eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Praca na urlopie wychowawczym


2013-10-03 15:03 autor: koko18

3 829 odsłon

Praca na urlopie wychowawczym

Prowadzę działalność gospodarczą. Obecnie jestem na dodatkowym urlopie rodzicielskim, który kończy się w styczniu 2014. Po tym czasie chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego. Kto wtedy opłaca składki ZUS? Czy muszę zawieszać lub rezygnować z działalności gospodarczej?

Chciałabym sobie dorobić (2-3 godz. dzienne). Prowadzę agencję ubezpieczeniową. Pracownicy etatowi mogą pracować na pół etatu, a jak to jest z firmami jednoosobowymi?

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-09 22:16 autor odpowiedzi: jagniechar

  Witam, osoba prowadząca działalność może skorzystać z urlpou wychowawczego, zdaje się, że musi zawiesić wówczas działalność i składki społeczne i zdrowotne pokrywa państwo.Tak jest od 1 września 2013. Jeśli się chce prowadzić działalność no to trzeba płacić ZUS, a jak się zatrudni na część etatu albo na zlecenie to też trzeba składki płacić i traci się te pokrywane przez państwo, a szkoda je utracić gdyż podstawa jest dość wysoka. Jak mi się zdaje można pracować na umowę o dzieło, wówczas nie trzeba zgłaszać nic do ZUS, a na wychowaczym można w ten sposób dorobić nadal sprawując opiekę nad potomstwem i nie ma konfliktu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-10-10 12:35 przez konto usunięte

  Czy można pracować na wychowawczym?

  Mam działalność gospodarczą i jest ona zawieszona ze względu na opiekę nad dzieckiem. Czy będąc na wychowawczym mogę podjąć się pracy na umowę zlecenie bez utraty świadczeń jakie są płacone z budżetu państwa?

 • pytajaca1

  Dodano 2016-04-12 18:10 przez pytajaca1

  Ciąża na urlopie wychowawczym a działalność gospodarcza

  Witam,jestem na urlopie wychowawczym. Państwo opłaca mi składki. Zawiesiłam działalność gospodarczą. Obecnie jestem w ciąży.Co powinnam zrobić by otrzymać później zasiłek macierzyński? Jeśli mam odwiesić działalność, to czy tylko opłacam składki czy muszę mieć też przychód?

 • Helena88

  Dodano 2014-08-28 12:57 przez Helena88

  Sprzedaż rękodzieła na urlopie wychowawczym a koszty działalności

  Witam serdecznie, 
  lada dzień kończy mi się urlop macierzyński i chcę przejść na urlop wychowawczy (jestem zatrudniona na czas nieokreślony). Chciałabym zająć się sprzedażą rękodzieła w internecie i nie tylko.
  Proszę o informację, jakie będę ponosić koszty związane z prowadzeniem własnej działalnośc...

 • magdamagda

  Dodano 2014-10-03 12:18 przez magdamagda

  Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym

  Witam,
  chciałabym zapytać czy mogę założyć i prowadzić działalność na urlopie wychowawczym. Byłaby to sprzedaż produktów i usług przez internet - na allegro i przez swoją  stronę internetową.
  - Czy powinnam to zgłosić swojemu pracodawcy?
  - Jakie składki ZUS powinnam płacić, a które będę miała opłaco...

 • pajączyca

  Dodano 2016-03-31 09:32 przez pajączyca

  Własna działalność, wychowawczy a rozliczenie roczne

  Witam serdecznie,w 2013 roku zawiesiłam swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Cały rok 2015 przebywałam na urlopie z tytułu samodzielnego sprawowania opieki nad dzieckiem, nie uzyskałam żadnego dochodu.Do tej pory co roku rozliczałam się wypełniając PIT-36, jednak w tym roku w ogóle nie otrzym...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania