eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie - konsekwencje w przypadku zajścia w ciążę


2017-10-15 15:24 autor: ewab

2 921 odsłon

Przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie - konsekwencje w przypadku zajścia w ciążę

Dzień dobry,

jestem aktualnie w okresie wypowiedzenia. Pracowałam na umowy o pracę przez ponad 4 lata, od roku równolegle prowadzę działalność gospodarczą.
Niedługo zakończy się stosunek pracy z umowy o pracę, ale nadal będę prowadzić działalność gospodarczą. W ciągu ostatniego roku w działalności gospodarczej (DG) płaciłam mały ZUS, bez składek na ubezpieczenie chorobowe, które było ujęte w składkach płaconych z tytułu umowy o pracę. Do tej pory z umowy o pracę opłacałam wysokie składki (przy wynagrodzeniu 8000 zł brutto), w DG były to składki minimalne bez składki na ubezpieczenie chorobowe.

Od pewnego czasu staramy się o dziecko. Proszę o informację jaka będzie moja sytuacja, jeżeli zajdę w ciążę będąc na działalności na małym ZUS-ie, czy będę miała prawo do urlopu macierzyńskiego, ewentualnego L4 i jakie składki z działalności powinnam teraz odprowadzać?
 
Jak będzie wyliczany urlop macierzyński/zasiłek macierzyński, od jakich kwot, czy sumują się składki odprowadzane przez ostatnie lata z umów o pracę i te, które zaczęłabym odprowadzać teraz z firmy? Jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie w mojej sytuacji w przypadku planowania powiększenia rodziny i aktualnie jedynie opcji samozatrudnienia?

Obawiam się, że w sytuacji zajścia w ciążę znalezienie pracy na umowę o pracę będzie bardzo trudne. Czy prowadząc działalność mogę kontynuować płacenie składek tak, by nie stracić wypracowanych składek w ciągu ostatnich lat z tytułu umowy o pracę? Czy po zakończeniu umowy pracę będą liczyć się tylko składki opłacane z tytułu prowadzenia działalności?

Pozdrawiam serdecznie,
Ewa

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-23 16:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Opłacając składki na preferyncyjnym ZUSie dostanie Pani gówniany zasiłek chorobowy ( w przypadku L-4 około 300 zeta) a zasiłek macierzynski w wysokości 1000 złotych.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • KatarzynaK88

  Dodano 2016-10-10 12:09 przez KatarzynaK88

  Własna działalność i ciąża a składki do ZUS

  Witam, od półtora roku prowadzę własną działalność, nie zatrudniam pracowników, do tej pory opłacam tzw. "mały ZUS" tzn. ze składką chorobową, ale na preferencyjnych zasadach dla nowych firm składki obniżone przez pierwsze 2 lata. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie wiem co mam zrobić,...

 • aguska17022

  Dodano 2015-02-24 13:57 przez aguska17022

  Ciąża a zasiłek - działalność gospodarcza

  Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą, opłacam najniższy ZUS - w tym roku planuję ciążę. Co zrobić i od kiedy płacić wyższą składkę aby świadczenie było wyższe?Czy jest taka możliwość aby składkę zmienić?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-06 20:42 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński gdy "nakłada się na siebie" etat i działalność gospodarcza?

  Witam,
  jestem aktualnie we wczesnej ciąży. Od początku roku jestem zatrudniona na staż w ramach umowy o pracę. Staż trwa do końca października i później muszę działać "na własną rękę".
  Zakładam aktualnie własną działalność gospodarczą. Przez wrzesień i październik mam zamiar opłacać tylko składkę ch...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-10-14 20:12 przez konto usunięte

  L4 i własna działalność. Jaka kwota?

  Dzień dobry,mam pytanie grzecznościowe, czysto teoretyczne. Podam przykład działalności gospodarczej prowadzonej przez kobietę z wysokimi dochodami, gdzie płacony jest przez pierwszy rok mały ZUS (ten dla nowej działalności), a następnie po tym roku płacono ponad rok duży ZUS, który wynosi prawie 3,...

 • sylwiaJ

  Dodano 2017-08-06 20:14 przez sylwiaJ

  Mam pełny etat oraz swoją działalność

  Analizowałam wiele pytań i odpowiedzi od Państwa, ale nie znalałam ani jednego co by mi mogło pomóc zatem - mam umowę o pracę (pół etatu w 1 gabinecie, i pół etetu w 2 - co daje w sumie najniższa krajowa 2000 tys. zł brutto).
  Od 1 lipca założyłam firmę z małym ZUS-em, płacę tylko 297 zł składek zdro...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania