eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?


2015-01-28 16:45 autor: m24l

21 998 odsłon

Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?

Witam,

od września 2014 prowadzę działalność gospodarczą. Założyłam ją będąc w trzecim miesiącu ciąży. Z tytułu prowadzenia działalności płacę składki w ZUS, w tym dobrowolną składkę ubezpieczeniową. Zadeklarowałam najwyższą podstawę. Od 11 grudnia 2014 jestem na zwolnieniu chorobowym z powodu złego samopoczucia. Byłam również w szpitalu z powodu zagrożenia ciąży. Do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu.

Ostatnią składkę opłaciłam 2 stycznia tego roku. I od tego momentu ZUS miał 30 dni na wypłatę zasiłku. 26 stycznia dostałam informację, że 30 stycznia zostanie przeprowadzona kontrola. Mam przygotować dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Posiadam faktury za zakup towarów (prowadzę sprzedaż internetową), konto na allegro i dowody wystawiana przedmiotów na aukcjach.

We wrześniu co prawda nic nie kupiłam ani nie wystawiałam, bo szukałam informacji czym mogę się zająć w sprzedaży internetowej. Pierwszy zakup miał miejsce w październiku. A ostatni w grudniu. działalność nie przyniosła żadnego dochodu, ponieważ nikt nie kupił ode mnie żadnego przedmiotu.

Czy z tego tytułu ZUS może podważyć prowadzenie działalności i nie wypłacić zasiłku? Odkąd jestem na zwolnieniu nie wykonuję żadnych czynności związanych z powadzeniem sprzedaży. Ile czasu ZUS ma na decyzję o tym czy wypłaci zasiłek?

Dodam, że wszystkie składki płaciłam w terminie i zwolnienia także dostarczałam w terminie.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2015-03-20 11:05 autor odpowiedzi: m24l

  To może mi też przyjdzie decyzja pozytywna. Trzeba czekać. Jak dostanę pismo to dam znać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-07 10:28 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Dostala Pani decyzje?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 17:28 autor odpowiedzi: agito

  I jak? Przyznali Pani już zasiłek, czy wciąż Pani czeka na decyzję?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 21:58 autor odpowiedzi: m24l

  Decyzje otrzymałam 2 kwietnia. odmowna. wykluczaja mnie z ubezpieczen bo naruszam zasady wspolzycia spolecznego. bede sie odwolywac. bo ich argumentacja jest co najmniej smieszna. odwolanie juz pisze i zobaczymy co bedzie dalej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 22:35 autor odpowiedzi: korinka

  OD czego chcesz się odwoływać? Bardzo dobrze zrobili, bo chciałaś wyłudzić kasę tak naprawdę nic nie robiąc. Ty jesteś śmieszna,że w ogóle próbowąłaś w tak beznadziejny sposób okraść ZUS i mieli prawo odmówić ci wypłaty pieniędzy. Lepiej sobie odpuść i się nie ośmieszaj (ps. targania się po sądach z zusem mogą trwać latamim, a ty nie masz nawet ASa w rękawie bo działalnosć była fikcyjna, oni mieli racje i pogódź się z tym- typowie polskie cwaniactwo i to przez tkich jak ty są kontrole kobiet w ciąży, którym faktycznie pieniądze się należą) SPRAWIEDLIWOŚĆ przede wszystkim :)

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-17 08:12 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Każdy ma ptrawo do odwołania wiec jeżeli koleżanka chce to niech próbuje...

  Korinka myślisz ze jeśli Zus wypłaca chorobowe to będzie robił problemy z wypłatą macierzyńskiego?? Procedury faktycznego prowadzenia działalności sprawdzane są raz jeszcze czy jesli już była kontrola to drugiej nie będzie?? Jestem w 9 miesiący ciązy i dalej prowadzę działlalność.. 

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-02 10:01

  Z tego co wiem, jak ZUS robi kontrolę, to zawsze (lub zazwyczaj) na początku zanim wypłaci zasiłek... w sumie jest to wygodniejsze dla "kontrolowanej", bo jak już zacznie wypłącacać pieniądze, a potem zrobi kontrolę to każe oddać - ale nie kwotę, którą wypłacił (netto), tylko brutto, czyli łącznie z zaliczką na podatek dochodowy. Nie spotakałam się z tym,żeby kontrolowali fikcyjność firmy 2 razy (raz na chorobowym a raz na macierzyńskim), co najwyżej mogą na chorobowym kontrolować co jakiś czas, czy nie pracujesz będąc na zwolnieniu.

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-05-03 06:10
  No  mam nadzieję że nie będę musiała wracać pieniążków bo niestety rozchodzą sie jako woda... ale w sumie jak na razie to dostałam za pare dni pieniądze gdyż dopiero  w zeszłym tygodniu poszłam na zwolnienie lekarskie a wczesniej to jedynie miałam zwolnienie poszpitalne i w styczniu 3 dni... Pani diabetolog i ginekolog dziwili mi sie ze pracuję całą ciąże i kazali troche zwolnić tempo... zostały mi tylko 2 tyg do porodu według terminu z miesiączki a tak na prawdę kiedy urodzę to nie wiadomo:) Korinka kiedy zaczelas ubiegać się o macierzyński?? Po urodzeniu dziecka, tak? Długo się czeka na decyzję?? Czy nie ma żadnej decyzji tylko info na Pue o wypłacie?

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-21 08:07

  Ja złożyłam wniosek 5 dni po porodzie , decyzję dostałam po 2 tygodniach od złożenia papierów a pierwsze pieniądze tydzień po decyzji. Im szybciej po porodzie złożysz wniosek o macierzyński, tym szybciej otrzymasz decyzję. Data decyzji, i tabelka z kwotami zasiłku pojawiły się na PUE.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-17 08:13 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  na chorobowym byłam parę dni ze względu na pobyt w szpitalu, zasiłek wypłacono.

  aniaal skomentował/a odpowiedź 2015-04-17 11:01

  Myślę, że zasiłek wypłacą skoro wypłacili chorobowe ;)

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-04-17 11:24
  no fajnie by było, gdyż moja działalność działa na prawdę.. ale z zusem to chyba nigdy nie ma pewności...;/

  aniaal skomentował/a odpowiedź 2015-04-17 16:38

  Jeśli działa na prawdę to nie ma czego się obawiać :) Masz pełną dokumentację w razie czego. Choć myślę że obejdzie się bez kontroli, skoro nie zrobili na zwolnieniu L4 to później już raczej też nie zrobią.

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-04-18 05:11
  tak dokumentację mam, z resztą była już ona sprawdzana przez Zus i żadnych nieścisłości nie było, działalność faktycznie prowadzę tylko że jej otworzenie zbiegło się z moim zajściem w ciąze. Od czerwca starałam się o dotacje na działalność a w siperpniu zaszłam w ciąze (dokładnie miesiąc po ślubie) wiec sama byłam zdziwiona że tak szybko wyszło... Nie chce mieć kłopotów z Zusem wiec martwie się już na zapas;/ Ale myśle pracować do końca bo nie mogę pozwolić sobie na zwolnienie;/ Nawet po pobycie w szpitalu poszłam do lekarza z prośbą o skrócenie zwolnienia. Powiedział mi ze mnie wpisze do księgi guinessa he he

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-18 10:13 autor odpowiedzi: m24l

  fikcyjności firmy mi nie udowodnili. bo firma istnieje. kwestionują wysokość składek  do czego prawa nie mają więc się odwołuję. poza tym są przypadki gdzie firmy działają dłużej i też nie wypłacają zasiłków.

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-02 10:06

  Z tego co piszesz firma istniała tylko na papierku, bo skoro nic nie sprzedałaś, nie miałaś dochodów, więc nie pracowałaś - więc po co chorobowe w "firmie" w której się nic nie robi? ...żeby wyłudzić zasiłek. I o to chodzi ZUSowi. Skoro nie wypłacają to znaczy,ze dopatrzyli się nieprawidłowości a nie dla własnego "widzimisię".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-18 11:04 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  A pani zaplacila kedna czy 3 wysokie slladki?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 ... 4 5

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • balerina

  Dodano 2015-01-21 21:56 przez balerina

  PUE - informacja o zasiłku chorobowym

  Witam,prowadzę własną działalność gospodarczą. Od połowy listopada jestem na chorobowym (jestem w ciąży). Za listopad, grudzień oraz do 8.01 włącznie świadczenie chorobowe zostało mi wypłacone. Aktualnie kończy mi się kolejne zwolnienie od 9.01 do 22.01 - pojawiła się o nim właśnie informacja w PUE,...

 • eljot131

  Dodano 2014-12-16 19:39 przez eljot131

  Zasiłek macierzyński a kontrola ZUS

  Witam,
  czy jeśli zadeklaruję najwyższe podstawy do składek w ZUS od 1 stycznia, to czy muszę faktycznie w styczniu takie osiągać, czyli ok. 9 tys. zł?
  Czy jeśli będę osiągała niższe przychody a potem w lutym pójdę na zwolnienie chorobowe, a następnie macierzyńskie, to czy ZUS będzie kwestionował wy...

 • camumilla

  Dodano 2014-09-10 09:41 przez camumilla

  Zwolnienie L4 a działalność. Ile składek ZUS muszę zapłacić aby mieć wyższy zasiłek?

  Witam,
  jestem w 12. tygodniu ciąży i niedługo pewnie będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie. Chodzi o to, że od prawie 4 lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam już wyższą składkę ZUS, ale chciałabym wziąć za zwolnienie chorobowe wyższe pieniądze.
  Moja pani kadrowa powiedziała, że muszę s...

 • agn72

  Dodano 2014-05-11 18:25 przez agn72

  W jaki sposób oblicza się zasiłek macierzyński?

  Prowadzę działalność gospodarczą od 1 czerwca 2013 r. Jestem na obniżonym ZUS-ie, za grudzień składki na ZUS zapłaciłam maksymalne, w styczniu stawkę maksymalną zapłaciłam za pierwsze 10 dni, bo od 11 stycznia byłam już na chorobowym aż końca ciąży.W jakiej kwocie powinnam otrzymać zasiłek macierzyń...

 • KatarzynaK88

  Dodano 2016-10-10 12:09 przez KatarzynaK88

  Własna działalność i ciąża a składki do ZUS

  Witam, od półtora roku prowadzę własną działalność, nie zatrudniam pracowników, do tej pory opłacam tzw. "mały ZUS" tzn. ze składką chorobową, ale na preferencyjnych zasadach dla nowych firm składki obniżone przez pierwsze 2 lata. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie wiem co mam zrobić,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania