eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Student na Umowę Zlecenie - kto i ile odprowadza ??


2009-02-15 18:04 autor: enklava88

7 550 odsłon

Student na Umowę Zlecenie - kto i ile odprowadza ??

Witam

Jestem studentem i pracuję na umowę zlecenie.

Moje wynagrodzenie zależne jest od ilości przepracowanych godzin

Nie jestem nigdzie ubezpieczony , moi rodzice również .

Co najśmieszniejsze moja uczelnia ( UW ) również nie odprowadza za mnie żadnych składek ( czy nie mają takiego obowiazku ?)

W umowie zlecenie , którą zawarłem ze swoim pracodawcą była informacja na temat odprowadzania składek . Było to pytanie czy sie zgadzam na odprowadzanie składki ZUS z mojego wynagrodzenia.

I tu mam pytanie : Ile wynosi dobrowolna składka ZUS wnoszona przez studenta zatrudnionego na umowę zlecenie ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-02-15 22:00 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z umowy zlecenia nie są objęci studenci, którzy nie ukończyli 26 lat. Wobec tego za studenta zleceniobiorcę nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zasada ta ma zastosowanie również do studentów (zleceniobiorców), którzy pobierają rentę rodzinną.

  Piszesz, że nie jesteś nigdzie ubezpieczony i Twoi rodzice również... Tzn, że Twoi rodzice nie pracują? A może są zarejestrowani jako bezrobotni, a może pobierają jakieś inne świadczenia... Naprawdę wątpię żeby pracodawca pobierał od biednego studenciny składki społeczne - bo i po co...

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-02-15 22:11 autor odpowiedzi: enklava88

  Ojciec pracuje ale bez umowy ( nie jest zarejestrowany jako bezrobotny ) , mama nie pracuje ( nie jest zarejestrowana jako bezrobotna ) , ja pracuję na umowę zlecenie i agencja pracy z którą podpisywałem umowę dała mi jakieś oświadczenie do wypełnienia w którym było pytanie , czy chcę , aby z mojego wynagrodzenia była potrącana składka ubezpieczeniowa

  Tak więc temat wciąż aktualny , bo odpowiedzi na swoje pytanei nie uzyskałem ...

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-02-15 22:36 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Wszyscy studenci, będący obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i w związku z tym mają prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej. Mówi o tym art 9 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (ust. 1 pkt 19)

  A ja teraz szperam nad tym dobrowolnym... jakoś nie daje mi to spokoju. Z jednej strony czemu nie! a z drugiej...hmmm... pomóżta ludziska!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-02-15 23:03 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Art. 6. ust. 4. Osoby określone w ust. 1 pkt 4 (zleceniobiorcy) nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

  Art. 7. Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje:

  4) studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu

  no i chyba wszystko jasne...

  Studencik do 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom z tytułu zlecenia, ale może dobrowolnie ubezpieczyć się jako student. Ale ma prawo dobrowolnie odprowadzać jedynie emerytalne i rentowe. Chorobowe i wypadkowe całkowicie zabronione! (art. 12 ustawy o sus).

  Reasumując - ubezpieczenie emerytalne (9,76% od podstawy), ubezpieczenie rentowe (1,5% od podstawy). Chorobowego nie możesz odprowadzać dobrowolnie. Wypadkowego również nie możesz.

  Podkreślam, że to jest jedynie moje rozumowanie, więc mogę się mylić. Dlatego proszę innych o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego toku myślenia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-05-23 17:21 autor odpowiedzi: enklava88

  Heh, no nic , dzięki za pomoc. Chyba 8. czerwca okaże się kto miał rację . Idę na rezonansik kolana , jak się okaże , że mam zapłacić to na egzamin ( mam tego samego dnia ) wpadnę w ekspresowym tempie :P

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-05-23 19:37 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  płacić za rezonansik napewno nie będziesz... pPrzecież masz legitymację studencką... A na egzaminie życzę powodzenia!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-03-31 11:44 autor odpowiedzi: suntander

  Jedyną możliwością jest zarejestrowanie się przez matkę albo ojca w Urzędzie pracy i zgłoszenie Cię jako członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Na legitymację nie przyjmują tak jak na piękne oczy!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania