eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Działalność gospodarcza, praca na pełny etat i ciąża


2015-10-27 15:40 autor: Weroonika

2 045 odsłon

Działalność gospodarcza, praca na pełny etat i ciąża

Szanowni Państwo,

od 2 lat prowadzę działalność gospodarczą, jestem również zatrudniona na pełny etat. Od miesiąca przebywam na zwolnieniu chroobowym ze względu na wskazania medyczne.

Do rozwiązania pozostało jeszcze 6 miesięcy. Sama nigdy nie płaciłam składki chorobowej - opłaty te pokrywał mój pracodawca. Czy w związku z powyższym, gdybym teraz zadeklarowała dobrowolne składki chorobowe, mogłabym liczyć na przywileje (odpowiednio wyższy zasiłek) wynikające z tego tytułu?

Pozdrawiam,
Weronika

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-27 16:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie, dobrowolną składkę chorobową płaci się tylko z tytułu obowiązkowej opłaty składki społecznej. Prowadząc własną DG i jednocześnie będąc na etacie, gdzie wynagrodzenia przekracza minimalną krajową nie może Pani odprowadzać  składki chorobowej i z tego tytułu pobierać zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Magnonella

  Dodano 2015-01-27 20:05 przez Magnonella

  Etat i działalność a ciąża

  Witam,jestem zatrudniona na etacie-najniższa krajowa, mam też działalność gospodarczą, usługową i płacę składkę chorobowego. Chciałabym podnieść składkę aby iść na chorobowe i mieć wyższy macierzyński. Jak to wygląda w takiej sytuacji?

 • anetka1107

  Dodano 2014-05-09 14:11 przez anetka1107

  Działalność gospodarcza na zwolnieniu w ciąży

  Witam,
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na całym etacie, w chwili obecnej jestem na zwolnieniu lekarskim ponieważ jestem w ciąży.
  Czy w trakcie zwolnienia mogę założyć działalność gospodarczą? I jeżeli uda mi się ja założyć i będę opłacać największe składki chorobowe, to czy po urodzeniu dziecka ...

 • anna1

  Dodano 2014-01-28 08:53 przez anna1

  Zwolnienie lekarskie w ciąży a przejście z działalności na etat

  Witam,
  jestem w ciąży, pracuję u mojego pracodawcy w ramach umowy cywilno-prawnej (prowadzę działalność gospodarczą), a od 01.03.2014 zostanę zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony u tego samego pracodawcy (i zrezygnuję z działalności). Cały czas opłacam składkę chorobową.
  Czy po przejści...

 • pandarak

  Dodano 2021-01-28 10:33 przez pandarak

  Działalność gospodarcza i etat a ciąża i L4

  Witam,  od półtorej roku prowadzę działalność gospodarczą - mały ZUS. Od lutego bieżącego roku rozpoczynam pracę na etacie - pełen etat, umowa o pracę, wynagrodzenie  4000 zł brutto.
  Gdybym przykładowo zaszła w ciążę w kwietniu i musiała iść na L4, to w jakiej wysokości byłoby wypłacane świadczenie ...

 • kin311

  Dodano 2015-09-26 18:14 przez kin311

  Działalność gospodarcza, umowa o pracę a ciąża

  Dzień doby, mam pytanie. Co dzieje się w następującym przypadku: prowadzona jest działalność gospodarcza, gdzie opłaca się tylko ubezpieczenie zdrowotne bez ubezpieczenia spełecznego. Podstawowym źródełm dochodu jest praca na umowę o pracę - pracodawca opłaca składki.Jak liczone jest L4 w ciąży oraz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania