eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › sładki


2008-02-03 20:28 autor: monika90

2 194 odsłon

sładki

Witam,

nie jestem pewna, czy piszę w dobrym miejscu na forum - jesli nie, to przepraszam za pomyłkę ;) i proszę ewentualnie o jakieś nakierowanie na bardziej odpowiednie "wątki".

otóż mam taki „problem”, bo nie za bardzo się w tym wszystkim orientuję: rodzice prowadzą własną działalność (tak właściwie to nie rodzice, a tato), mama zaprzestała pracy zawodowej z chwilą urodzenia pierwszego dziecka, przez kolejne lata zajmowała się naszą gromadką i pomaga tacie w „prowadzeniu interesu”. Oznacza to, iż od długiego czasu nie jest już nigdzie zatrudniona, a co za tym idzie, nie ma opłacanych tych wszystkich składek. Mam teraz takie pytanie, czy prawdą jest, że nie będzie jej przysługiwać żadna emerytura? – bo nie ma lat pracy, no i uzbieranych odpowiednich sum z tychże właśnie składek?? Co zatem powinna/powinniśmy zrobić? Jakie jest w takim przypadku najlepsze rozwiązanie? Dodam, że podjęcie przez nią gdzieś jakiejś pracy nie jest możliwe, gdyż jest nam tu za bardzo potrzebna, i nie miałaby fizycznie czasu na pracę „u siebie” i jeszcze drugą zawodową. Myślałam, ze może tato ją oficjalnie zatrudni u siebie na umowę (np. na tą minimalną stawkę - tzn. wynagrodzenie minimalne) i wówczas będzie miała opłacane te wszystkie niezbędne składki, ale ponoć nie można zatrudniać małżonka. Tzn., można, ale jest on traktowany jako osoba współpracująca, a to oznacza dużo wyższe składki, prawda? Tylko o jak dużej różnicy jest tu mowa? – bo to są chyba niemałe sumy :/ Tak się właśnie zastanawiam nad jakimś w miarę optymalnym rozwiązaniem, mógłby mi tu ktoś udzielić jakiejś porady??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-03 20:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dla osoby współpracującej składki są tak samo wysokie jak dla przedsiębiorcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania