eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Obliczenie składki zdrowotnej dla jednoosobowej działalności


2022-03-07 17:08 autor: becool8812

2 578 odsłon

Obliczenie składki zdrowotnej dla jednoosobowej działalności

Dzień dobry,
prośba o pomoc w wyliczeniu składki zdrowotnej. W kalkulatorze ZUS-u jest napisane: "jeżeli ustalasz podstawę i składkę za miesiąc luty, wpisz kwotę dochodu uzyskanego w styczniu".

Sprawa będzie dotyczyć składki za marzec 2022 płatnej do 20.04.2022. W lutym cały miesiąc działalność miałem zawieszoną, marzec będzie zamknięty dochodem 12 tys.

Za luty nie zapłacę zdrowotnej bo było zawieszenie, natomiast za marzec powinienem zapłacić bo dochód będzie, ale jeżeli zgodnie z instrukcją obliczając składkę za marzec wpisze dochód z lutego (okres zawieszenia) to wyjdzie minimalna składka zdrowotna a nie od faktycznego dochodu. I teraz jeżeli zawieszę znowu działalność w kwietniu na cały miesiąc to za kwiecień również zdrowotnej nie będzie (za kwiecień do wyliczenia trzeba by było właśnie wpisać dochód z marca) więc od tego dochodu marcowego znowu nie zapłacę zdrowotnej. 

Czy dobrze rozumiem ze przykładowo odwieszając w maju i płacąc w czerwcu za maj w kalkulatorze jako dochód z miesiąca poprzedzającego nie będę wpisywać 0 (będzie 0 bo działalność zawieszona w kwietniu) tylko wpisać dochód z ostatniego miesiąca gdzie nie było zawieszenia czyli właśnie marca tak? I dopiero wtedy zapłacę zdrowotną od faktycznego marcowego dochodu tak?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-03-18 20:08 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

    Podstawę wymiaru miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne (dla podaku linowego i skali) stanowi  dochód z miesiąca poprzedzającego dany miesiąc - czyli wyliczając składkę za luty (płatną do 20 marca) za podstawę należy wziąć dochód ze stycznia.

    Jeśli zawieszenie nastąpiło w trakcie danego roku i w tym samym roku następuje wznowieni, to podstawę wymiaru składki za pierwszy miesiąc po wznowieniu będzie stanowił dochód za miesiąc przed zawieszeniem, jeśli zawieszenie nastąpiło od 1 dnia miesiąca albo za miesiąc, w którym nastąpiło zawieszenie (do czasu zawieszenia). Czyli jeśli w lutym miał Pan zawieszoną działalność (od 1 lutego), to podstawą do składki za marzec będze dochód ze stycznia. Jeśli zaś dzałalność była zawieszona w trakcie lutego  - to podstawą do składki  za marzec będzie dochód z lutego.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania