eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Uzyskanie wysokie macierzyńskiego. Jaka opcja jest najlepsza?


2015-05-08 22:11 autor: kaczor85

1 870 odsłon

Uzyskanie wysokie macierzyńskiego. Jaka opcja jest najlepsza?

Witam,

piszę z takim problemem. Prowadzę działalność gospodarczą. Właśnie się dowiedziałem, że moja dziewczyna jest w ciąży. Nie jesteśmy w związku małżeńskim, ona na chwilę obecną pracuje na umowę o pracę tymczasową. Chciałbym ją teraz zatrudnić i zacząć opłacać wysokie składki. Chciałem się dowiedzieć jaka byłaby najlepsza opcja aby taki zasiłek uzyskać. Polecano mi różne opcje:

1). Zawrzeć szybko związek małżeński z dziewczyną, opłacić 3 miesiące wysokich składek i wtedy by mogła pójść na chorobowe.

2). Nie zwierać związku, zatrudnić dziewczynę na umowę o pracę z podstawą wynagrodzenia np. 8000 brutto i wtedy po 2 miesiącach mogłaby pójść na chorobowe, jeden miesiąc bym musiał ja wypłacić chorobowe a później już by ZUS płacił.

Czy po prostu lepiej jakby ona sama założyła firmę?

Bardzo proszę o odpowiedź, dziewczyna ma termin porodu dopiero w połowie grudnia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-09 09:48 autor odpowiedzi: korinka

  ZUS skontroluje twoją firmę i oskarży was o próbę wyłudzenia, narobicie sobie kłopotów i będziecie się wlec po sądach. Skoro dziewczyna już jest w ciąży to już nie ma dobrej opcji, trzeba było mysleć wcześniej

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aguska17022

  Dodano 2015-02-24 13:57 przez aguska17022

  Ciąża a zasiłek - działalność gospodarcza

  Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą, opłacam najniższy ZUS - w tym roku planuję ciążę. Co zrobić i od kiedy płacić wyższą składkę aby świadczenie było wyższe?Czy jest taka możliwość aby składkę zmienić?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • beniusia2

  Dodano 2014-09-09 22:27 przez beniusia2

  Zasiłek chorobowy i macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą

  Witam,
  mam pytanie odnośnie chorobowego i zasiłku macierzyńskiego. Prowadzę działalność od 2008 r. Opłacam składki od najniższej podstawy ZUS. Właśnie niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Termin porodu to początek maja 2015. Czy mam szansę na otrzymywanie wyższego zasiłku chorobowego i maci...

 • melisana9

  Dodano 2014-08-23 10:27 przez melisana9

  Chorobowe w ciąży i urlop macierzyński

  Witam,
  jestem w ciąży w 3. miesiącu. Mamy działalność gospodarczą, która jest zawieszona od roku. Działalność jest na męża, on ma zatrudnienie z tytułu umowy o pracę na stałe. Ja nie miałam działalności na siebie od 6 lat.
  Czy mogę teraz otworzyć na siebie od września i zadeklarować wysokość przycho...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-31 21:35 przez konto usunięte

  Własna działalność po umowie o pracę i ciąża. Jak będzie naliczany zasiłek macierzyński?

  Witam, jest następująca sytuacja:
  Do 31 sierpnia 2014 mam na umowę o pracę na minimalnym wynagrodzeniu. Od 1 września 2014 roku własna działalność gospodarcza. Jestem w ciąży 10. tydzień z terminem porodu na 28 lutego 2015 r. Nie minęło 30 dni od ustania stosunku pracy, więc zasiłek chorobowy mi się...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania