eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?


2015-01-28 16:45 autor: m24l

21 993 odsłon

Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?

Witam,

od września 2014 prowadzę działalność gospodarczą. Założyłam ją będąc w trzecim miesiącu ciąży. Z tytułu prowadzenia działalności płacę składki w ZUS, w tym dobrowolną składkę ubezpieczeniową. Zadeklarowałam najwyższą podstawę. Od 11 grudnia 2014 jestem na zwolnieniu chorobowym z powodu złego samopoczucia. Byłam również w szpitalu z powodu zagrożenia ciąży. Do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu.

Ostatnią składkę opłaciłam 2 stycznia tego roku. I od tego momentu ZUS miał 30 dni na wypłatę zasiłku. 26 stycznia dostałam informację, że 30 stycznia zostanie przeprowadzona kontrola. Mam przygotować dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Posiadam faktury za zakup towarów (prowadzę sprzedaż internetową), konto na allegro i dowody wystawiana przedmiotów na aukcjach.

We wrześniu co prawda nic nie kupiłam ani nie wystawiałam, bo szukałam informacji czym mogę się zająć w sprzedaży internetowej. Pierwszy zakup miał miejsce w październiku. A ostatni w grudniu. działalność nie przyniosła żadnego dochodu, ponieważ nikt nie kupił ode mnie żadnego przedmiotu.

Czy z tego tytułu ZUS może podważyć prowadzenie działalności i nie wypłacić zasiłku? Odkąd jestem na zwolnieniu nie wykonuję żadnych czynności związanych z powadzeniem sprzedaży. Ile czasu ZUS ma na decyzję o tym czy wypłaci zasiłek?

Dodam, że wszystkie składki płaciłam w terminie i zwolnienia także dostarczałam w terminie.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż stronicowane)

 • 2015-01-28 19:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Skoro nikt nic nie kupił to skąd miała Pani pieniążki na Zus? Ma Pani kontrolę w sprawie fikcyjności firmy? Jeśli Pani sprawdzająca która przybędzie do Pani stwierdzi że firma jest fikcyjna nie dostanie Pani nic. Jaki miała Pani PKD?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 20:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Myślę, że nie jest tak do końca jak pisze Finestoo. Oczywiście, będzie musiała PAni dowieść, że działalność nie była pozorna, ale jak prowadziła ją Pani parę miesięcy, to nie powinno to być tródne. Ma Pani dokumenty prowadzenia działalności, więc powinno być dobrze.Kwesta kasy na opłacenie należności nie leży w gestii ZUSu, więc od tego niech trzymają się z daleka.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 20:18 autor odpowiedzi: m24l

  Wszystkie dokumenty posiadam. Księgę przychodów i rozchodów. Faktury za zakupiony towar dowody wpłaty pieniędzy za zakupiony towar, dowody wystawiania przedmiotów na aukcjach. Działalność była prowadzona ponad 3 miesiące. Co prawda w pierwszym miesiącu nic nie kupiłam i nie sprzedałam ale mam dowody w postaci historii przeglądarki że robiłam rozeznanie na jakich stronach prowadzić sprzedaż, co kupować itp. Wydaje mi się że działalność jest ciągła i zorganizowana bo w październiku dokonałam zakupu towaru. W listopadzie był kilkukrotnie wystawiany na sprzedaż a że listopad nie przyniósł zysków w grudniu zakupiłam kolejny towar. Co prawda faktury nie sa na wysokie kwoty bo 300 zł niecałe. Boję się że nie dostanę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. A pieniądze na zus miałam z oszczędności. Ale wiem że zus nie ma prawa kwestionować wysokości składki ani wnikać w to skąd miałam pieniądze. Zwolnienie jest uzasadnione. Jedyne czego się obawiam to to że uznają że działalność jest fikcyjna. Ale czy mogą to zrobić? Czy wie Pan, Panie Grzegorzu ile czasu ma zus na wydanie decyzji w sprawie zasiłku po kontroli? I ile taka kontrola trwa? czy kończy się wraz z końcem wizyty inspektora?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:20 autor odpowiedzi: korinka

  ZUS może stwierdzić,że prowadzenie sprzedaży na allegro nie jest prowadzeniem działalności. Już się z tym gdzieś spotkałam. Oczywiście mogą podwazyć DG i są duże szanse ze tak zrobią, gdyż ZUS może uznać,że sama działalnosć nie zostąła założona,żeby pracować i ją faktycznie prowadzić, tylko żeby otrzymywać zasiłek, ponieważ wiedziałaś,że jesteś w ciąży i celowo ją założyłaś. Co zrobi ZUS to już od nich zależy. Od kontroli zus ma 30 dni na podjęcie decyzji - jeżeli będzie odmowna, to dostaniesz pismo, a jeżeli wszystko będzie ok to po prostu wypłacą pieniądze.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dla mnie tlumaczenie: "Co prawda w pierwszym miesiącu nic nie kupiłam i nie sprzedałam ale mam dowody w postaci historii przeglądarki że robiłam rozeznanie na jakich stronach prowadzić sprzedaż, co kupować itp. " Jak Pani im to powie to myślę że się pogrąży :( bo co to za prowadzenie DG jak się nie wie co ma się robić, sprzedawać, wykonywać usługi itp. Zależy pewnie na kogo Pani trafi, ostatnio był wywiad w tv z Panią mecenas która mówiła że kobiety przedstawiały na takiej kontroli dokumenty, umowy, fv i mimo to ktos z ZUS stwierdzal ze firma jest fikcyjna i konczylo sie sprawa w sadzie. Nie chce straszyc tylko niech Pani naprawde dobrze sie przygotuje psychicznie fizycznie i formalnie do tej kontroli. Życzę powodzenia! :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:42 autor odpowiedzi: konto usunięte

  a z ciekawosci zapytam ma Pani L4 leżace czy chodzace?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:12 autor odpowiedzi: m24l

  jest chodzące ale lekarz zalecił dużo odpoczynku i nie wykonywanie ciężkich czynności fizycznych. mogę chodzić i spacerować ale z umiarem. wezmę pod uwagę radę finestroo odnośnie tego że we wrześniu nie było żadnych transakcji.... Co do założenia działalności w ciąży prawo o swobodzie gospodarczej mówi że działalność może założyć każdy. Także co do tego nie mają podstaw żeby osądzać. Do wysokości składek też. A to że opłaciłam najwyższe to już tylko w mojej gestii leży. Nie rozumiem co zus ma na myśli fikcyjna działalność, bo skoro coś się w tej kwestii robi ma jakiekolwiek dokumenty i faktury to jak działalność ma być fikcyjna.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:30 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Czyli ma Pani w książce wpisywane same wydatki?? zero przychodów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:31 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Zapłaciła Pani 3 wysokie składki?? na kwoty ponad 3 tys?? Razem ponad 10??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:47 autor odpowiedzi: korinka

  Rozumiem,że sprzedając rzeczy na allegro bardzo się przemeczałaś, dużo ciężkiej pracy fizycznej wykonywałaś i nie mogłaś "pracować" więc "poszłaś" na l4 - sorry, ale ewidentnie chciałaś kase wyciągnąć.Działalność tak naprawde prawie nie funkcjonowała, nie zarabiałaś pieniędzy więc stwierdziłas,że lepiej isc na chorobowe i dostawać 6 tysięcy za nic.Nie rozumiem takich ludzi. Mam nadzieje,ze ZUS potraktuje cię SPRAWIEDLIWIE.

  Oceń odpowiedź 4 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 09:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak się właśnie zastanawiam czy przypadkiem nie jest tak że jak ma się L4 chodzące to właśnie kontrolują  fikcyjność firmy, bo n leżącym nie mogliby Pani wezwać do kontroli bo nie jest Pani " w stanie" bo jest leżące. To takie moje przemyślenia, patrząć na opinie biznesmam z różnych forum. Bo są takie co faktycznie były fikcyjne firmy a obeszło się bez kontroli i takie co miały firme a zasiłku nie dostały ;/. Może też po pkd sprawdzają, bo dużo jest internetowych-biznesmam a wiadomo że tak naprawde to nie praca :) Proszę dać znać jak kontrola przebiegła

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 13:41 autor odpowiedzi: m24l

  Kontrola przebiegła szybko i sprawnie. pani z zusu zadała 15 standardowych pytań, od kiedy jest działalność, czym się zajmuje, jakie są dowody na jej prowadzenie itp. Zebrała wszystkie dokumenty które miałam przygotowane. Stwierdziła że firma istnieje ale ona decyzji nie wydaje. Trzeba czekać. Zobaczymy co zus na to.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 18:38 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Czy można się z panią jakoś skontaktować?? Chciałabym porozmawiać prywatnie. Mam podobną sytuację..

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-04 21:55 autor odpowiedzi: hubbal

  I jak poszła kontrola? Jaką decyzję wydał ZUS? Proszę o informację, czy nawiązywali do zwolnienia? Pytali czemu jest Pani na zwolnieniu itd?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-13 19:25 autor odpowiedzi: agito

  Proszę o informacje jak poszła kontrola?? Czy się Pani udało?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-14 10:07 autor odpowiedzi: m24l

  kontrola poszła dobrze. tak mi się przynajmniej wydaje. w protokole wszystko opisane prawidłowo. Decyzji jeszcze nie mam. muszę czekać bo zus ma 30 dni na wydanie decyzji a minely zaledwie 2 tygodnie. zobaczymy jak to bedzie. jesli bedzie decyzja to odezwe sie jaka :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-14 10:09 autor odpowiedzi: m24l

  kontrola poszła dobrze. tak mi się przynajmniej wydaje. Dostałam protokół w którym dokładnie jest opisane co robiłam jakie faktury dowody itp. Decyzji jeszcze nie mam. Zus ma 30 dni na decyzje od wydania protokolu. Ma jeszcze trochę czasu. jeśli będę znała decyzję, podzielę się nią na forum.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-15 07:55 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Również miałam kontrolę, otrzymałam po paru dniach Pismo z informacją o braku podstaw do wyłączenia z ubezpieczeń społecznych. Czy to oznacza ze zasiłki zostaną wypłacone?? Czy jeszcze mam czekać na decyzję dotyczącą chorobowego??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-15 08:00 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Dodam że nie dostałam protokołu ponieważ zostałam wezwana do zusu na przedstawienie dokumentów potwierdzających prowadzenie przeze mnie działalności...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-27 14:43 autor odpowiedzi: agito

  Dostała Pani zasiłek? Moja znajoma miała chwile po Pani kontrole i już dostała odpowiedź ,jej odmówili, ale będzie się odwoływać.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-28 12:46 autor odpowiedzi: m24l

  Nie dostałam żadnej odpowiedzi do tej pory. jedyne co dostałam to pismo że do połowy marca zus ma czas na wydanie decyzji. Także dalej pozostało mi czekać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 10:52 autor odpowiedzi: agito

  Do połowy marca? Miała Pani kontrolę 30 stycznia tak? I zus ma od dnia kontroli 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczeń albo nie. Czyli jets Pani bez pieniędzy od grudnia a zus łamie prawo...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 12:03 autor odpowiedzi: m24l

  kontrola była na koniec stycznia. Natomiast protokół po kontroli otrzymałam 3 lutego. I od tej daty zus ma 30 dni na wydanie decyzji. Ostatnio przyszło mi pismo że zus wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie przyznania zasiłku. Pismo przyszło z datą 11 luty. jest w nim napisane że zus ma czas do 11 marca na wydanie decyzji w tej sprawie. A rzeczywiście bez pieniędzy jestem od grdnia. A zaraz trzeba zapłacić kolejną składkę zdrowotną..... Czy Pańska znajoma miała kontrolę w takiej samej sprawie? Dlaczeo zus wydał decyzję negatywną?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 14:30 autor odpowiedzi: aniaal

  Ja również czekam za decyzją, z tym że ja dostałam pismo o wszczęciu postępowania i miałam odpowiedzieć na 9 pytań, dokumenty oddałam 9 lutego, na razie cisza...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 15:10 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Ubiegają się Panie o zasiłek chorobowy czy już macierzyński??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 17:11 autor odpowiedzi: m24l

  narazie ubiegam się o zasiłek chorobowy bo z powodu pobytu w szpitalu i zagrożonej ciąży nie mogłam pracować. termin porodu mam za niecały miesiąc, także niedługo będę też ubiegać się o zasiłek macierzyński. Zobaczymy jak to będzie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 17:29 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  A dlugo prowadzi juz pani dzialalnosc? Ja mam termin na maj. Dzialalnosc od pazdziernika. Mialam 3dni chorobowego w styczniu i dostalam za to zasilek.
   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 12:03 autor odpowiedzi: m24l

  Działalność prowadzę od września. Termin mam na koniec marca. Na zwolnieniu jestem od grudnia. I jeszcze żadnej odpowiedzi co do zasiłku nie otrzymałam.....

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 20:37 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  To strasznie dlugo Pani czeka. Ja mam dzialalnosv od pazdziernika. Na zwolnieniu bylam poczatkiem stycznia kontrola tez w styczniu byla i decyzja o braku podstaw do wykluczenia z ubezpieczen przyszla do mnie poczatkiem lutego. Termin mam na maja jutro niestety wybietam sie do szpitala;(

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-03 11:05 autor odpowiedzi: m24l

  To życzę żeby wszystko z dzieciątkiem było dobrze. ja też w zeszłym tygodniu byłam w szpitalu. Zagrożenie porodem przedwczesnym. W sumie to już drugi raz byłam w szpitalu. Przez ten zus człowiek się wykończy.... A wczoraj znowu dostałam pismo z oddziału zus który przeprowadzał kontrolę. Że zostało wszczęte postępowanie. Protokół po kontroli wydany mi 3 lutego został przekazany do wydziału ubezpieczeń 24 lutego. I ponoć od tego czasu zus ma miesiąc na wydanie decyzji. Czy to możliwe? Czy wszystko nie powinno trwać miesiąc od wydania mi protokołu? Czy te 30 dni w zusie może się przedłużać w nieskończoność?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-03 19:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Wystarczy założyc swój profil pue w zusie i tam w zakładkach będą wszystkie dane czy zasiłek jest przyznany czy nie, w jakiej wysokosic, od kiedy do kiedy. itp sprawy zwiazane z zusie. Polecam!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-04 12:30 autor odpowiedzi: m24l

  takie konto juz dawno założyłam. z tym że w zakładce zasiłki nic się nie wyświetla. także żadnej decyzji do tej pory w mojej sprawie nie wydano.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-04 19:31 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Ja już ze szpitala wróciłam:) Wszystko ok tylko zwolnienia mam aż do 17 marca;/ nie chcę tak długo na nim być ponieważ działalność mi na to nie pozwala... muszę to jakoś odkręcić jutro,... nie wiecie czy lekarz może na moja prośbę skrócić L4>>??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-05 11:13 autor odpowiedzi: m24l

  A dlaczego chce Pani żeby lekarz skrócił l4? Przecież przysługuje Pani zasiłek chorobowy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-05 19:43 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Juz zrezygnowalam ze zwolnienia. Mam taka dzialalnosc ze niestety nie moge sobie pozwolic na zbyt dlugie chorobowe. Dziwnie sie nanie lekarze patrzyli i powiedzieli mi ze to pierwszy taki przypadek w ich historii he he

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-11 14:34 autor odpowiedzi: aniaal

  Dzisiaj, równo po miesiącu od złożenia wyjaśnień dostałam pismo o umorzeniu postępowania wyjaśniającego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-11 14:50 autor odpowiedzi: m24l

  A u mnie dzisiaj mija termin wydania decyzji od momentu wydania pisma po kontroli o wszczęciu postępowania. Ale sprawa pewnie się wydłuży bo na początku marca dostałam pismo o wszczęciu postępowania wyjaśniającego z oddziału głównego który przeprowadzał kontrolę. Moja sprawa jest w wydziale ubezpieczeń. Udzielono mi informacji że wydział ten ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy od momentu otrzymania przeze mnie pisma.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-12 09:39 autor odpowiedzi: aniaal

  Strasznie długo to wszystko trwa:/ ja aż byłam zdziwiona że u mnie tak szybko i terminowo wszystko się odbyło.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-12 12:05 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Pani Aniu dostala pani juz chorobowe i macierzynski?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-12 14:39 autor odpowiedzi: aniaal

  Dostałam dopiero decyzje o umorzeniu postępowania wyjaśniającego. W lutym złożyłam wniosek o zasiłek macierzyński. Teraz czekam za pieniążkami. Ciekawe ile to potrwa...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 05:55 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Podczas ciazy przebywala pani na jakimkolwiek chorobowym? Nie bylo problemow z wyplata zasilku?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 07:18 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Aco w ogóle oznacza to umorzenie postępowania wyjaśniającego?? Jest napisane w piśmie jaki jest wynik tego postępowania??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 12:39 autor odpowiedzi: aniaal

  W decyzji jest napisane ze na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdzają że firma nie jest fikcyjna, że prawidłowo zgłoszona do ubezpieczeń itp. A dzisiaj dostałam przelew na konto.
  Podczas ciąży byłam ostatnie 3 tygodnie przed urodzeniem na L4.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 12:41 autor odpowiedzi: aniaal

  Po dostarczeniu zwolnienia L4 do ZUSu od razu miałam kontrole. Najpierw przyszły panie sprawdzic czy jestem w domu, dwa dni później dostałam pismo o wszczęciu postępowania. Dopiero dzisiaj dostałam pieniądze za zwolnienie chorobowe.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 18:30 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  to fajnie że wypłacili:)) Płaciła Pani 3 wysokie składki?? Pytam ponieważ mam termin na maj i póki co miałam 3 dni chorobowego i pieniązki mi wypłacili. Ciekawa jestm czy później od nowa jest postępowanie dotyczące rzyznania macierzyńskiego.. czy jak już dadzą chorobowe to macierzyński tez się dostanie?? Prowadzę działalnośc od października dopiero. A Pani??

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 18:50 autor odpowiedzi: aniaal

  Działalność prowadzę od października, a termin miałam na luty. Zapłaciłam 3 składki 60%, no i za styczeń i luty też pełne, teraz będe składać korekty. Jak złożyłam wniosek o macierzyński to dostałam pismo że wypłata zostaje wstrzymana do wyjaśnienia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 19:27 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  To na czym to wyjasnienie ma polegav? Ciekawr... Myslalam ze jak placa chorobowe to tez wyplaca macierzynski bez problemow...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-13 19:30 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  A chorobowe za jaki okres pani wyplacili??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-14 10:00 autor odpowiedzi: aniaal

  Wyjaśnienia polegały na odpowiedzi na pismo i przesłaniu kopii dokumentów potwierdzających istnienie firmy. Myślę że jak wszystko się wyjaśniło i wypłacili zasiłek to teraz macierzyński już normalnie i w terminie będą wypłacać. Chorobowe miałam od 23.01.-14.02.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-14 18:26 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Nom oby było tak jak Pani mówi ponieważ pieniązki wiadomo przydałyby się :)) no ale zobaczymy jak to będzie.. Póki co jeszcze 2 miesiące do porodu przede mną :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-15 09:51 autor odpowiedzi: aniaal

  Trzymam kciuki żeby u Pani było jak u mnie (tylko bez kontrol) ;)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-15 11:23 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  nom zobaczymy co to będzie:)) Proszę dawać znać czy otrzymała Pani macierzyński:))

  aniaal skomentował/a odpowiedź 2015-03-30 15:30

  Zasiłek macierzyński również otrzymałam ;) w tym miesiącu miałam dwa przelewy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-16 14:46 autor odpowiedzi: m24l

  A ja właśnie odebrałam kolejne pismo z Zus. Tak jak myślałam do 11 marca się nie wyrobili z wydaniem decyzji. I w piśmie jest informacja że decyzja zostanie wydana do 10 kwietnia. Protokół otrzymałam 3 lutego. Czy w związku z tym zus może jeszcze przedłużać moją sprawę po 10 kwietnia? Bo wtedy to będzie już dłużej niż 60 dni postępowania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-16 20:03 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  no niestety z Zusem to nigdy nic nie wiadomo...;/ Szkoda ze płatnik nie moze się spóźnić z zapłatą składek nawet o jeden dzień za to Zus robi sobie z ludzmi co chce...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-16 20:04 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  A swoją drogą to na różnych forach czytałam ze tak ludzie długo czekają na wypłatę.. i watpie zeby to mozna było przyśpieszyć;/

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-18 10:28 autor odpowiedzi: m24l

  Ja od grudnia jestem na zwolnieniu i do tej pory nie otrzymałam żadnych pieniędzy. Mam nadzieję że wydanie decyzji nie potrwa już długo.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-18 10:38 autor odpowiedzi: aniaal

  Tej chorej instytucji nie da się zrozumieć... w sumie u mnie taka sama sprawa była, sytuacja podobna, rodzaj działalności taki sam...decyzja wydana w miesiąc, pieniądze na koncie. Nie wiem już od czego to wszystko zależy...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-18 16:20 autor odpowiedzi: tiger-k3m

  Proszę napisać czy wszystko przebiegło pomyślnie w sprawie kontroli z ZUSU. Śledzę na bieżąco Pani wątek.

  Pozdrawiam serdecznie i życze powodzenia!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-19 10:38 autor odpowiedzi: m24l

  A ja znowu dzisiaj dzwoniłam do zus w mojej sprawie. Poinformowano mnie, że decyzja będzie w przyszłym tygodniu. Zapytałam czy wiadomo jaka jest to poinformowano mnie że ostateczną decyzję podejmie naczelnik i że w tym tyg go nie ma. Poinformowano mnie też że decyzja przyjdzie listownie, pocztą. Słyszałam że decyzję przychodzące pocztą to decyzje odmowne. Czy mogą też wysłać decyzję pozytywną? Bo już zaczynam się bać....

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-20 08:06 autor odpowiedzi: aniaal

  Ja dostałam pismo o umorzeniu postępowania (czyli decyzje pozytywną). a na drugi dzień przelew na konto.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-20 11:05 autor odpowiedzi: m24l

  To może mi też przyjdzie decyzja pozytywna. Trzeba czekać. Jak dostanę pismo to dam znać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-07 10:28 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Dostala Pani decyzje?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 17:28 autor odpowiedzi: agito

  I jak? Przyznali Pani już zasiłek, czy wciąż Pani czeka na decyzję?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 21:58 autor odpowiedzi: m24l

  Decyzje otrzymałam 2 kwietnia. odmowna. wykluczaja mnie z ubezpieczen bo naruszam zasady wspolzycia spolecznego. bede sie odwolywac. bo ich argumentacja jest co najmniej smieszna. odwolanie juz pisze i zobaczymy co bedzie dalej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 22:35 autor odpowiedzi: korinka

  OD czego chcesz się odwoływać? Bardzo dobrze zrobili, bo chciałaś wyłudzić kasę tak naprawdę nic nie robiąc. Ty jesteś śmieszna,że w ogóle próbowąłaś w tak beznadziejny sposób okraść ZUS i mieli prawo odmówić ci wypłaty pieniędzy. Lepiej sobie odpuść i się nie ośmieszaj (ps. targania się po sądach z zusem mogą trwać latamim, a ty nie masz nawet ASa w rękawie bo działalnosć była fikcyjna, oni mieli racje i pogódź się z tym- typowie polskie cwaniactwo i to przez tkich jak ty są kontrole kobiet w ciąży, którym faktycznie pieniądze się należą) SPRAWIEDLIWOŚĆ przede wszystkim :)

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-17 08:12 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Każdy ma ptrawo do odwołania wiec jeżeli koleżanka chce to niech próbuje...

  Korinka myślisz ze jeśli Zus wypłaca chorobowe to będzie robił problemy z wypłatą macierzyńskiego?? Procedury faktycznego prowadzenia działalności sprawdzane są raz jeszcze czy jesli już była kontrola to drugiej nie będzie?? Jestem w 9 miesiący ciązy i dalej prowadzę działlalność.. 

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-02 10:01

  Z tego co wiem, jak ZUS robi kontrolę, to zawsze (lub zazwyczaj) na początku zanim wypłaci zasiłek... w sumie jest to wygodniejsze dla "kontrolowanej", bo jak już zacznie wypłącacać pieniądze, a potem zrobi kontrolę to każe oddać - ale nie kwotę, którą wypłacił (netto), tylko brutto, czyli łącznie z zaliczką na podatek dochodowy. Nie spotakałam się z tym,żeby kontrolowali fikcyjność firmy 2 razy (raz na chorobowym a raz na macierzyńskim), co najwyżej mogą na chorobowym kontrolować co jakiś czas, czy nie pracujesz będąc na zwolnieniu.

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-05-03 06:10
  No  mam nadzieję że nie będę musiała wracać pieniążków bo niestety rozchodzą sie jako woda... ale w sumie jak na razie to dostałam za pare dni pieniądze gdyż dopiero  w zeszłym tygodniu poszłam na zwolnienie lekarskie a wczesniej to jedynie miałam zwolnienie poszpitalne i w styczniu 3 dni... Pani diabetolog i ginekolog dziwili mi sie ze pracuję całą ciąże i kazali troche zwolnić tempo... zostały mi tylko 2 tyg do porodu według terminu z miesiączki a tak na prawdę kiedy urodzę to nie wiadomo:) Korinka kiedy zaczelas ubiegać się o macierzyński?? Po urodzeniu dziecka, tak? Długo się czeka na decyzję?? Czy nie ma żadnej decyzji tylko info na Pue o wypłacie?

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-21 08:07

  Ja złożyłam wniosek 5 dni po porodzie , decyzję dostałam po 2 tygodniach od złożenia papierów a pierwsze pieniądze tydzień po decyzji. Im szybciej po porodzie złożysz wniosek o macierzyński, tym szybciej otrzymasz decyzję. Data decyzji, i tabelka z kwotami zasiłku pojawiły się na PUE.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-17 08:13 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  na chorobowym byłam parę dni ze względu na pobyt w szpitalu, zasiłek wypłacono.

  aniaal skomentował/a odpowiedź 2015-04-17 11:01

  Myślę, że zasiłek wypłacą skoro wypłacili chorobowe ;)

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-04-17 11:24
  no fajnie by było, gdyż moja działalność działa na prawdę.. ale z zusem to chyba nigdy nie ma pewności...;/

  aniaal skomentował/a odpowiedź 2015-04-17 16:38

  Jeśli działa na prawdę to nie ma czego się obawiać :) Masz pełną dokumentację w razie czego. Choć myślę że obejdzie się bez kontroli, skoro nie zrobili na zwolnieniu L4 to później już raczej też nie zrobią.

  margolciaaa07 zaktualizował/a odpowiedź 2015-04-18 05:11
  tak dokumentację mam, z resztą była już ona sprawdzana przez Zus i żadnych nieścisłości nie było, działalność faktycznie prowadzę tylko że jej otworzenie zbiegło się z moim zajściem w ciąze. Od czerwca starałam się o dotacje na działalność a w siperpniu zaszłam w ciąze (dokładnie miesiąc po ślubie) wiec sama byłam zdziwiona że tak szybko wyszło... Nie chce mieć kłopotów z Zusem wiec martwie się już na zapas;/ Ale myśle pracować do końca bo nie mogę pozwolić sobie na zwolnienie;/ Nawet po pobycie w szpitalu poszłam do lekarza z prośbą o skrócenie zwolnienia. Powiedział mi ze mnie wpisze do księgi guinessa he he

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-18 10:13 autor odpowiedzi: m24l

  fikcyjności firmy mi nie udowodnili. bo firma istnieje. kwestionują wysokość składek  do czego prawa nie mają więc się odwołuję. poza tym są przypadki gdzie firmy działają dłużej i też nie wypłacają zasiłków.

  korinka skomentował/a odpowiedź 2015-05-02 10:06

  Z tego co piszesz firma istniała tylko na papierku, bo skoro nic nie sprzedałaś, nie miałaś dochodów, więc nie pracowałaś - więc po co chorobowe w "firmie" w której się nic nie robi? ...żeby wyłudzić zasiłek. I o to chodzi ZUSowi. Skoro nie wypłacają to znaczy,ze dopatrzyli się nieprawidłowości a nie dla własnego "widzimisię".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-18 11:04 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  A pani zaplacila kedna czy 3 wysokie slladki?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • balerina

  Dodano 2015-01-21 21:56 przez balerina

  PUE - informacja o zasiłku chorobowym

  Witam,prowadzę własną działalność gospodarczą. Od połowy listopada jestem na chorobowym (jestem w ciąży). Za listopad, grudzień oraz do 8.01 włącznie świadczenie chorobowe zostało mi wypłacone. Aktualnie kończy mi się kolejne zwolnienie od 9.01 do 22.01 - pojawiła się o nim właśnie informacja w PUE,...

 • eljot131

  Dodano 2014-12-16 19:39 przez eljot131

  Zasiłek macierzyński a kontrola ZUS

  Witam,
  czy jeśli zadeklaruję najwyższe podstawy do składek w ZUS od 1 stycznia, to czy muszę faktycznie w styczniu takie osiągać, czyli ok. 9 tys. zł?
  Czy jeśli będę osiągała niższe przychody a potem w lutym pójdę na zwolnienie chorobowe, a następnie macierzyńskie, to czy ZUS będzie kwestionował wy...

 • camumilla

  Dodano 2014-09-10 09:41 przez camumilla

  Zwolnienie L4 a działalność. Ile składek ZUS muszę zapłacić aby mieć wyższy zasiłek?

  Witam,
  jestem w 12. tygodniu ciąży i niedługo pewnie będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie. Chodzi o to, że od prawie 4 lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam już wyższą składkę ZUS, ale chciałabym wziąć za zwolnienie chorobowe wyższe pieniądze.
  Moja pani kadrowa powiedziała, że muszę s...

 • agn72

  Dodano 2014-05-11 18:25 przez agn72

  W jaki sposób oblicza się zasiłek macierzyński?

  Prowadzę działalność gospodarczą od 1 czerwca 2013 r. Jestem na obniżonym ZUS-ie, za grudzień składki na ZUS zapłaciłam maksymalne, w styczniu stawkę maksymalną zapłaciłam za pierwsze 10 dni, bo od 11 stycznia byłam już na chorobowym aż końca ciąży.W jakiej kwocie powinnam otrzymać zasiłek macierzyń...

 • KatarzynaK88

  Dodano 2016-10-10 12:09 przez KatarzynaK88

  Własna działalność i ciąża a składki do ZUS

  Witam, od półtora roku prowadzę własną działalność, nie zatrudniam pracowników, do tej pory opłacam tzw. "mały ZUS" tzn. ze składką chorobową, ale na preferencyjnych zasadach dla nowych firm składki obniżone przez pierwsze 2 lata. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie wiem co mam zrobić,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania