eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Świadczenia ZUS dla samozatrudnionych


2020-10-17 23:05 autor: Kkate

1 758 odsłon

Świadczenia ZUS dla samozatrudnionych

Od ponad roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (płacę pełny ZUS 1431,48 zł)... Jakiej wysokości świadczenie chorobowe otrzymam w przypadku niezdolności do pracy (ciąża)? W jakiej wysokości świadczenie otrzymam po urodzeniu dziecka (urlop macierzyński)?

Czy aby otrzymywać te świadczenia będę musiała nadal odprowadzać składki (podczas niezdolności do pracy i urlopu macierzyńskiego), jeżeli nie będę miała żadnych dochodów? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-10-19 10:00 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS. Co więcej, za okres choroby przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS. Te dwie okoliczności powodują, iż wystarczy 12 dni choroby w ciągu miesiąca, aby obniżyć obciążenia składkami ZUS do zera.Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Podstawę wymiaru dla zasiłku chorobowego stanowi średnia podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71 proc. Miesięczna kwota zasiłku chorobowego wynosi 80% tak wyliczonej podstawy (a w przypadku, gdy choroba przypada na okres ciąży – 100%). Za każdy dzień choroby przysługuje 1/30 tak obliczonej kwoty. Należy pamiętać, że od kwoty zasiłku potrącana jest jeszcze zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 18%.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania