eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Kończący się etat i działalność gospodarcza a zasiłek chorobowy


2015-01-14 18:53 autor: kinga_sj

7 022 odsłon

Kończący się etat i działalność gospodarcza a zasiłek chorobowy

Witam serdecznie,

kazus, na który dzisiaj natrafiłam w ZUS, a na który Pani nie do końca umiała mi wytłumaczyć:

1. 27 grudnia 2014 zakończyłam umowę o pracę gdzie brutto otrzymywałam 2800 zł.

2. Od 7 marca mam również działalność gospodarczą (pierwszą ze zgłoszeniem na ulgowe składki ZUS) i płaciłam tylko 270,40 zł ZUS (bo była umowa o pracę).

3. Od 1 stycznia przerejestrowałam się na pełny ZUS z ulgami dla nowych przedsiębiorców, który dla mnie przysługuje do marca 2016.

4. Dziś zaniosłam L4 do ZUS-u, które jest od 8 stycznia (tj. do 14 dni od zakończenia umowy).

Z jakiej podstawy będę miała płacony zasiłek chorobowy? Czy składki z etatu będą brane pod uwagę? Pani w ZUS-ie sama nie wiedziała czy zgłoszenie L4 na ostatniego pracodawcę jest właściwe skoro prowadzę działalność gospodarczą.

Czy w ogóle mogę się spodziewać zasiłku i w jakiej wysokości? W zusie niczego się nie dowiedziałam, bo to dla nich za trudny kazus, by na niego z marszu odpowiedzieć - nawet pani nie wiedziała, jaki lub jakie druki mam wypełnić.

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Kinga

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-15 14:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dostanie Pani zasiłek z DG. Umowa zakończyła się w grudniu, więc w styczniu nie była Pani już osobą zatrudnioną u tamtego pracodawcy. Policzą Pani średnią z prowadzonej DG. Rozumiem że płaci Pani preferencyjne składki ok 500zl? Z takiego zus-u jest chyba w granicach 400zł zasiłku macierzyńskiego, i jeśli chce Pani nadal prowadzić firmę trzeba opłacać składkę 270,40 (społeczną o ile się nie mylę), bądź zawiesić działaność po porodzie i nie będzie musiała Pani tej skłądki społecznej opłacać. Trochę nie fajna sytuacja... NIe da rady wrócić do poprzedniego pracodawcy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-15 14:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Wzięła Pani L4 na byłęgo pracodawcę? Jeśli tak to odmówią Pani wypłaty świadczenia. Musi mieć Pani L4 na DG.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-15 14:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Właśnie przeczytałąm że jest gdzieś przepis że do 14 dni od zakończenia DG przysługuje zasiłek chorobowy, możliwe że dotyczy to też osób na umowie, więc jest szansa :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-15 18:10 autor odpowiedzi: kinga_sj

  Do 30 dni od ukończenia umowy o pracę jest się objętym ubezpieczeniem z tej umowy a jeżeli do 14 dni tak jak pisze Pan powyżej wtedy zasiłek chorobowy jest płacony z umowy od ostatniego pracodawcy. Sprawa jest prosta gdyby to była tylko umowa. Prowadzę działalność od marca 2014 i płaciłam dotąd tylko270,40 zł, bo pozostałe składki były odprowadzane z umowy o pracę z zarobkiem powyżej minimalnej. Tak to analizując teraz nakładają się dwa tytuły. Bo jakby nie było nie mogłam płacić pozostałych składek mając umowę o pracę, bo ona przy zarobkach powyżej minimalnej obowiązuje. Jeżeli brali by tylko pod uwagę DG to nic nie dostanę a skłądki przecież co miesiąc z wypłaty potrącali nie małe. Zła jestem, bo nigdy z L4 nie korzystałam i nie nadużywałam ich budżetu. Całe ciąże do samego porodu pracowałam, nawet jeżdżąc z torbą do porodu do pracy w ostatnim tygodniu. Ciąża to nie choroba. Na dzieci opieki też nie brałam posiłkując się babciami. Teraz mam problemy zdrowotne takie, że bez zasiłku nie będzie mnie stać na leki a z działalności gospodarczej zarobki mam nieregularne i średniomiesięcznie z 200 zł. Chore, brali tyle lat składki a teraz będą zastanawiać się nad wypłąceniem zasiłku!
  kinga_sj zaktualizował/a odpowiedź 2015-01-15 18:15
  Chodziło mi, że jak doo 14 dni się rozchoruje i bierze L4 to ma być ono na ostatniego pracodawcę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-16 08:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

  a na kiedy ma Pani termin porodu? Fajnie by było jakby policzyli Pani z umowy, ale wydaje mi się że zrobiliby tak wtedy jeśli została by Pani bez żadnej pracy, a ma Pani DG. Zawsze można podwyższyć sobie sam zasiłek macierzyński , opłacając max składkę na miesiąc przed porodem.

  kinga_sj skomentował/a odpowiedź 2015-01-16 09:06

  Ja nie jestem w ciąży. Lecze się neurologicznie po neuroboreliozie. Pisząc o ciążach pisałam o tych ktore mam już za sobą a przez cały ich okres pracowałam.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-16 11:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przeważnie kobiety piszą tu o ciążach więc wywnioskowałam że jest Pani w ciąży. Znam tą chorobę, ale w nie zaawansowanym stadium. Chyba Pani za szybko nie wykryli? Nie fajna sytuacja, może spróbować na infolinię zadzwonić do zusu? Albo jakis bezplatny prawnik/ksiegowa?

  kinga_sj skomentował/a odpowiedź 2015-01-16 14:08

  A co to dla mnie znaczy? I czy mam szanse jeszcze na styczeń wpisać się do chorobowego? http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=466698#

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-18 10:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Na chwilę obecną może Pani wrócić do prowadzenia DG, czyli po zakończeniu chorobowego, wypisac się z ubez chorobowego na min 32dni, potym ponownie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego (odpowiednie druki) i po 90dni opłacania wszystkich składek, uzyskuje Pani prawo do zasiłku, liczonego tylko z tych 3 msc, wysokość jego uzależniona jest od wysokości płaconych składek

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania