eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wypłata świadczenia z ZUS przy przejściu z etatu na własną działalność


2014-10-16 17:42 autor: aniamalin

2 427 odsłon

Wypłata świadczenia z ZUS przy przejściu z etatu na własną działalność

Witam,

będąc na urlopie macierzyńskim (etat) chcę zarejestrować działalność od 1 listopada. W ZUS-ie dowiedziałam się, że bez względu na to czy jest to urlop macierzyński, czy nie obowiązuje mnie składka zdrowotna 270 zł. Do pracy wracam z dniem 18 grudnia.

Jeżeli po powrocie do pracy pójdę na zwolnienie (zagrożona ciąża) i wygaśnie mi umowa o pracę w trakcie tego zwolnienia (na zastępstwo), to jak wyglądają moje świadczenia?

Z tego co zrozumiałam w ZUS, to gdy ustanie stosunek pracy muszę zarejestrować się do obowiązkowych składek społecznych i wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie tej jednej tylko składki.

Wygląda to zbyt kolorowo, proszę o pomoc. Czy w takiej sytuacji jeżeli od 1 stycznia jestem na L4, a moja umowa o pracę wygaśnie z dniem 15 stycznia oraz w ciągu 7 dni zgłoszę się do obowiązkowych składek ZUS deklarując najwyższą składkę zostanie mi obliczone świadczenie od tej jednej najwyższej składki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-25 20:02 autor odpowiedzi: ZUS

  W przedstawionej powyżej sytuacji, w razie założenia działalności gospodarczej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, będzie Pani z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom społecznym na zasadzie dobrowolności. Obowiązkowo będzie Pani podlegać tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie będzie Pani podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

  Jeżeli pracuje Pani w pełnym wymiarze czasu pracy i uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie nie będzie Pani podlegać ubezpieczeniu chorobowemu aż do końca trwania umowy o pracę. W razie rozwiązania umowy o pracę powstanie obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym i będzie też Pani mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

  Jeżeli niezdolność do pracy powstanie w trakcie trwania zatrudnienia, już po założeniu działalności gospodarczej i będzie trwała nieprzerwanie po jej ustaniu, nabędzie Pani uprawnienia do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej. Warunkiem jednak jest niezwłoczne (w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia) zgłoszenie się do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia społecznego.

  W opisanej sytuacji podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na zadeklarowaną składkę, będzie stanowić najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składki, właściwa dla Pani grupy ubezpieczonych.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • melisana9

  Dodano 2014-08-23 10:27 przez melisana9

  Chorobowe w ciąży i urlop macierzyński

  Witam,
  jestem w ciąży w 3. miesiącu. Mamy działalność gospodarczą, która jest zawieszona od roku. Działalność jest na męża, on ma zatrudnienie z tytułu umowy o pracę na stałe. Ja nie miałam działalności na siebie od 6 lat.
  Czy mogę teraz otworzyć na siebie od września i zadeklarować wysokość przycho...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-31 21:35 przez konto usunięte

  Własna działalność po umowie o pracę i ciąża. Jak będzie naliczany zasiłek macierzyński?

  Witam, jest następująca sytuacja:
  Do 31 sierpnia 2014 mam na umowę o pracę na minimalnym wynagrodzeniu. Od 1 września 2014 roku własna działalność gospodarcza. Jestem w ciąży 10. tydzień z terminem porodu na 28 lutego 2015 r. Nie minęło 30 dni od ustania stosunku pracy, więc zasiłek chorobowy mi się...

 • alicjaaaa

  Dodano 2014-06-01 23:43 przez alicjaaaa

  Druga ciąża na urlopie macierzyńskim

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą. Do 15.07.2014 przebywam na urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem w drugiej ciąży.
  Jaka będzie wysokość drugiego urlopu macierzyńskiego, jeśli po 15.07.2014 zanim pójdę na ewentualne L4 będę opłacała takie same składki, jak przed pierwszą ciążą?
  Pozdrawiam,
  Al...

 • Binusiatko

  Dodano 2015-05-18 10:47 przez Binusiatko

  Własna działalność i druga ciąża na urlopie macierzyńskim

  Witam,jestem na urlopie macierzyńskim do 26 sierpnia a obecnie jestem na początku drugiej ciąży. Mam własną działalność gospodarczą. Na macierzyńskim odprowadzane były tylko składki zdrowotne - składkę chorobową odprowadzałam tylko podczas wykonywania działalności. Moje pytanie brzmi: czy wystarczy ...

 • KaPy

  Dodano 2015-03-10 18:56 przez KaPy

  Co z macierzyńskim i chorobowym?

  Witam,obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, prowadzę własną działalność, opłacałam składki ZUS i teraz także opłacam co miesiąc ubezpieczenie zdrowotne. Chciałabym zajść w drugą ciążę i od razu pójść na L4, a później po porodzie na macierzyński.Czy ZUS będzie płacił mi chorobowe i później maci...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania