eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy


2014-03-11 14:04 autor: KSMLM

170 992 odsłon

Wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy

Witam,

planuję powiększenie rodziny. Firmę prowadzę już od kliku lat. Wiem, że jeszcze w tym roku kobiety aby uzyskać wysoki zasiłek mogłyby na moim miejscu zaprzestać opłacania ubezpieczenia chorobowego i po min. 31 dniach ponownie przystąpić do niego, opłacając maksymalną stawkę. Wówczas po chyba 3 miesiącach mogą liczyć na wyższy zasiłek, który im się należy.

A co się dzieje w przypadku jeśli termin porodu przypadłby na rok 2015? Wtedy mają być wprowadzone zmiany w naliczaniu zasiłku, zgadza się? Czy wówczas również jest możliwość uzyskania maksymalnego świadczenia poprzez wystąpienie z ubezpieczenia chorobowego na pewien okres i ponowne przystąpienie do niego? Czy w roku 2015 będzie brana tylko i wyłącznie średnia z 12 miesięcy? Nie ukrywam, że liczę, że po luce (min. 31 dni) w ubezpieczeniu średnia do obliczenia zasiłku będzie na nowo naliczana od ponownego przystąpienia do ubezpieczenia, tak jak jest to w tym roku.

A jak wygląda kwestia L4 w ciąży i zasiłku? Nie zamierzam nadużywać swoich praw, jednak ze względu na charakter pracy nie będę mogła w ostatnich miesiącach pracować i wolę się i z tym tematem zapoznać. Jak naliczany jest zasiłek podczas L4?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2014-06-29 12:01 autor odpowiedzi: wojtek509

    ustawa dotycząca zmiany sposobu naliczania podstawy do wypłaty zasiłków itd. jest w zamrażarce sejmowej i szanse na to że w roku wyborczym coś się w zmieni sa bliskie zeru - projekt jest w sejmie, utknoł w komisjach i podkomisjach, sprawa ucichła a tusk ostatnim razem coś napomknoł w tej sprawie w 2013r. i od tego czasu cisza - tak więc prawdopodobnie w 2015 będzie tak jak jest dziś

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-30 10:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję za informację, ale proszę o poradę jak to obliczyć, żeby wyjść na tym korzystnie? Czy będąc na własnej dziaaności mogę być na urlopie wychowawczym płatnym?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-30 11:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    To i ja mam pytanie. Aktualnie nie pracuję. Planuje zajść w ciąże w sierpniu/wrześniu tego roku. Nie mam dzialności gospodarczej, ale panuje ją ząłożyć. W jaki sensowny sposób powinienem rozegrać temat, aby dostać wyższy zasiłek macieżyński?

    Styczniowa skomentował/a odpowiedź 2014-06-30 11:54

    hmm skoro piszesz, że "powinieneś" to nie wiem jak Ty zajdziesz w ciążę ;)

    wiosna2014

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-06-30 12:32

    Pomyłka. Robiłam kilka rzeczy na raz :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-02 22:52 autor odpowiedzi: Pietya

    Witajcie!

    To teraz ja dorzucę nie co skomplikowany post w którym licze na wsparcie wiedzą i poradę.

    Żona jest aktualnie na macieżyńskim do września. Kiedy dowiedzieliśmy się o ciąży musieliśmy coś wymyśleć z zasiłakmi (była na podstawie), a dziecko jednak kosztuje zdecydowanie więcej niż marny 1000zł... Zgodnie z poradą znajomej księgowej otworzyliśmy działalnośc, płaciliśmy wyzsze składki przez 3 miechy a później L4. Popełniliśmy jednak duży błąd.... Zadeklarowaliśmy tak aby otrzymywała te 2500zł - chcieliśmy by nie było to bardzo podejrzane ale jak dziś widze jak Państwo baluje za nasze pieniądze to mną trząsa...

    Cały czas myślimy o drugim dziecku - tak aby z pieluch wyjść raz ostatecznie, a zapewne za pare lat już będzie za wygodnie na drugie noi wszelkie wyższe zasiłki poprzepadają więc poważnie rozważamy "podziałanie czym prędzej" póki jeszcze za coś można będzie pociechy wychować.... :)

    Jak widzicie taką sytuacje bo nie znam dokładnie spraw księgowych; teraz żona jest na zasiłku i płacimy jedynie zdrowotne 270zł. We wrześniu wraca, płaci przez 3 miechy najwyższe składki do listopada (w między czase staramy się o dziecko) i jeśli się uda to odrazu ucieka na L4

    Pytanie czy w tym wypadku otrzyma wysokie chorobowe i macieżyńskie czy ZUS będzie tu liczył jakąś średnią z dotychczasowego zasiłku? Są już jakies przesłanki co będzie z osobami rodzącymi w 2015r. a bedącymi już na L4 od grudnia 2014r bo niby prawo wstecz nie działa...?

    Zapewne znając opieszałość naszych urzedasów nie wprowadzą tego od stycznie ale może ktoś zna jakieś szczegóły?

    Z góry dzięki za pomoc

    Pozdrawiamy !!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-03 23:42 autor odpowiedzi: oliwka108

    Witam,

    proszę o poradę Expert.Zasiłki oraz Wojtka509,

    Obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę do 31 października. Równoczenie w polowie sierpnia zakladam DG( czyli opłacam sama zdrowotną). We wrzesniu staram sie o dziecko.Umowa sie kończy, a ja od 1 listopada zgłaszam sie do pełnych skladek z max podstawą chorobowego. Ponieważ w listopadzie wystawie rachunek na rzez byłego pracodawcy, musze sie zgłosić z do dużego ZUS z kodem 0510. Od 1 grudnia zmieniam podstawę na 2247,60 i od 2 grudnia idę na chorobowe. Czyli za listopad zapłacę 3000 składki, a za grudzień pare zł.

    Czy do chorobowego wezmą mi tą max za 1 miesiąc listopad, ponieważ miałam poprzedni okres ubezpieczenia?Grudnia nie wezmą bo jest niepełny.

    Nie wiem czy jest sens zmieniac podstawe w grudniu czy lepiej od 1 grudnia iść na l4.

    jeżeli od 2015 zmienia sie ustawa to jak mi policza podStawę po nowemu do zasilku, czy wezmą pod uwage umowę o pracę?

    Pisze że będą brali pod uwage z ostatnich 12 miesięcy, ale jak ja bedę mieć tylko jeden  miesiąc z DG to czy to bedzie 1x9300+ 11x2247,60?

    Pozdr.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 02:13 autor odpowiedzi: Expert.Zasilek

    Oliwka, zacznę może od tego, czy na pewno nie możesz zastosować preferencyjnego ZUS? Przepis Art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm. pkt 2 brzmi: "... przepisy ust.1 nie mają zastosowania do osób , które: wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gosp. w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracyczynności wchodzące w zakres wykonywanej ". Czy napewno nie możesz wystawić faktury na inna czynność niż z zakresu umowy o pracę?

    Wracając jednak do pytania, zasiłek chorobowy naliczany jest z podstaw pełnych miesięcy z samej działalności , czyli w Twoim przypadku z miesiąca listopada 2014. Okres ubezpieczeia z tytułu umowy o pracę zaliczany jest do okresu ubezpieczenia dobrowolnego, trwającego 90 dni, dlatego zasiłek będzie się należał od pierwszego dnia ubepieczenia. Korzystnie jest jednak odczekać 1-en pełny miesiąc, za który opłaci się wysoką składkę i od grudnia można korzystać z chorobowego z wysokiej podstawy. OK

    Jeżeli jednak opłacisz wysokie składki, to lepiej być bardziej ostrożnym i nie pomniejszać podstawy skadek za grudzień, tylko zaplacić za cały miesiąc składkę MIN (jaką będzie Cię obowiązywac). Pomniejszyć można tylko za okresy choroby, za które przysługuje zasiłek. Do momentu kiedy nie mamy na koncie kwoty zasiłku, nie mamy pewności że jest należna, dopiero po otrzymaniu możemy sobie wyliczyć pomniejszenie w poczek przyszłych składek lub jeszcze bezpieczniej, poprosić ZUS o rozliczenie składek. Nie opłacenie składki chorobowej w terminie lub w niepłenej wysokości, pozbawia prawa do zasiłku, std jest tak ważne nie pomniejszanie podstawy za wcześnie.

    Z opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 listopada 2013 r. wynika, że w przypadku, gdy prawo do zasiłku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem powstanie przed jego wejściem w życie, a po jego wejściu w życie będzie miała miejsce przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana rodzaju zasiłku, nie będzie stosowało się art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 159) – dalej u.ś.p.

    Stosownie do art. 43 u.ś.p., podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

    Oznacza to, że jeżeli koniec chorobowego w czasie ciąży będzie kończył się po wejściu w życie nowej ustawy, to przy zmianie rodzaju zasiłku z chorobowego w czasie ciąży na zasiłek MACIERZYŃSKI wówczas zostanie przeliczona podstawa wg nowych przepisów, czyli z podstawy trochę wyższej od minimalnej L

    Pozostaje więc wykorzystanie maksymalnie okresu chorobowego w czasie ciąży.

    oliwka108 skomentował/a odpowiedź 2014-07-08 23:12

    Jeżeli chodzi o usługi na rzecz byłego pracodawcy, to myślę że musi to być duzy zus: http://www.gofin.pl/17,1,109,141221,uslugi-na-rzecz-bylego-pracodawcy-a-korzystanie-z-ulgi-dla.html W sumie o to mi chodziło, zeby była ustawowa podstawa od dużego zus, bo w razie gdybym nie wrobiła sie z porodem przed wejśceim w życie ustawy, to policzą mi średnią (1x9300+ 11x2247,60)/12. Czyli lepiej opłacić składkę od max podstawy za listopad i od 1 grudnia iść na chorobowe i być na nim cały czas do końca?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 08:49 autor odpowiedzi: wojtek509

    Co do pomniejszenia przychodu za miesiąc niepełny grudzień najlepiej będzie 2 stycznia wybrać się do ZUS w celu zadeklarowania przychodu i odprowadzenia składek od najniższych ZUS-ów. Kwestia samodzielnego pomniejszenia składek jest faktycznie ryzykowana dlatego najlepiej będzie zgłosić w ZUS przedstawić sprawę  niezdolności do pracy w okresie od 2 - 31 grudnia - wówczas ZUS w systemie proporcjonalnie obniży wysokość należnych składek na ubezpieczenie społeczne, otrzymasz również dokument do ręki dzięki któremu będziesz wiedział dokładnie ile zapłacić za grudzidzień. Gdy to robimy samodzielnie i niedopłacimy np. 10gr dajemy podstawę prawną ZUS-owi do niewypłacenia świadczenia z czego ubezpieczyciel nieomieszka skorzystać. Warto w tym miejscu przypomnieć że ewentualna wypłata zasiłku za l4 grudniowe możliwa będzie po stwierdzeniu zasadności wypłaty (między innymi po opłaceniu naleznych składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc grudzień) Tak więc jak zapłacisz składki np. 2 stycznia to od tej daty ZUS ma 30 dni na wypłatę chorobowego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 10:01 autor odpowiedzi: Pietya

    Panowie a wspomożecie również i mnie swoją wiedzą (dwa posty wyżej)

    Dzięki!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 10:40 autor odpowiedzi: wojtek509

    jeśli nie ma przerwy w ciągłości opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS liczy średnią z 12 miesięcy .... tak więc w chwili powrotu do pracy opłacalne będzie wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego na okres dłuzszy niż 30 dni. Nastepnym krokiem będzie przystąpienie do dobowolnego ubezpieczenia chorobowego, opłacenie składek od wysokiej podstawy, odczekanie 90 dni na możliwość skorzystania ze świadczenia chorobowego i tyle.

    jeden z przykładów:

    żona wraca do pracy np. 28 sierpnia

    29 sierpnia wyrejestruje się z ubezpieczenia chorobowego

    1 października przystepuje do ubezpieczenia chorobowego

    2 listoada deklaruje max przychód za październik i płaci do 10 listopada

    1 grudnia płaci jeszcze raz to samo za listopad

    29 grudnia mamy 90 dzień kiedy objęta jest ubezpieczeniem chorobowym

    30 grudnia dostarcza l4

    2 stycznia deklaruje najniższy możliwy przychód za grudzień (jest to miesiąc niepełny więc nie liczy się do podstawy wypłaty świadczenia chorobowego)

    Cieszy się l4 płatnym 100% i maciezyńskim wedle nowej podstawy liczonej z miesiąca października i listopada

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 11:25 autor odpowiedzi: Pietya

    Z tego co analizuje to czy ew. powrót np w okolicach 6-10 września może spowodować przesunięcie się wszystkiego o miesiąc?

    Powierdzmy tak:

    8.IX - powrót (dalej na własnej działalności)

    9.IX - wyrejestrowanie

    10.X - powrót do u.chorobowego

    i tu nasuwa mi się pytanie - czy wtedy jak z początkiem listopada zadeklarujemy max przychód za październik to oni skalkulują to sobie jako 1-31.X czy jako od tego 10 czy 11.X do końca - żeby nie okazało się, że sobie to policzą tak, że niby te 30 dni nie minęły - czy w związku z tym nie lepiej to przełożyć na pełne miesiące i przystapić 1.XI i w grudniu zadeklarować max za listopad - tu zaś przesuwamy się już na styczeń z finalizacją planu....

    Pytam bo nie wiem czy nie rozsądniejsze jest nawet zakończenie wcześniej macierzyńskiego? Tydzień czy dwa to żadna różnica, a żona i tak pracuje w domu...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 12:59 autor odpowiedzi: wojtek509

    jeśli powrócisz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego np. 10 października i za październik zapłacisz 3500pln to miesiąc ten najprawdopodobniej nie  będzie się liczył do podstawy naliczania chorobowego - gdyż ZUS bierze pod uwagę wyłacznie pełne miesiące kalendarzowe (czyli narodowy ubezpieczyciel nosić cię będzie na rekach), dlatego aby nie mieszać w swoich wyliczeniach najkorzystniej bedzie przystąpić do ubezpieczenia z dniem 1 listopada i zapłacić w grudniu max za listopad itd. Choć nik ci nie zabroni przysąpić już 10 października, przynajmniej skróci się okres wyczekiwania o kilkanascie dni..... 

    ZUS do podstawy naliczania zasiłku bierze wyłacznie pełne miesiące w jakich zostały opłacone składki za DG 

    Pietya skomentował/a odpowiedź 2014-07-04 14:53

    Czyli tak jak się domyślałem - liczą pełne miesiące... Ewentualnie chyba równie ciekawą opcją będzie skrócenie o te 1,5 tygodnia macierzyńskiego tak aby spełnić wszelkie założenia z Pana przykładu od 28 sierpnia... Tydzień nie różnica, a zawsze to miesiąc do przodu... Pytanie tylko czy bez problemu można sobie od tak skrócić macierzyński na tak krótki okres przed jego końcem bo odrazu wygląda to nie co dziwnie :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-04 21:03 autor odpowiedzi: mon_sto

    Mam firme od 2011 roku, obecnie jestem w ciąży, termin mam na luty, miesiąc wstrzymania składki, potem opłacam trzy maksymalne składki i ide na L4, otrzymuje chorobowe a co z macierzyńskim? Krążą pogłoski że  nie wiadomo jak mi policzą, czy załapie się czy też nie...

    pozdrawiam

    monika

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-05 16:04 autor odpowiedzi: ev303

    Termin porodu 22 styczeń. Zamierzam teraz w lipcu pracować na DG. Zus lipiec sierpień wrzesień październik minimalny preferencyjny 431 i opłacać dobrowolna skl chorobowa. przerwać ciągłość ponad 30 dni ub chorobowego( od 31 pazdz do 30 listop) -31 października rezygnować na ZWUA z ub. chorobowego i złożyć ZUA bez tej składki. 29 listopada złożyć ZWUA i złożyć ZUA ze składka chorobowa z data wpisana "1 grudzien" . W grudniu Zadeklarować 9300 pln czy kiedy?. 2 stycznia odebrać DRA za grudzien, zrobic do 10stycznia przelew 3500pln. To się uda?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-06 02:26 autor odpowiedzi: Expert.Zasilek

    Odp. dla ev303:

    Twój plan może się udać pod WARUNKIEM:

    1) Urodzisz w terminie (wystarczy że w miesiącu styczniu).

    2) Złożysz z poprawnymi datami ZWUA i ZUA w następujący sposób:

    a. Z dniem 31.10.2014 ZUS ZWUA - wyrejestrowanie

    b. również z dniem 31.10.2014 ZUS ZUA - zarejestrowanie do ubezpeczeń TYLKO OBOWIĄZKOWYCH (bez chorobowego)

    c. Z dniem 01.12.2014 ZUS ZWUA - wyrejestrowanie

    d. również z dniem 01.12.2014 ZUS ZUA - zarejestrowanie do ubezpeczeń ŁĄCZNIE Z DOBROWOLNYM CHOROBOWYM

    d. ZUS DRA w okresie 01-10.01.2015 za 12-2014  wraz z zapłatą wysokich składek

    3) Ustawa nie może wejść w życie przed porodem !!!

    -----

    Nie potrzebnie się rejestrowałaś w ogóle do ubezpieczenia dobrowlnego już od lipca, tylko po to aby po osiągnieciu prawa do zasiłku znów go przerywać z kalendarzem w ręku dokładnie 31.10? Jak brak ubezpieczenia chorobowego, to w każdej chwili można wtedy do niego przystąpić, kiedy zachodzi taka potrzeba. Zbyt późno trafiło do mnie to zapytania, więc na obecną chwię byłbym w stanie doprowadzić do możliwoci uzyskania prawa do wysokiego zasiłku już od 01-11-2014 roku (oczywicie opłacając 1-ną wysoką składkę). Pozwoliłoby to na zachowanie komfortu, że poród może wystąpić w listopadzie, grudniu, styczniu czy nawet w lutym, cały czas korzystając do dnia porodu z wysokiego chorobowego w czasie ciąży (oczywiście jak lekarz stwierdzi że ciąża jest zagrożona i skieruje na chorobowe).

    Jeżeli jeszcze dodatkowo do dnia porodu nie wejdzie nowa ustawa, uzyskana wysoka podstawa zostanie zachowana do macierzyńskiego.

    Expert.Zasilek@gmail.com 

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-08 17:15 autor odpowiedzi: damaka

    witam

    czytam z zaciekawieniem cały wątek, ale im wiecej czytam tym większy mam mętlik w głowie. 

    jestem w  ciąży. termin mam na 28 stycznia 2015. Chcę założć DG- prawdopodobnie od 01.08.2014. Nie wiem tylko jak to zrobić, żeby było jak najkorzystniej. czy muszę od początku opłacać wysoki ZUS żeby w ogóle mogła potem przystąpić do wyższego ubezpieczenia chorobowego, czy może to być mały ZUS?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2 3 4 ... 20 ... 42

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • king

    Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

    Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

    Witam,
    od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
    Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

  • ewq90

    Dodano 2015-05-07 11:27 przez ewq90

    Zasiłek macierzyński w roku 2015

    Witam,od czerwca 2014 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Opłacalne składki zdrowotne z preferencyjnego ZUSu. Jak dowiedziałam się że jestem w ciąży zgłosiłam to do mojego biura rachunkowego i oni wyrejestrowali mnie ze składki zdrowotnej i zarejestrowali jeszcze raz. Opłaciłam pierwszy ZUS od k...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-26 15:16 przez konto usunięte

    Zasiłek macierzyński a własna firma

    Witam,
    założyłam firmę 1 kwietnia 2014 i opłacam składki preferencyjne. W tej chwili jestem w 13. tygodniu ciąży. Jakie mam zapłacić składki i ile miesięcy żeby mieć wyższy zasiłek?
    Chciałabym też skorzystać z L4, tylko nie wiem czy to jest możliwe skoro ZUS wypłaca zasiłek ze średniej z 12 miesięcy...

  • magbea

    Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

    Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

    Witam.
    Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

  • brns

    Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

    Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

    Witam,
    od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania