eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?


2015-01-28 16:45 autor: m24l

22 419 odsłon

Czy dostanę zasiłek chorobowy z ZUS po kontroli?

Witam,

od września 2014 prowadzę działalność gospodarczą. Założyłam ją będąc w trzecim miesiącu ciąży. Z tytułu prowadzenia działalności płacę składki w ZUS, w tym dobrowolną składkę ubezpieczeniową. Zadeklarowałam najwyższą podstawę. Od 11 grudnia 2014 jestem na zwolnieniu chorobowym z powodu złego samopoczucia. Byłam również w szpitalu z powodu zagrożenia ciąży. Do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu.

Ostatnią składkę opłaciłam 2 stycznia tego roku. I od tego momentu ZUS miał 30 dni na wypłatę zasiłku. 26 stycznia dostałam informację, że 30 stycznia zostanie przeprowadzona kontrola. Mam przygotować dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Posiadam faktury za zakup towarów (prowadzę sprzedaż internetową), konto na allegro i dowody wystawiana przedmiotów na aukcjach.

We wrześniu co prawda nic nie kupiłam ani nie wystawiałam, bo szukałam informacji czym mogę się zająć w sprzedaży internetowej. Pierwszy zakup miał miejsce w październiku. A ostatni w grudniu. działalność nie przyniosła żadnego dochodu, ponieważ nikt nie kupił ode mnie żadnego przedmiotu.

Czy z tego tytułu ZUS może podważyć prowadzenie działalności i nie wypłacić zasiłku? Odkąd jestem na zwolnieniu nie wykonuję żadnych czynności związanych z powadzeniem sprzedaży. Ile czasu ZUS ma na decyzję o tym czy wypłaci zasiłek?

Dodam, że wszystkie składki płaciłam w terminie i zwolnienia także dostarczałam w terminie.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2015-01-28 19:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Skoro nikt nic nie kupił to skąd miała Pani pieniążki na Zus? Ma Pani kontrolę w sprawie fikcyjności firmy? Jeśli Pani sprawdzająca która przybędzie do Pani stwierdzi że firma jest fikcyjna nie dostanie Pani nic. Jaki miała Pani PKD?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 20:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Myślę, że nie jest tak do końca jak pisze Finestoo. Oczywiście, będzie musiała PAni dowieść, że działalność nie była pozorna, ale jak prowadziła ją Pani parę miesięcy, to nie powinno to być tródne. Ma Pani dokumenty prowadzenia działalności, więc powinno być dobrze.Kwesta kasy na opłacenie należności nie leży w gestii ZUSu, więc od tego niech trzymają się z daleka.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 20:18 autor odpowiedzi: m24l

  Wszystkie dokumenty posiadam. Księgę przychodów i rozchodów. Faktury za zakupiony towar dowody wpłaty pieniędzy za zakupiony towar, dowody wystawiania przedmiotów na aukcjach. Działalność była prowadzona ponad 3 miesiące. Co prawda w pierwszym miesiącu nic nie kupiłam i nie sprzedałam ale mam dowody w postaci historii przeglądarki że robiłam rozeznanie na jakich stronach prowadzić sprzedaż, co kupować itp. Wydaje mi się że działalność jest ciągła i zorganizowana bo w październiku dokonałam zakupu towaru. W listopadzie był kilkukrotnie wystawiany na sprzedaż a że listopad nie przyniósł zysków w grudniu zakupiłam kolejny towar. Co prawda faktury nie sa na wysokie kwoty bo 300 zł niecałe. Boję się że nie dostanę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. A pieniądze na zus miałam z oszczędności. Ale wiem że zus nie ma prawa kwestionować wysokości składki ani wnikać w to skąd miałam pieniądze. Zwolnienie jest uzasadnione. Jedyne czego się obawiam to to że uznają że działalność jest fikcyjna. Ale czy mogą to zrobić? Czy wie Pan, Panie Grzegorzu ile czasu ma zus na wydanie decyzji w sprawie zasiłku po kontroli? I ile taka kontrola trwa? czy kończy się wraz z końcem wizyty inspektora?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:20 autor odpowiedzi: korinka

  ZUS może stwierdzić,że prowadzenie sprzedaży na allegro nie jest prowadzeniem działalności. Już się z tym gdzieś spotkałam. Oczywiście mogą podwazyć DG i są duże szanse ze tak zrobią, gdyż ZUS może uznać,że sama działalnosć nie zostąła założona,żeby pracować i ją faktycznie prowadzić, tylko żeby otrzymywać zasiłek, ponieważ wiedziałaś,że jesteś w ciąży i celowo ją założyłaś. Co zrobi ZUS to już od nich zależy. Od kontroli zus ma 30 dni na podjęcie decyzji - jeżeli będzie odmowna, to dostaniesz pismo, a jeżeli wszystko będzie ok to po prostu wypłacą pieniądze.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dla mnie tlumaczenie: "Co prawda w pierwszym miesiącu nic nie kupiłam i nie sprzedałam ale mam dowody w postaci historii przeglądarki że robiłam rozeznanie na jakich stronach prowadzić sprzedaż, co kupować itp. " Jak Pani im to powie to myślę że się pogrąży :( bo co to za prowadzenie DG jak się nie wie co ma się robić, sprzedawać, wykonywać usługi itp. Zależy pewnie na kogo Pani trafi, ostatnio był wywiad w tv z Panią mecenas która mówiła że kobiety przedstawiały na takiej kontroli dokumenty, umowy, fv i mimo to ktos z ZUS stwierdzal ze firma jest fikcyjna i konczylo sie sprawa w sadzie. Nie chce straszyc tylko niech Pani naprawde dobrze sie przygotuje psychicznie fizycznie i formalnie do tej kontroli. Życzę powodzenia! :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 21:42 autor odpowiedzi: konto usunięte

  a z ciekawosci zapytam ma Pani L4 leżace czy chodzace?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:12 autor odpowiedzi: m24l

  jest chodzące ale lekarz zalecił dużo odpoczynku i nie wykonywanie ciężkich czynności fizycznych. mogę chodzić i spacerować ale z umiarem. wezmę pod uwagę radę finestroo odnośnie tego że we wrześniu nie było żadnych transakcji.... Co do założenia działalności w ciąży prawo o swobodzie gospodarczej mówi że działalność może założyć każdy. Także co do tego nie mają podstaw żeby osądzać. Do wysokości składek też. A to że opłaciłam najwyższe to już tylko w mojej gestii leży. Nie rozumiem co zus ma na myśli fikcyjna działalność, bo skoro coś się w tej kwestii robi ma jakiekolwiek dokumenty i faktury to jak działalność ma być fikcyjna.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:30 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Czyli ma Pani w książce wpisywane same wydatki?? zero przychodów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:31 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Zapłaciła Pani 3 wysokie składki?? na kwoty ponad 3 tys?? Razem ponad 10??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 22:47 autor odpowiedzi: korinka

  Rozumiem,że sprzedając rzeczy na allegro bardzo się przemeczałaś, dużo ciężkiej pracy fizycznej wykonywałaś i nie mogłaś "pracować" więc "poszłaś" na l4 - sorry, ale ewidentnie chciałaś kase wyciągnąć.Działalność tak naprawde prawie nie funkcjonowała, nie zarabiałaś pieniędzy więc stwierdziłas,że lepiej isc na chorobowe i dostawać 6 tysięcy za nic.Nie rozumiem takich ludzi. Mam nadzieje,ze ZUS potraktuje cię SPRAWIEDLIWIE.

  Oceń odpowiedź 4 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 09:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak się właśnie zastanawiam czy przypadkiem nie jest tak że jak ma się L4 chodzące to właśnie kontrolują  fikcyjność firmy, bo n leżącym nie mogliby Pani wezwać do kontroli bo nie jest Pani " w stanie" bo jest leżące. To takie moje przemyślenia, patrząć na opinie biznesmam z różnych forum. Bo są takie co faktycznie były fikcyjne firmy a obeszło się bez kontroli i takie co miały firme a zasiłku nie dostały ;/. Może też po pkd sprawdzają, bo dużo jest internetowych-biznesmam a wiadomo że tak naprawde to nie praca :) Proszę dać znać jak kontrola przebiegła

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 13:41 autor odpowiedzi: m24l

  Kontrola przebiegła szybko i sprawnie. pani z zusu zadała 15 standardowych pytań, od kiedy jest działalność, czym się zajmuje, jakie są dowody na jej prowadzenie itp. Zebrała wszystkie dokumenty które miałam przygotowane. Stwierdziła że firma istnieje ale ona decyzji nie wydaje. Trzeba czekać. Zobaczymy co zus na to.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 18:38 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Czy można się z panią jakoś skontaktować?? Chciałabym porozmawiać prywatnie. Mam podobną sytuację..

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-04 21:55 autor odpowiedzi: hubbal

  I jak poszła kontrola? Jaką decyzję wydał ZUS? Proszę o informację, czy nawiązywali do zwolnienia? Pytali czemu jest Pani na zwolnieniu itd?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-13 19:25 autor odpowiedzi: agito

  Proszę o informacje jak poszła kontrola?? Czy się Pani udało?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2 ... 5

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • balerina

  Dodano 2015-01-21 21:56 przez balerina

  PUE - informacja o zasiłku chorobowym

  Witam,prowadzę własną działalność gospodarczą. Od połowy listopada jestem na chorobowym (jestem w ciąży). Za listopad, grudzień oraz do 8.01 włącznie świadczenie chorobowe zostało mi wypłacone. Aktualnie kończy mi się kolejne zwolnienie od 9.01 do 22.01 - pojawiła się o nim właśnie informacja w PUE,...

 • eljot131

  Dodano 2014-12-16 19:39 przez eljot131

  Zasiłek macierzyński a kontrola ZUS

  Witam,
  czy jeśli zadeklaruję najwyższe podstawy do składek w ZUS od 1 stycznia, to czy muszę faktycznie w styczniu takie osiągać, czyli ok. 9 tys. zł?
  Czy jeśli będę osiągała niższe przychody a potem w lutym pójdę na zwolnienie chorobowe, a następnie macierzyńskie, to czy ZUS będzie kwestionował wy...

 • camumilla

  Dodano 2014-09-10 09:41 przez camumilla

  Zwolnienie L4 a działalność. Ile składek ZUS muszę zapłacić aby mieć wyższy zasiłek?

  Witam,
  jestem w 12. tygodniu ciąży i niedługo pewnie będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie. Chodzi o to, że od prawie 4 lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam już wyższą składkę ZUS, ale chciałabym wziąć za zwolnienie chorobowe wyższe pieniądze.
  Moja pani kadrowa powiedziała, że muszę s...

 • agn72

  Dodano 2014-05-11 18:25 przez agn72

  W jaki sposób oblicza się zasiłek macierzyński?

  Prowadzę działalność gospodarczą od 1 czerwca 2013 r. Jestem na obniżonym ZUS-ie, za grudzień składki na ZUS zapłaciłam maksymalne, w styczniu stawkę maksymalną zapłaciłam za pierwsze 10 dni, bo od 11 stycznia byłam już na chorobowym aż końca ciąży.W jakiej kwocie powinnam otrzymać zasiłek macierzyń...

 • KatarzynaK88

  Dodano 2016-10-10 12:09 przez KatarzynaK88

  Własna działalność i ciąża a składki do ZUS

  Witam, od półtora roku prowadzę własną działalność, nie zatrudniam pracowników, do tej pory opłacam tzw. "mały ZUS" tzn. ze składką chorobową, ale na preferencyjnych zasadach dla nowych firm składki obniżone przez pierwsze 2 lata. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie wiem co mam zrobić,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania