eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jak będzie wyliczona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?


2013-08-11 21:41 autor: zabaP

3 850 odsłon

Jak będzie wyliczona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Witam,

Proszę o pomoc w następującej sprawie. Od końca listopada 2010 prowadzę działalność gospodarczą. Przez pierwsze dwa lata opłacałam preferencyjny ZUS. Od pierwszego grudnia jednocześnie podjęłam pracę na pełny etat w związku z tym z działalności zaczęłam opłacać jedynie składkę zdrowotną (ostatnie społeczne zapłaciłam za miesiąc listopad 2012 od podstawy 450 zł). Umowa o pracę jest umową na zastępstwo i skończy się prawdopodobnie 30 września 2013. Od 1 października 2013 będę znów podlegać ubezpieczeniom z działalności gospodarczej.

Obecnie jestem w ciąży. Od 1 listopada chciałabym iść na zwolnienie lekarskie do końca ciąży. Jak zostanie mi naliczona podstawa do wypłaty zasiłku? Średnią bierze się z ostatnich 12 miesięcy, ale czy w moim przypadku będzie wzięta do średniej podstawa składek za listopad 2012, czyli to 450 zł? Czy jedynie deklarowana podstawa za październik 2013? Czy w ogóle będzie mi się należał zasiłek chorobowy z działalności gospodarczej, jeśli zapłacę tylko jedną składkę (ale będę miała ciągłość chorobowego)?

Z góry dziękuje za odpowiedź,

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • datexy

  Dodano 2016-04-07 13:22 przez datexy

  Wysokość zasiłku chorobowego w ciąży (działalność)

  Witam,mam pytanie, jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Prowadzę działalność gospodarczą. Płacę składki o normalnej wysokości. Zalegałam z płatnościami od października do stycznia, ale po zapłaceniu składek napisałam do ZUS-u o przywrócenie terminu i otrzymałam pozytywną odpowie...

 • hono2

  Dodano 2013-07-07 21:35 przez hono2

  Urlop macierzyński i L4 w 2013 roku w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej

  Witam,
  Jestem w ciąży, termin porodu mam na styczeń 2014 r. Własną działalność prowadzę od 2,5 roku. Płacę już pełny ZUS. Co powinnam zrobić aby otrzymać wysokie świadczenie i ewentualnie L4, jak to należy zrobić? Zaznaczam, iż firma nie wykazuje dochodów ze względu na wysokie koszty działalności, a...

 • aniamonika

  Dodano 2014-03-15 08:30 przez aniamonika

  Wysokość zasiłku chorobowego a działalność gospodarcza

  Witam,
  chciałam się dowiedzieć, ile wyniesie zasiłek chorobowy z tytułu ciąży, jeśli mam założoną działalność gospodarczą i odprowadzam miesięczne składki w wysokości 1800 zł?

 • maga

  Dodano 2014-07-01 17:45 przez maga

  Czy zasiłek chorobowy w czasie ciąży na umowę zlecenie wynosi 100%?

  Pracuję na umowie zlecenie, ubezpieczam się dobrowolnie. Moje pytanie, to czy w czasie ciąży korzystając z L4 zasiłek chorobowy będzie wynosił 100%? Jeśli nie,to jak jest liczony? Ile będzie wynosił?
  Interesuje mnie też, czy okres pobierania zasiłku chorobowego będzie wliczony do prawa do zasiłku dl...

 • walter11

  Dodano 2013-12-11 20:01 przez walter11

  Jak obliczyć średnią L4 w ciąży?

  Do 23 marca przebywałam na urlopie macierzyńskim, po którym miałam 2-tygodniowe L4 zwykłe. Później wróciłam do pracy (pracuję od czterech lat na czas nieokreślony w tej samej firmie). Od 2 grudnia jestem na L4 z tytułu ciąży.
  Jak będzie liczone moje wynagrodzenie? Z których miesięcy pracodawca przyj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania