eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Podstawa wymiaru kolejnego chorobowego/macierzyńskiego krótko po właśnie zakończonym macierzyńskim?


2018-09-28 15:05 autor: Sitos

913 odsłon

Podstawa wymiaru kolejnego chorobowego/macierzyńskiego krótko po właśnie zakończonym macierzyńskim?

Witam,

osoba prowadząca działalność gospodarczą od 2013 r. Od kwietnia do września 2017 na chorobowym-ciążowym, a od września 2018 do końca września 2018 r. na macierzyńskiem. Niedługo zakończy pobieranie zasiłku macierzyńskiego i wraca do prowadzenia działalności. Zaczyna opłacać dobrowolne składki chorobowe w maksymalnej wysokości począwszy od składki za październik 2018.

Załóżmy teraz, ze zdąży opłacić zaledwie cztery składki w maksymalnej wysokości (za 10, 11, 12.2018 i 01.2019) i znowu "zachoruje na ciążę". W jaki sposób będzie liczona wysokość zasiłku? Czy proporcjonalnie 1/12 za każdy miesiąc jak gdyby dopiero rozpoczeła działalność? Czy zostaną wzięte pod uwagę składki sprzed pierwszego chorobowego-ciążowego i macierzyńskiego?

Czy może w obliczu braku możliwości zapłacenia więcej niż czterech składek te cztery składki wystarczą żeby otrzymać najwyższy zasiłek? Różne wersje słyszymy. ZUS nie udziela takich informacji. Wszelkie pomysły mile widziane.

Dziękuję!

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania