywitania oraz od tego , jak Pani się zachowuje. Każdy obserwuje.  Nie ma odmowy słownej. Podaje Pani dłoń jak facet ( z mocnym uściskiem skierowana trochę w dół, ale bez obranania nadgarskiem w stronę góry) a przy próbie uniesienia jej do góry stawia Pani delikatny opór. W takiej sytuacji nikt nie będzie brał na siłę Pani rękę do mlaskania jęzorem:)

  Ewa75 skomentował/a odpowiedź 2019-01-16 10:41

  Zawsze podaję w ten sposób rękę, wyłącznie z mocnym uściskiem. Raczej niewiele kobiet w dzisiejszych czasach zakłada przy każdym powitaniu, że być może będą musiały konkretnie się zachować w celu uniknięcia tego typu gestów. W krótkim momencie zaskoczenia po prostu zostają pocałowane w rękę, raczej nie wyrywają dłoni sprzed nosa pochylającego się mężczyzny. W opisanej przez mnie cyklicznej sytuacji brak jest oczywiście elementu zaskoczenia, ale dla odmiany jest to już niejako utarty zwyczaj. Wspomniany Pan wie, że podejdzie do wszystkich Pań w firmie i bez sprzeciwu, acz niekoniecznie z zadowoleniem, podadzą Mu rękę do tradycyjnego powitania. Proszę sobie wyobrazić, że wita Pan się często uściskiem dłoni z kontrahentem i nagle za którymś razem nie podaje Mu Pan ręki, tylko np. macha na powitanie - mam wrażenie, że tak samo wyglądałoby obecnie moje stawianie oporu w celu uzyskania zwykłego "jak facet" uścisku:) Stąd rozważana przez mnie bardziej werbalna forma sprzeciwu...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • monikaberlin

  Dodano 2019-09-06 16:15 przez monikaberlin

  Niesnaski w pracy. Jak z nich wybrnąć?

  Dzień dobry,pracuję w małym biurze od roku. Poza mną pracują tam jeszcze dwie długoletnie pracownice oraz od pół roku nowa pani kierownik. Do tej pory współpraca nam się nieźle układała, ale wczoraj wyszło na jaw, że te dwie długoletnie pracownice za plecami obgadują mnie i to w bardzo perfidny spos...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Savoir vivre w biznesie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy